Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 064 (The Sanctification of your Life)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
Bölüm 3 - Tanrı’nın Doğruluğu Mesih’i İzleyenlerin Hayatlarında Ortaya Çıkar (Romalılar 12:1 - 15:13)

1. Hayatınızın Kutsanmasına, Tanrı’ya Tam Teslimiyetinizle Ulaşılır (Romalılar 12:1)


ROMALILAR 12:2
2 Bu çağın gidişine uymayın; bunun yerine, Tanrı'nın iyi, beğenilir ve yetkin isteğinin ne olduğunu ayırt edebilmek için düşüncenizin yenilenmesiyle değişin.

Pavlus, Romadaki inananların Kutsal Ruh’la birleşmenin gerçeği ve ruhta adanmışlıklarını beklemiyordu. Bu nedenle, onları günaha karşı, top yekûn, ruhsal bir savaşa çağırdı.

Ruhsal mücadele, Mesih sizleri kurtarmış olduğu için, kurtuluşa sahip olmaya yönlendirmez. Ama Rab, hayatınızın kutsanması aracılığıyla, onun doğruluğunun ortaya çıkmasını ister.

Pavlus, şimdi, hayatlarınızın kutsanması için yapısal yolları sunuyor:

a) Şu andan itibaren, başkalarının hayatlarında Mesih olmadan yaptıkları gibi, kötü şekilde ya da onur, zenginlik, seks ya da eğlence arayarak yaşamıyorsunuz ama hayatlarınıza ve işlerinize, İsa’nın kutsal davranışlarını ve onun elçilerinin yaşam tarzlarını alın.

b) Bu ilkeleri uyguladığınız için, Rab zihinlerinizi yenileyerek sizleri kabul eder. Amacınız lüks bir hayattan zevk almak olarak kalmamalı ama lütfun ruhunun yüreklerinizi ve isteklerinizi kutsaması için, Tanrı’nın düşüncelerini düşünmelisiniz.

c) Tanrı’nın isteğinin farkına varmalısınız ve Tanrı’nın sizden ne istediğini anlamalısınız ki böylece onun amaçları doğrultusunda eylemlerde bulunabilir ve onun reddettiklerini reddedebilirsiniz. Bu ruhsal olgunluğu elde etmek için ise, Kutsal Kitap’ı devamlı olarak okumalısınız ve onu uygun bir şekilde memnun etmek ve hoşnut etmek için de, göksel Babamızın; önderliğini, yönlendirmesini ve aydınlatmasını aramalıyız.

d) Pavlus basit bir şekilde dedi ki: İyi olun. Sadece iyi şeyleri konuşmayın ama aynı zamanda, hem paranızı hem de zamanınızı vererek, onları yapın. Neyin iyi ya da kötü olduğunu Tanrı’dan öğrenin ve hayatınızda onları uygulayarak da sivrilin. Kutsal Kitap’tan bilgeliği alın ve Kutsal Ruh sizleri Tanrı’nın hoşuna giden her şeyle ilgili olarak eğitecektir.

e) Hayatınızda ruhsal mükemmelliği arayın. Bu ilke, kendinizin, kendi kendinizi mükemmelleştirebileceğiniz anlamına gelmez. Bu nedenle, İsa’nın sizin eksikliğinizi doldurmasını isteyin ki böylece, onun için yaptığınız her şey; mükemmel, dolaysız ve doğru olabilsin. Bu ise, eğer onu istemişseniz, Kutsal Ruh’la birleşme armağanını, sizde, mükemmel bir şekilde oluşturabilir.

f) Bu tutum içerisinde yaşarsanız, Tanrı’yla yaşamış olacaksınız ve sonrasında da, Tanrı’nın Ruh’u sizin zayıflığınızda çalışacak ve siz de, kendini Golgota’da kurban ettiği için Tanrı’ya şükrederek, mutlu bir insan olacaksınız.

DUA: Göksel Babamız, eğer bencillik içerisinde ve kendimizi Tanrı’dan daha çok seviyorsak, bizleri bağışla. Niyetlerimizi değiştir ki, İsa’nın çarmıhta tüm günahlarımızı bağışladığının da farkında olarak, doğru ruhsal hizmetlerde yaşayabilelim ve senin Kutsal Ruh’un hayatlarımızdaki etkin güç olsun. Rab, kendimizi sonsuza kadar senin sevgine teslim edebilmemiz için bize yardım et. Amin.

SORU:

  1. İsa’nın izleyicileri için, kutsal bir hayatta yaşamanın adımları nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:17 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)