Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 065 (Do not be Proud)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
Bölüm 3 - Tanrı’nın Doğruluğu Mesih’i İzleyenlerin Hayatlarında Ortaya Çıkar (Romalılar 12:1 - 15:13)

2. Gururlu Olmayın Ama Sizlere Verilmiş Armağanlarla Birlikte, İnananların Topluluğunda, Rab’binize Hizmet Edin (Romalılar 12:3-8)


ROMALILAR 12:3-8
3 Tanrı'nın bana bağışladığı lütufla hepinize söylüyorum: Kimse kendisine gereğinden çok değer vermesin. Herkes Tanrı'nın kendisine verdiği iman ölçüsüne göre düşüncelerinde sağduyulu olsun. 4-5 Bir bedende ayrı ayrı işlevleri olan çok sayıda üyemiz olduğu gibi, çok sayıda olan bizler de Mesih'te tek bir bedeniz ve birbirimizin üyeleriyiz. 6 Tanrı'nın bize bağışladığı lütfa göre, ayrı ayrı ruhsal armağanlarımız vardır. Birinin armağanı peygamberlikse, imanı oranında peygamberlik etsin. 7 Hizmetse, hizmet etsin. Öğretmekse, öğretsin. 8 Öğüt veren, öğütte bulunsun. Bağışta bulunan, bunu cömertçe yapsın. Yöneten, gayretle yönetsin. Merhamet eden, bunu güler yüzle yapsın.

Pavlus, koyunlarına talimatlar veren bir çoban gibi konuşmadı. Aksine, son bir kez ve açık bir şekilde, tüm dünyadaki kilise düşmanlarına talimat verdi.

Kendinizi, gerçekte olduğunuzdan daha yükseklerde düşünmeyin. Ama kendi içinizde bir hiç olduğunuza ve başkalarına zarar verebileceğinize dikkat edin. Ruhsal armağanlarınızı bilin ve Mesih’in belirli bir hizmet için size yaptığı çağrıya da kulak verin. Kendinizi hoşnut eden şeyi yapmayın ama duygusal olarak değil fakat isteyerek, ruhsal olarak olgunluğa erişmiş olanların rehberliğini de dikkate alarak, Mesih’in önderliğine itaat edin.

Hizmetinizin ölçüsü armağanınız değildir, ama aslında, ondaki hizmetlerinizi tamamlayabilecek olan o olduğu için, Mesih’teki imanınızın boyutudur. Onun gücü, işlerinizin sırıdır. Bunun için, düşünün, konuşun ve her şeyi onda Mesih’le birlikte yapın ve böylece, onun sevgisinin meyvelerini hayatınızda göreceksiniz.

Başarılı Hıristiyanların sırrı onların ruhsal birliğidir. Bu birlik dünyasal değil ama ruhsal olarak Mesih’tedir. Onlar, sanki Kurtarıcılarının ruhsal bedeni gibidirler. Yani, Mesih işlerini onlar üzerinden uygular. Hiç biri tebrik edilmek için tek başlarına çalışmazlar ama kutsanmış olanda hepsi tek bendendir. Mesih sizin gücünüzdür ve sizler de onda mükemmelleştiniz. Mesih’in bedeninde, bacak kalbe, el kafaya, göz iradeye ve parmak da beynin emirlerine ihtiyaç duyar. Bunun için, kilisenin bedeni, sadece, herkes birbirini dinlediği zaman etkin olabilir ve birlikte Rab’be hizmet ederler.

Elinizin aklınızın iradesi dışında çalışması ya da gözlerinizle görmenize rağmen bir çukura doğru yürümeniz ne de aptalca olurdu, değil mi? Her kim bedeninin üyeleriyle uyum içerisinde olmayı öğrenmiyorsa, o kişi; bencil, zavallı, küçük ve aptaldır.

Pavlus, belirli kiliselerdeki ruhsal armağanlardan bahsediyor. Kendisini uyanık sanan ama aslında uyuyor olan o kişi, Kutsal Kitap’ı bir kenara bırakıp, insani merhametle konuşmamalıdır. Ama Tanrı’nın sözlerinin sınırlarına bağlı kalmalıdır ve istekli bir şekilde de İsa’yı kişisel olarak kazanmalıdır.

Eğer birinin; yeteneği, zamanı ve parası varsa, o zaman kilisedeki muhtaçlara yardım etmelidir. Çok fazla konuşmamalı ama tam bir gizlilik içerisinde, başkalarının ona hizmet etmesini beklemeden ama Mesih’in bilgeliğinde onlara hizmet ederek, sessiz bir şekilde çalışmalıdır. Ruhsal öğretmenler, Tanrı’nın Ruh’u ve müjde tarafından verilmiş öğretileri düzenlemeli, kademeli olarak da, onlara, dinleyicilerine, sadece anlamaları için değil, Tanrı’nın sözünü tutmaları konusunda da öğretmelidir. Her konuda öğretmek önemli değildir. Kademeli bir şekilde öğretilmelidir; bir çağlayan gibi konuşmamalı ve sonunda da tüm dinleyicilerini hiçbir şey anlamamış bir şekilde bırakmamalıdır. Aksine, her konunun sonunda, anlattıklarını, yalın ve anlaşılabilir şekilde özetlemelidir.

Eğer birisinde ruhsal dikkat ve önderlik armağanı varsa, sessiz olmayı öğrenmelidir ve başkalarının ruhsal durumlarını anlayabilmek için de, onları dinlemelidir. Daha sonra ise, konuşmaya başlarken, kendi düşünceleriyle konuşmamalıdır. Aksine, o süre boyunca Rab’bin ona doğru kelimeleri vermesi için, dua ederek başlamalıdır. Mesih’in kurtarışıyla ilgilenenleri ziyaret etmesi, onlar için dua etmesi ve Mesih’te arkadaşları olana kadar onlara güvenmesi gereklidir.

Pavlus, her kim yardım yaparsa, bu yardımı sağduyulu ve sessiz bir şekilde yapsın, dedi. Hatta ihtiyaç içindeki kardeşine de; ne kendinden ne de yardımından bahsetmeden yapmalı bu yardımı. İsa: “Sol eliniz sağ elinizin ne yaptığını bilmesin” dedi. Bu nedenle, kendi onurunuz için hizmet etmeyin ama sadece İsa’yı onurlandırmak için hizmet edin.

Eğer birisi kilisede önderlik sorumluluğu altındaysa ya da komitelerden birinde görevliyse, başkalarının; muhalefetinden, eleştirilerinden ya da yavaşlığından etkilenmesin. Aksine, onlara İsa’ya hizmetin; güç, enerji ve azimle yapılması gerektiğini göstermelidir. Sevgiyle yapılmayan işler başarısızdır.

Bu armağanlar ve hizmetlerin bir özeti olarak, İsa demiştir ki: “Babanız merhametli olduğu gibi, siz de merhametli olun.” (Luka 6:36)

Pavlus: “Her ne yaparsanız, insanlar için değil, Rab için yapar gibi candan yapın.” diyerek, bizlere bu tanrısal düşünceyi tanıtmayı istiyor. Sevgi, Hıristiyanlığın sembolü ve ilkesidir.

DUA: Sevgili Rab İsa, bizler sevgide daha yeniyiz ve başkalarından merhamet bekliyoruz. Bizlerin zihinlerini değiştir ki bizler de verilmiş olan armağanlarla hizmet edebilelim. Kendi düşüncelerimize göre değil ama senin isteğini gerçekten uygulayarak; sevgiyle, sabırla, gayretle, imanla, hevesle ve güvenceyle yapabilelim. Bizleri gururdan uzak tut ki bizler şeytanın ayartılarına düşmeyelim. Amin.

SORU:

  1. Adı geçen hizmetlerden hangisinin günümüzde en geçerli hizmet olduğunu düşünüyorsunuz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:18 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)