Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 063 (The Sanctification of your Life)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
Bölüm 3 - Tanrı’nın Doğruluğu Mesih’i İzleyenlerin Hayatlarında Ortaya Çıkar (Romalılar 12:1 - 15:13)

1. Hayatınızın Kutsanmasına, Tanrı’ya Tam Teslimiyetinizle Ulaşılır (Romalılar 12:1)


ROMALILAR 12:1
1 Öyleyse kardeşlerim, Tanrı'nın merhameti adına size yalvarırım: Bedenlerinizi diri, kutsal, Tanrı'yı hoşnut eden birer kurban olarak sunun. Ruhsal tapınmanız budur.

Eski antlaşma insanları, tapınaktaki değişik bağışlarla, Tanrı’nın iyiliği için şükürlerini açıkladılar. Kendilerinin yerine, bilinen her bir günahları için bir hayvan kurban ettiler ve böyle yaparak da Tanrı’nın huzurunda günahlarını temizlemiş oldular. Yeruşalim’deki tapınak yok edildikten sonra, Roma’da yaşayan, Mesih’e inanmış olan, eski antlaşma insanlarına, artık, Tanrı’ya para ya da kurban sunmalarına gerek olmadığını bildirdi. Bunun yerine, kendilerini ve bedenlerini, tam olarak, Rab İsa Mesih’in Baba’sına sunmalıydılar. Böylesine bir teslimiyet, onların artık kendilerine değil ama sadece Tanrı’ya ait olduklarını gösterecekti.

Bu konu bizleri, her Hıristiyan’la ilgili belirli bir soruya götürür: “Hala kendinize mi aitsiniz veya Mesih’teki kurtuluşun bilgisinde, kendinizi Tanrı’ya sundunuz mu?

Bu sunma; Hıristiyanlar kendilerini öldürmeli anlamına gelmiyor ama artık daha fazla tembellik etmemeleri ve ruhlarını, bedenlerini, paralarını ve sahip oldukları her şeyi kullanarak, Tanrı’ya hizmet etmeye başlamaları anlamına geliyor. Bu sunma, aynı zamanda, benliğin şehvet duygusu Ruh’a, Ruh ise benliğe karşı olduğu için, bedenlerimizin tüm ayartılarına karşı ruhsal bir mücadeleyi de kapsar (Galatyalılar 5:17). Bu ayetin bir açıklaması olarak, Pavlus kendisini işaret ederek: “Ben kendimi Mesih’le birlikte çarmıhta öldürdüm; artık ben yaşamıyorum, Mesih bende yaşıyor” demiştir (Galatyalılar 2:19-20).

Elçi Pavlus, kendisini ölü olarak değerlendirmek ve Kutsal Ruh aracılığıyla ona verilmiş olan Mesih’in hayatı aracılığıyla yaşayabilmek için, tam olarak ve sonsuz bir şekilde Mesih’e adadı. Bu aynı duygudan hareketle, doğru bir insan olabilmeniz için, elçi sizlere, hayatlarınızı Tanrı ve Oğlu için adamanızı tavsiye ediyor. Mesih, Tanrı tarafından kabul edilebilir bir kurban olabilmeniz için, kanı ve sizde konut kuran Ruh’u aracılığıyla sizleri aklar. Bu armağanların her ikisi de, Mesih’in kanı ve sizde konut kurmuş olan Ruh’u, sizlere verilmiş olan sonsuz yaşamın göstergesidir. Öyleyse, göksel Baba’nıza ve onun sınırsız merhametine dönün ki böylece, her gün yepyeni olarak, sizleri kutsal gücüyle doldurabilsin.

Elçi Pavlus, Hıristiyanların tam teslimiyetini: “hoşnut eden hizmetleriniz” olarak işaret eder (Romalılar 12:1). Tanrı’ya hizmet ederken, dua ederken sevinç dolu şarkılarınız da gereklidir ve yakarışlarınız da büyük bir güce sahiptir. Fakat Rab, kendinizi sonsuz bir şekilde ve tam olarak ona adamanız için son kararınızı da bekliyor. Bu, hayatınızda bir kere olacak müjdesel teslimiyettir. Sonrasında ise, yeni antlaşma hayatınıza girecek ve sonsuz yaşam da sizlere gelecektir.

DUA: Göksel Babamız, Mesih’in kurtarışıyla bizlerin merhametli Babamız olduğun için, sana tapınır, coşarız. Bencil ve paragöz bir şekilde kalmamamız ama zamanımızı, yeteneklerimizi ve kendimizi senin Oğlu’na adamamız ve günah ve ahlaksızlığı reddetmemiz için, bizlere yardım et. Sevgini içimize yerleştir ki bizler iyiliğinin sağlanmasının bolluğunda yaşayabilelim. Amin.

SORU:

  1. Kendinizi tamamen, Kurtarıcınız, İsa’ya teslim ettiniz mi ya da hala bencil bir şekilde kendi başınıza mı yaşıyorsunuz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:17 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)