Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 045 (The Three Unique Groanings)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
D - Tanrı’nın Gücü Bizleri Günahın Gücünden Kurtarır (Romalılar 6:1 - 8:27)

8. Üç benzersiz inleme (Romalılar 8:18-27)


ROMALILAR 8:18-22
18 Kanım şu ki, bu anın acıları, gözümüzün önüne serilecek yücelikle karşılaştırılmaya değmez. 19 Yaratılış, Tanrı çocuklarının ortaya çıkmasını büyük özlemle bekliyor. 20-21 Çünkü yaratılış amaçsızlığa teslim edildi. Bu da yaratılışın isteğiyle değil, onu amaçsızlığa teslim eden Tanrı'nın isteğiyle oldu. Çünkü yaratılışın, yozlaşmaya köle olmaktan kurtarılıp Tanrı çocuklarının yüce özgürlüğüne kavuşturulması umudu vardı. 22 Bütün yaratılışın şu ana dek birlikte inleyip doğum ağrısı çektiğini biliyoruz.

Pavlus, Tanrı’ya olan sevgisi ve imanından memnun değildi. Ama Tanrı’da bizim umudumuzun zenginliği için daha ilerilere ulaştı. Tanrı’nın lütfunun açığa çıkarılmasını mı bekliyorsunuz? Bu sizin hayatınızın amacı mı? Tanrı’nın tasarısı tüm dünyayı kurtaracağı için, küçük sorunların çözümüyle tatmin olmayın. Tanrı’nın muhteşem armağanını bekleyin. Ki bu armağan ise, tüm yaratılanların yeniden doğuşudur.

Hayvanlar acı çeker ve otlar geçip gider. Hayvanlara acı çektirenlere eyvahlar olsun. Hayvanların gözlerinin bağlı hüzünle dolu olduğunu hiç fark ettiniz mi? Bunun nedeni onların ölümlü olmasıdır. Sevinç onları terk etti ve yalnızlık ve sorunlar ortay çıktı. Tüm hayvanlar, dört gözle, Tanrı’nın Oğlu’nun zaferinin açıklanmasını bekliyorlar. Rab’bin gelişiyle birlikte, onun Ruh’undan doğmuş olan çocukları, bedenlerinin çektiği acılardan kurtulmuş olacaklar ve onun zaferi de onlara açıklanmış olacak. Ve sonra, tüm yaratılanlar kurtulmuş olacak. Bu çağda, hiçbir eşek öfkeli bir şekilde dövülmeyecek ve hiçbir sivrisinek uyuyanlara acı vermeyecekler. Tanrı bizlere, Mesih’in tüm kutsalları ve melekleriyle birlikte ikinci gelişinde tüm dünyada hüküm sürecek olan bir esenlik vaat etti. Bu esenliği özlemle bekliyor musunuz?

Doğa insanlığın bozulması nedeniyle, insanlığın düşmesinden beri ki onun makamı ve yetkisi altındaki her şey bozulmuştur, acı çekiyor. Pavlus yaratılanların bu acılarını, bizlerle ve tüm hayvanlarla birlikte acı çektiği için, Tanrı’nın Oğlu’nu bizlere yaklaştıran, doğum sancılarına benzeterek ifade ediyor. O, herkesin kurtulması için, mümkün olduğunca yaklaşmak istiyor.

ROMALILAR 8:23-25
23 Yalnız yaratılış değil, biz de -evet Ruh'un turfandasına sahip olan bizler de- evlatlığa alınmayı, yani bedenlerimizin kurtulmasını özlemle bekleyerek içimizden inliyoruz. 24 Çünkü bu umutla kurtulduk. Ama görülen umut, umut değildir. Gördüğü şeyi kim umut eder? 25 Oysa görmediğimize umut bağlarsak, sabırla bekleyebiliriz.

Günümüz dünyasındaki Tanrının oğulları, kendi bilinçaltlarındaki Rab’bin Ruh’unun gücünde, evlat edinilmelerinin tamamlanmasını isteyerek, inliyorlar. İman aracılığıyla kurtulduk fakat tamamen kurtulacağız. Bugün, ruhumuzda mükemmelliği kısmen taşıyoruz ama tam mükemmellik ise bizleri bekliyor.

Belirli umut ve şükür, bizdeki ruhsal yaşamın, gelmekte olan zaferi için, peşinen görünümüdür. Altını veya şehveti özlemle beklemiyoruz ama Baba Tanrı’yı, Oğul’u ve Kutsal Ruh’u görmeyi istiyoruz.

Baba’yı görmeyi siz de özlemle bekliyor musunuz? Kurtarıcınız Mesih’in arkadaşlığını, umutla, bekliyor musunuz? Ölümlü bedenlerinizin Tanrı’nın görkeminin huzurunda yanacağını hatırlayın ve sizler onda sonu gelmeyen bir ışık olacaksınız. Bu, onların Tanrı’da gizlenmiş hayatları kısa sürede açığa çıkacağı için, kutsalların özlemidir. O özlem sadece yürekleri doldurmayacak ama işkence görmüş, hasta, ölümlü bedenler de değişmiş ve yüceltmiş olacak. Bizler, teknoloji ve bilim dünyamızda, umutlarımızı kırarak geçici bir cennet oluşturduğu için, dünyadaki bu bekleme odasında çok fazla sabra ihtiyaç duyarız. Yine de, Kutsal gelecek olan zaferin güvencesidir.

ROMALILAR 8:26-27
26 Bunun gibi, Ruh da güçsüzlüğümüzde bize yardım eder. Ne için dua etmemiz gerektiğini bilmeyiz, ama Ruh'un kendisi, sözle anlatılamaz iniltilerle bizim için aracılık eder. 27 Yürekleri araştıran Tanrı, Ruh'un düşüncesinin ne olduğunu bilir. Çünkü Ruh, Tanrı'nın isteği uyarınca kutsallar için aracılık eder.

Kutsal Ruh bedenlerimizin zayıflığında acı çeker ve varlığımızın yetersizliğine üzülür, paragözlüğümüz, pintiliğimiz ve bezgin dualarımız için acı duyar, yetersiz ve tamamlanmamış bilgimiz için inler, zayıf sevgimiz için üzüntü duyar ve bizim verimsiz ve yetersiz gücümüze şaşırır. Tanrı’nın Ruh’unun kendisi, kendileri dua etmemelerine ve Kutsal Ruh’un duası olan Rab’bin Duası uyarınca, ruhsal iniltiler içlerinde büyümesine rağmen, inananlar için dua ve aracılık eder. Kendinizi bu dua okuluna adayın ki böylece bencilliğinizden kurtulabilir ve şükür fırtınalarının sevgi yolundaki yakarışlarına; tüm dünyanın kurtulması için Rab’bin Ruh’u gece ve gündüz sizler için dua ettiğinden, akıllıca, hoşnut ve güçlü bir şekilde dua etmesine izin verebilirsiniz. Öyleyse, tüm yüreğinizle dua ve şükür ederek, göklerdeki Babanıza yakarışlarınıza ne zaman başlayacaksınız?

DUA: Kutsal Baba, zayıf ve bencil dualarımız için bizleri bağışla ve senin adını kutsallaştırmamız, Mesih’in kurtarışını tüm benliğimizle övmemiz ve senin Ruh’unun gücünde alçakgönüllü bir şekilde çalışmamız için bize önder ol. Rab, Ruh’un umudunun farkına varmayı, Onu memnun edecek şekilde dua etmeyi ve ulusumuzdaki umutlu olanlarla birlikte tüm yaratılanların kurtulabilmesi için, Oğlunun zafer dolu ikinci gelişinde senin varlığını özlemeyi öğret bize. Amin.

SORU:

  1. Mesih’in gelişi için acı çekenler kimlerdir? Neden?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:55 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)