Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 044 (We are Children of God through the Holy Spirit)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
D - Tanrı’nın Gücü Bizleri Günahın Gücünden Kurtarır (Romalılar 6:1 - 8:27)

7. İçimizde Konut Kurmuş Olan Kutsal Ruh Aracılığıyla, Bizler Tanrı’nın Çocuklarıyız (Romalılar 8:12-17)


ROMALILAR 8:12-14
12 Öyleyse kardeşlerim, borçluyuz ama benliğe göre yaşamak için benliğe borçlu değiliz. 13 Çünkü benliğe göre yaşarsanız öleceksiniz; ama bedenin kötü işlerini Ruh'la öldürürseniz yaşayacaksınız. 14 Tanrı'nın Ruhu'yla yönetilenlerin hepsi Tanrı'nın oğullarıdır.

Kutsal Ruh, sizin içinizde bulunan bencillikle yaptığı ateşkesi bitirmez ama o yok olana kadar savaşmaya devam eder. Tanrı’nın Ruh’u; sizler Mesih’in çarmıhında ölmeyi kabul etmedikçe ve kibrinize, öfkenize, abartılarınıza ve tüm günah ve suçlarınıza ölmedikçe, sizleri terk edecektir. İnananlar para ve eğlenceye köle olmamalıdır. Böylece, özgür olabilir ve Rab’bin Ruh’u için açık olabilir. Kutsal Olan, bedeninizdeki bir çıbanı çıkartmak isteyen bir cerrah gibi, sizde çalışır. Onu kesip açar ve bozulmanın kökünü kurutur. Böylesi bir durumda, Tanrı’nın Ruh’u sizleri; karanlıktan aydınlığa, yalanlardan gerçeklere, eğlenceden Tanrı’nın huzuruna doğru iter. Bu yönlendirmeyi hissediyor musunuz? Onun şefkat dolu sesini duyuyor musunuz? Sizleri, tamamen, dönüştürmek ve aklamak ve Mesih’in merhamet dolu benzeyişine değiştirmek istiyor. Kutsamanın mucizesi sizde, alçak gönüllülük ve uysallıkta bulunmuş olan ve Mesih’in tüm karakter özellikleriyle birlikte; sanki saf Kurtarıcınızı giyinmişsiniz gibi, sevgi, sevinç ve es enlik olarak, Tanrı’nın Ruh’u aracılığıyla ortaya çıkar. Böylesine bir Ruh sizlerin ruhuna aktığında, siz de Tanrı’nın oğlu olursunuz. Günahlarınıza rağmen, Mesih’in Ruh’u ve kanı aracılığıyla, tüm kâinatın Yaratıcı’sının gerçek çocuğu olduğunuz, bu muhteşem ayrıcalığı fark ettiniz mi? Tanrı’nın oğlu olduğunuzu söylemeye cesaret edebilir misiniz? Birçokları Tanrı’nın Ruh’u tarafından yönlendirildiği için, bunlar Tanrı’nın oğullarıdır.

ROMALILAR 8:15-17
15 Çünkü sizi yeniden korkuya sürükleyecek kölelik ruhunu almadınız, oğulluk ruhunu aldınız. Bu ruhla, "Abba, Baba!" diye sesleniriz. 16 Ruh'un kendisi, bizim ruhumuzla birlikte, Tanrı'nın çocukları olduğumuza tanıklık eder. 17 Eğer Tanrı'nın çocuklarıysak, aynı zamanda mirasçıyız. Mesih'le birlikte yüceltilmek üzere Mesih'le birlikte acı çekiyorsak, Tanrı'nın mirasçılarıyız, Mesih'le ortak mirasçılarız.

Kutsal Ruh; korku, umutsuzluk, kötümserlik, stres ve üzüntüyü sizlerden alır ve onların yerine de sizlere; cesaret, memnuniyet ve Tanrı’ya güvenmeyi verir. Hatta Baba’nın adına konuşabilmeniz için, ağzınızı da açar. Bu itirafla, bu yeni antlaşmanın bir mucizesi olduğu için ki böylece Tanrı Mesih aracılığıyla bizlerin göksel Babamız olduğunu açıklar, Tanrı’nın adını kutsallaştırırsınız. Günah nedeniyle öfkelenen, mesafeli Tanrı; bizleri tüketmez ya da fazla sorumluluk yüklemez ama bizlere sevgisini gösterir ve iyiliğini, babacan bir şekilde, bizlere onaylar. Bu, yeni, tanrısal görünüm davranışlarımızı tamamen değiştirir. Aramice bir sözcük olan “Abba” sözcüğü, Grekçeye çevrilmiş ve sonra da İngilizceye çevrilmiştir. Anlamı “Baba”dır. Yahudi ve Grekler’in (Yahudi olmayanlar) her ikisinin, Mesih’te bir araya gelmesi, dualarımızın açılış sözcüğü olan bu sözcükte görünür.

“Baba” sözcüğü, Abba sözcüğünü; açıklar ve onaylar.

Mesih muhteşem sevgisiyle, bedenini bizlere verdi ve Tanrı’nın lütfunun bizleri evlat edinebilmesi için de, bizleri kendi haklarına ortak yaptı. İsminizin, cennete giriş kartının ön yüzüne, Tanrı’nın Oğlu’nun kanı aracılığıyla yazıldığını ve arka yüzüne de, Kutsal Ruh’un ateşiyle: “Tanrı tarafından evlat edinildi” yazıldığını; Baba, Oğul ve Kutsal Ruh tarafından da imzalandığını, hayal edin. Böylesine, tek olan bir kartı unutur, ona karşı aldırmazlık yapar ya da bir kenara atar mısınız? Ya da onu kabul edip, sevinç gözyaşları içinde öper ve sonsuza dek saklar mısınız?

Evlat edinilme ve Ruh’ta doğum yoluyla, adil ve kesin bir şekilde, En Yüce Olan’ın oğlu oldunuz. Elçi Pavlus size, Kutsal Olan İsa’da size daha da yakın olduğu için, Tanrı’yı miras alabilesiniz diye, çok zengin ve lütufla dolup taşan müjdesinde, tekrar tekrar bunu anlatıyor. Tıpkı Mesih’in de sizde tüm öğrencilerinde konut kurduğu gibi, o sizde ve tüm kutsallarda konut kurmuştur ve onun yüceliği hepimizde ortaya çıkar ve Tanrı bir olduğu için, lütfunu izleyicilerinde çok güzel bir şekilde açıklar.

Tüm bu mucizeler içimizde başlar. Çünkü Kutsal Ruh, sadece Mesih’te kurulmuş olan, tüm kilisede konut kurmuştur. Onun ışığı içimizde parlıyor mu? Tanrı’yla birleştiniz. Daha sonra da, tıpkı elçilerin Mesih’in adı için acı çektiği gibi, siz de onun için acı çekmeye hazırlandınız mı?

DUA:

Göklerdeki Babamız,
adın kutsal kılınsın.
Egemenliğin gelsin.
Gökte olduğu gibi, yeryüzünde de senin istediğin olsun.
Bugün bize gündelik ekmeğimizi ver.
Bize karşı suç işleyenleri bağışladığımız gibi, sen de bizim suçlarımızı bağışla.
Ayartılmamıza izin verme. Kötü olandan bizi kurtar.
Çünkü egemenlik, güç ve yücelik sonsuzlara dek senindir. Âmin.

SORU:

  1. Kutsal Ruh’un bize öğrettiği, Tanrı’nın yeni adı nedir? Bu adın anlamı nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:54 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)