Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 046 (God’s Plan of Salvation)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
E - İMANIMIZ SONSUZA DEK DEVAM EDER (Romalılar 8:28-39)

1. Tanrı’nın Kurtuluş Planı, Bizim gelen Zaferimizi İlan Eder (Romalılar 8:28-30)


ROMALILAR 8:28-29
28 Tanrı'nın, kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış olanlarla birlikte her durumda iyilik için etkin olduğunu biliriz. 29 Çünkü Tanrı önceden bildiği kişileri Oğlu'nun benzerliğine dönüştürmek üzere önceden belirledi. Öyle ki, Oğul birçok kardeş arasında ilk doğan olsun.

Her kim Tanrı’yı bilirse, onun her şeye gücü yeten olduğunu hisseder. Onun isteği ve bilgisi olmadan, dünyada hiçbir şey olmaz. O Sınırsız Gücü Olandır. Yine de, bazı dinlerin yaptığı gibi, bizler alın yazısına inanmayız. Çünkü sürekli bizleri koruyan ve asla zarar vermeyen, boşlamayan ve terk etmeyen yüce Tanrı’nın, bizim merhametli Babamız olduğunu biliriz. Bunun için, tüm sıkıntılara ve eziyetlere rağmen, imanımız bizden ayrılmasın diye, bizlerin güvenini onun sevgisinde güçlendirmesini istiyoruz. Tanrı’nın sevgisindeki güvenimizi onaylamak için, bizler ne şüpheye düşelim ne de sarsılalım diye, kişisel kurtuluşumuzun onaylanması ile ilgili olarak, Pavlus bir dizi yazı yazıyor.

Tanrı, henüz siz doğmamışken, siz onun yüreğinde bir düşünce olduğunuz için, sizi seçti. Dünyanın kuruluşundan önce de sizleri tanıyordu. Bu nedenle, varlığınızın, doğanızın ve niyetlerinizin en derinlerindeki ayrıntıları bile bilir. Tanrı’yla olan ilişkiniz, sizin bildiğinizden daha da derindir. Onun için yabancı değilsiniz ama çok yakınsınız ve onun tarafından tanınıyorsunuz. Tıpkı kayıp oğlunu bekleyen babanın beklediği gibi, sizi bekliyor. Tanrı sizi, sizin onu özlediğinizden daha çok özlüyor.

Sonsuz olan Tanrı, geçmişteki tüm çağlardan daha önce de sizi tanıyordu. Geleceğinize gelince; günahlarınızı taşıyan ve çarmıhta sizin günahlarınıza üstün gelen İsa Mesih aracılığı ve tanrısal iradesinin doluluğuyla, onun oğulları olabilin diye, kaderinizi önceden belirlediği için, önünüze muhteşem bir amaç koydu. Sizin seçenekleriniz, sadece Mesih’te onaylanmıştır. Her kim Oğul’un aracılığına sımsıkı sarılırsa, Kutsal Olan sadık olduğu için, asla ondan kopmayacaktır. Bunun için, Tanrı’nın, sizlerin hayatları için bir amaç vermiş olduğunu ve Tanrı’nın sağında oturan Mesih’in benzeyişinde, muzaffer olmanız için, sizleri önceden belirlediğini itiraf edin. Tanrı farklı rütbelerde oğullar istemiyor. Aksine, herkesi alçakgönüllü ve uysallıkta; kendinizi reddedip, Mesih’in bu dünyada yürüdüğü gibi yürümeniz için, mükemmelliğe yönlendiriyor.

ROMALILAR 8:30
30 Tanrı önceden belirlediği kişileri çağırdı, çağırdıklarını akladı ve akladıklarını yüceltti.

Tanrı sevgisinin düşüncelerini bedenleştirdi ve sizinle kişisel olarak konuştu.

Onun sesini, yüreklerinizin derinliklerinde duydunuz mu? Onun çağrısı, benliğinizin en derin noktalarına çepeçevre nüfuz etti mi? Tanrı’nın sizler daha günahkârken sizleri seçmiş olduğunu ve onun çocuğu olmanız için önceden sizleri belirlediğini hatırlayın. O; saflık, uzak durma, doğruluk ve dürüstlükte parlayabilesiniz diye, gurur ve şehvet duygularına ölmüş olan sizleri yenilemeyi istiyor. İçinizdeki kutsal yaşam için, sizde çalışan Tanrı’nın sözünden başka bir güç yoktur. Bunun için, bu kara harfler aracılığıyla, Tanrı sizlere direkt olarak konuştuğu için, Kutsal Kitap’ı devamlı olarak okuyunuz

Tanrı, dostça tavsiyeleriyle, şeytanın suçlama ve şikâyetleriyle yok edilemeyecek, kurtuluşun gerçeğinin oluşturur. Doğru olan Tanrı’mız, Oğlu’nun bizleri kurtaran ölümü aracılığıyla, bizleri akladı ve tüm günahlarımızı o anda temizledi. Şimdi sizler, Mesih’in aklamasında doğrusunuz ve onun kurtarmasıyla da saflığı ve temizliği fark ettiniz. Öyleyse, sizlere armağan ettiği bu sevgisi için, Rab’binize ne zaman şükredeceksiniz? Onun rehberliğine ne zaman inanacak ve onun sadık lütfunu ne zaman öveceksiniz?

Tanrı sizin için, kendi gücüyle, sizin kendiniz için olduğunuzdan daha da gayretlidir. Sizlerde etkin olan muhteşem yaşamının güvencesi olarak, Kutsal Ruh’un ana unsurlarını sizlere vermiştir. Bu nedenle, bugün, Tanrı’nın özünün görkemi sizin içinizde saklıdır. Mesih, nasıl sadece inananların gözlerine görünüyorsa, onun sevgisi, gerçeği ve sabrı da, sadece, sizlerde çalışır. Eğer kurtarıcınıza bağımlı olursanız, Tanrı’nın Ruh’u, kendi erdemleriyle, sizlerde meyveler oluşturacaktır. Pavlus, Tanrı’nın görkemiyle, sizleri gelecekte ödüllendireceğini söylemedi. Ama Pavlus, İsa’nın iman üzerinde yetkisi olduğunu ve imanın tamamlayıcısı olduğunu kesin bir şekilde bildirdiği için, iman aracılığıyla sizleri geçmişte ödüllendirdiğini açıklamıştır. Bu nedenle, ruhunuzda kurtarışı başlatan kişi sadıktır. O sadece kendi erdemi nedeniyle; sizleri eğitir, güçlendirir ve mükemmelleştirir.

Hayatınızda sorunlarınız mı var? Aç mısınız ya da hasta mısınız? İş mi arıyorsunuz? Okulda zayıfınız çok mu? Tanrı sizinle olduğu için, tüm bu sorunlar önemsizdir. O sizi seviyor, size değer veriyor ve sizleri gözbebeğini koruduğu gibi koruyor. Sizi unutmaz ama planını sonuna kadar tamamlar. Kutsal Olan sizi, siz olduğunuzdan dolayı, evlat edinmek için seçti. Öyleyse, kendinizi inkâr edin, çarmıhınızı yüklenin ve her şey Tanrı’yı sevenlerin iyiliği için birlikte çalıştığı için, Tanrı’nın Oğlu’nu çarmıhından mezara kadar takip edin ve sonra da ona övgüler sunun. Sizi ilk önce seveni seviyor musunuz?

DUA: Kutsal Tanrım, Üçlü birlik, bizleri seçtiğin, bizleri geçmiş çağlardan beri tanıdığın ve Mesih’in sevgisinin görkemini giyinebilelim diye, Mesih’te önceden bizleri belirlediğin için, sana tapınırız. Biz kimiz ki bizleri seçmeliydin? Günahlarımız için bizleri bağışla ve Kutsal Kitap’taki çağrını duyabilmemiz için, kulaklarımız aç. Oğlu’nun kanı aracılığıyla bizlerin aklanmasını kabul et ve senin sadık sevgin için de şükrediyoruz. Senin önderliğine inanıyoruz ve etkilenmeyelim ama gelecek olan görkeminin bir güvencesi olarak, bizde konut kurmuş olan Kutsal Ruh’u yaşayabilelim diye, kötü günlerde senin güvenceni bildirmeni rica ediyoruz. Amin.

SORU:

  1. Tanrı’yı sevenlerin iyiliği için, neden her şey birlikte çalışır?

Tanrı'nın,
kendisini sevenlere
iyilik için
etkin olduğunu biliriz.

(Romalılar 8:28)

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:56 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)