Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 018 (The Law, or the Conscience Condemns Man)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
A - Tüm Dünya Ahlaksız Olanın Etkisi Altındadır ve Tanrı Herkesi Doğruluğunda Yargılayacak (Romalılar 1:18 - 3:20)
2. Tanrı’nın Gazabı Yahudilere Karşı Açığa Çıkar (Romalılar 2:1-3:20)

b) İnsanı Yasa ya da Vicdan Mahkum Eder (Romalılar 2:12-16)


ROMALILAR 2:12-16
12 Kutsal Yasa'yı bilmeden günah işleyenler Kutsal Yasa olmadan da mahvolacaklar. Kutsal Yasa'yı bilerek günah işleyenler de bu Yasa'yla yargılanacaklar. 13 Çünkü Tanrı katında aklanacak olanlar Yasa'yı işitenler değil, Yasa'yı yerine getirenlerdir. 14 Kutsal Yasa'dan yoksun olan uluslar kendiliklerinden bu Yasa'nın gereklerini yaptıkça, Yasa'dan habersiz olsalar bile kendi yasalarını koymuş olurlar. 15 Böylelikle Kutsal Yasa'nın gerektirdiklerinin yüreklerinde yazılı olduğunu gösterirler. Vicdanları buna tanıklık eder. Düşünceleri de onları ya suçlar, ya da savunur. 16 Yaydığım müjdeye göre Tanrı'nın, insanları gizli suçlarından ötürü İsa Mesih aracılığıyla yargılayacağı gün böyle olacaktır.

Romadaki kilise iki gruptan oluşmaktaydı: Yahudi kökenli Hıristiyanlar ve Grek ve Roma dünyasından inananlar. Yahudi kökenli olmayan Hıristiyanlar, hayatlarında hiç duymadıkları tanrısal emirleri bilmez ama Mesih’in Ruh’unun gücünde yürürken, ilk grup vaat ve Yasayla ilgili bilgiye sahipti ve Eski Yasa uyarınca da geleneklerine uydular.

Pavlus, Tanrı’nın kutsallığının bir göstergesi olarak, Yahudi kökenli Hıristiyanların eski Yasaya göre mahkûm edileceğini doğruladı. Tanrı, yürekten bir şekilde ve hayatlarıyla da itaat istediğinden, Tanrı sözünü duymak insanı kurtarmaz ve ruhsal düşünceler ve uzun dua ve ibadetler de yeterli değildir. Sözlerinin bizde hayat bulmasını ister ve hayatlarımız da, onun sözleriyle, tamamen değişmelidir. Tüm suçlar Tanrı’ya karşı bir suç olarak kabul edildiğinden, Yahudiler Yasaya karşı işledikleri her bir suç için mahkûm edilecekler

Pavlus bu gerçekleri yazdığında, ruhunda, Yahudi kökenli Hıristiyanların: “Bizim yasamız yok ve On Emir’i de bilmiyoruz. Öyleyse, Yargı Gününde Tanrı bizlere nasıl davranacak? Bizler yargıdan özgürüz.” diyerek aralarında tartıştıklarını duydu.

Sonra açık yüreklilikle onları cevapladı: Yaratıcı, insanlara; hassas, dikkatli, kontrol edici, uyarıcı, eleştirici ve azarlayıcı bir vicdan vermiş olduğu için, ne Emirleri ve vaatleri ve ne de Tanrı’nın sevgisi ve kutsallığını duymamış olsunlar, Yasayı dikkate almamış olanları mahkûm etmiş olsa bile, Tanrı’nın doğruluğu hiçbir durumda değişmez. Bu Uyarıcı bazen sessiz kalabilir. Ama sizin hatalarınızı göstermek için, kesinlikle, ortaya çıkar. Ve içinizde bir karmaşa patlak verebilir. İçinizde, Tanrı’nın benzeyişinden arta kalan kırıntılar hiçbir zaman sessiz kalmaz. Vicdanınız sizi mahkûm eder. Ve Tanrı’nın lütfu dışında hiçbir yerde rahat bulamazsınız. Bu nedenle, kendi vicdanlarıyla düşmanlık ettiklerinden, birçok insan üzgün ve sinirli görünürler ve kendi vicdanları, kendilerini izlemesine ve suçlamasına rağmen, suçlarını itiraf etmezler. İçinizde yaratılmış olan ahlak yasası, yani vicdanınız için, Tanrı’ya şükrediyor musunuz? Vicdanınızı Müjde’de eğitin ve onu Tanrı’nın sevgisinin düşüncesiyle bezeyin. Böylece, vicdanınız sizi büyük bir kesinlikle uyarabilir ve Tanrı’nın yönlendirmesi doğrultusunda da sizleri yönlendirebilir ve her bir iyi iş için hazırlanmış ve gerekli vasıflarla donanmış olabilirsiniz. Ve sonra, yüreğinizde Tanrı’nın sesiyle uyum içinde yaşadığınız için, son yargıda düşmeyeceksiniz.

Fakat eğer Mesih’in sözleriyle çepeçevre sarılmazsanız ve kendinizi vicdanınızın şikâyetlerinden özgür bırakmazsanız fakat inatçılıkta devam ederseniz ve kendi kendinizi doğrularsanız; işte o zaman, vicdanınız son yargı günüde size karşı baş kaldıracaktır. Bu, Tanrı’yı haklı çıkartacak ve sizi de mahkûm edecektir. Size, yargıcınızın Kurtarıcınızın Kendisi olduğunuzu gösterecek olan, sinirliliğiniz için, Müjde’de kalmaktan başka bir çözümünüz yoktur. Öyleyse, hemen Mesih’e gelin ve böylece ruhunuz için bir rahatlama hissedeceksiniz.

Tanrı’nın son yargısının İsa Mesih’in ellerine bırakıldığını biliyor muydunuz? Bu Yargıç’ın tam isminin sadece “Mesih” değil “İsa” olduğunu da biliyor muydunuz? Bu isimler arasındaki fark ise; “İsa” onu sadece ismiyken, “Mesih” ise onun hizmetini ve görevini tanımlamasıdır. Tanrı’nın karakter özellikleri ve armağanlarıyla dolu olan, en yüce ve tam yetkili olan ve yargılama ve kurtarış yetkisiyle donanmış olan, İsa, Mesh Edilmiş Olandır.

Öyleyse, elçi; Tanrı’nın tüm dünyayı, Pavlus’un İsa hakkında yazmış olduğu Müjde’nin tüm gizemiyle, mahkûm edeceğini söyleyebilirdi. Pavlus’un müjdesinde, Romalılara mektup da dâhil olarak, Yargı Günüyle ilgili olarak neler açıklamış olduğunu anlamak ve buna aşina olmak gereklidir.

DUA: Kutsal Tanrı, beni kendimden daha iyi tanıyorsun. Yaptığım tüm işler senin karşında açık ve ortadadır. Günahımı itiraf ediyorum ve gizlide kalan tüm hatalarımı bana göstermeni rica ediyorum ki böylece, o korku dolu gün gelmeden önce, onları Oğlunun ışığına getirebileyim. Eğer vicdanımın sesine kulak vermediysem ya da senin sesini bilerek reddettiysem, beni, bağışla. Senin sevgini uygulayabilmem için bana azim ve güç ver. Amin.

SORU:

  1. Yargı Gününde, Tanrı Yahudi olmayanlara karşı nasıl davranacak?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:32 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)