Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 019 (Man is Saved not by Knowledge)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
A - Tüm Dünya Ahlaksız Olanın Etkisi Altındadır ve Tanrı Herkesi Doğruluğunda Yargılayacak (Romalılar 1:18 - 3:20)
2. Tanrı’nın Gazabı Yahudilere Karşı Açığa Çıkar (Romalılar 2:1-3:20)

c) İnsan, Bilgisi Nedeniyle değil Ama İşleriyle Kurtulur (Romalılar 2:17-24)


ROMANS 2:17-24
17 Ya seni Kendine Yahudi diyor ve Kutsal Yasa'ya dayanıp Tanrı'yla övünüyorsun. 18 Tanrı'nın isteğini biliyorsun. En üstün değerleri ayırt etmeyi Yasa'dan öğrenmişsin. 19-20Kutsal Yasa'da bilginin ve gerçeğin özüne kavuşmuş olarak körlerin kılavuzu, karanlıkta kalanların ışığı, akılsızların eğiticisi, çocukların öğretmeni olduğuna inanmışsın. 21 O halde sen başkasına öğretirken, kendine öğretmez misin? Hırsızlık etmemeyi öğütlerken, hırsızlık eder misin? 22 “Zina etmeyin” derken, zina eder misin? Putlardan tiksinirken, tapınakları yağmalar mısın? 23 Kutsal Yasa'yla övünürken, Yasa'ya karşı gelerek Tanrı'yı aşağılar mısın? 24 Nitekim şöyle yazılmıştır: “Sizin yüzünüzden uluslar arasında Tanrı'nın adına küfrediliyor”.

Tanrı, İbrahim’in soyunu, Tanrı’nın yüceliğine ve kutsal görkemine tanıklık eden, kutsal Yasanın ayrıcalığıyla görevlendirdi. Yahudiler Yasa’nın değerinin farkındaydılar. Ona güvendiler ve verilen bu ayrıcalıkla da övündüler. Ve aslında, Yasa, onların uygulamış oldukları tarz nedeniyle, gazap ve mahkûmiyet nedeniyken, bunun kendilerini cennete götürmek için yeterli olduğunu düşündüler.

Pavlus Yahudileri simgeleyen iyi ve kötü nitelikleri sınıflandırdı. Tanrısal bildirim, çöl insanlarına, Tanrı’yı ve isteğini bildikleri için; sükûnet, güven ve gurur verdi. Hayattaki en iyi yolun farkına vardılar ve geçmişte, insanların öğretmeni ve ulusların ışığı oldular.

Diğer taraftan, Pavlus Yasa’nın insanı değiştirme gücünün olmadığını da bildirdi. Yahudilerin neyle yükümlü olduklarını bildikleri ama bu yükümlülükleri yerine getirmedikleri de bir gerçektir. Tanrı’nın gizemini biliyorlardı ama onunla birlikte yürümediler. Birçokları güç tanımlamalarıyla, resmi yasal dindarlığın yüksek mertebelerine geldiler. Ancak, Tanrı’nın isteği yüreklerine dökülmemişti.

Belki uygulamada bir şey çalmadılar ama gözleri aç gözlülükle körleşmişti. Belki de bilinen şekilde zina etmediler ama yürekleri temiz olmayan düşüncelerle dolup taşıyordu. Tanrı’nın Yasasına karşı binlerce kez günah işlediler. Ayrıca, Pavlus inananların hayatlarında bile sevgi eksikliğini gördü. Günahlarıyla Tanrı’yı lekelediler ve diğer ulusların da onun kutsal ismine karşı küfür etmesine neden oldular.

Pavlus Yahudi kökenli bir Hıristiyan’dı ve büyüklenmenin yanılgısından uzak bir şekilde, halkının tüm mükemmelliklerini yazdı. Bu açıklama nedeniyle, Pavlus, büyük suçlar ve can sıkıcı hatalarla kıyaslandığında, doğruluğundan geriye bir şey kalmamış olan, ulusunun tüm rezalet ve günahlarını açığa çıkarma hakkı ve gücüne sahipti. Onlardan başka, davranışları nedeniyle Tanrı’ya küfür edilmesine neden olan, hiçbir halk ya da ulusa karşı ağır bir suçlama yoktur. Yasayla insanları aydınlatmak için kendilerine yapılan orijinal çağrıya cevap vermedikleri gibi, tam tersini yaptılar. Keşke günümüzde de, bizlerin ayrıcalıklarını inkâr etmeyen ama bizlerin bozulmuş olan toplumumuzun yüzündeki dindarlık maskesini çıkararak geriye tövbe ve pişmanlıktan başka bir şeyin bırakmayacak, Pavlus gibi cesur tanıklar bulabilseydik.

İbrahim’in halkını mahkûm mu ediyorsunuz? Dikkat edin! Onlar da sizler gibi günahlılar.

Tanrı açık bir şekilde: “Kutsal olun, çünkü ben kutsalım” dedi. Gerçekten de, göksel Baba’nın olduğu gibi, kutsal ve mükemmel bir Hıristiyan mısın? Işığınız, hayatlarınızdaki belirgin değişiklikler nedeniyle, sizlerin iyi işlerinizi görmeleri ve gökteki Baba’yı yüceltmeleri için, insanların karşısında parlıyor mu? Sizler de Mesih’in kurtarışını reddedenlerden daha iyi olmadığınız için, arkadaşlarınız dininizi aşağılıyorlar mı? Tanrı’nın adına karşı küfür edilmesine neden oluyor musunuz? Göksel Babamız senin sevgin ve alçak gönüllülüğün aracılığıyla kendisini açıklayabiliyor mu?

DUA: Kutsal ve yüce olan Tanrım, günahım benim bildiğimden daha da büyüktür. İtaatsizliğim ve ikiyüzlülüğüm nedeniyle birçoklarına küfür etmeleri için neden verdim. Senin önünde mükemmel bir şekilde yürümediğim için, birileri senin kutsal adına küfür ederse, beni bağışla. Eksik sevgim, aklanmam ve sabrım nedeniyle beni bağışla. Başkalarının bende seni görebilmeleri için, beni senin benzeyişinde yarattın. Öyleyse, senin emirlerine itaat etmem ve senin örneğini izleyebilmem için bana yardım et. Böylece, başkaları da senin bendeki benzeyişini görebilsin. Beni zayıflığımdan, hatalarımdan ve kendimden koru Amin.

SORU:

  1. Yasa’nın Yahudiler’e yüklediği sorumluluklar ve Yasa’dan aldıkları ayrıcalıklar nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:33 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)