Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 017 (He who Judges Others Condemns Himself)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
A - Tüm Dünya Ahlaksız Olanın Etkisi Altındadır ve Tanrı Herkesi Doğruluğunda Yargılayacak (Romalılar 1:18 - 3:20)
2. Tanrı’nın Gazabı Yahudilere Karşı Açığa Çıkar (Romalılar 2:1-3:20)

a) Başkasını Yargılayan Kendisini Mahkum Eder (Romalılar 2:1-11)


ROMALILAR 2:6-11
6 Tanrı, “herkese, yaptıklarının karşılığını verecektir.” 7 Durmadan iyilik ederek yücelik, saygınlık ve ölümsüzlüğü arayanlara sonsuz yaşamı verecek. 8 Ama bencil olanların, gerçeğe uymayıp haksızlığın peşinden gidenlerin üzerine gazap ve öfke yağdıracak. 9-10 Başta Yahudi'ye, sonra Yahudi olmayana olmak üzere, kötülük yapan her insana sıkıntı ve elem verecek; yine başta Yahudi'ye, sonra Yahudi olmayana olmak üzere, iyilik yapan herkese yücelik, saygınlık ve esenlik verecektir. 11 Çünkü Tanrı insanlar arasında ayrım yapmaz.

Sevgili kardeşim, Tanrı’nın yargısındaki ilkeleri biliyor musun? Tüm insanlar, bir koşturmaca içerisinde kritik saate yaklaşıyorlar. Ama bilge ve tedbirli olanlar kendilerini bu saat için hazırlıyorlar. Lütfun elçisi bunu açık bir şekilde açıklar; son yargıda, iyi ve kötü işlerimiz, yargımıza dayanak olsun diye, iyice incelenecektir. Matta 25. bölümde, Mesih; yeterince sevilmemiş, hor görülmüş, yoksul ve basit olanlara sevgi göstermenin, Tanrı’nın gözünde memnuniyet verici olduğunu, bizlere açık bir şekilde gösterir. Mesih bizlere; oruç tutmaktan, dua etmekten, hacca gitmekten ve iyi bir iş olarak, sadaka vermekten değil ama daha çok, ihtiyacı olanlara şefkat göstermekten bahsediyor.

Sevgideki gizli işleriniz aracılığıyla, taş kalpli mi yoksa yumuşak kalpli mi, gururlu mu yoksa merhametli mi olduğunuz belli olur. Basit ve cahil insanlara tepeden bakan ve onları küçümseyen, eğitimli biri misiniz? Mesih’in sevgisi sizleri yetersiz, terk edilmiş, dul ve ailesiz kalmış olanlara doğru yönlendiriyor mu? Tapınmalarınız ve din dışındaki katı dini kuralları uyguladığınız için değil ama sadece, sevgi işleriniz nedeniyle ödüllendireceksiniz.

Pavlus, size, Tanrı’nın sevgisini yüreklerinize dökülmesinin tek yolunu gösteriyor. Her kim zihnini Tanrı’nın görkemine doğru yönlendirirse ve zenginliğin ve ölümlü olan onurun peşinden koşmazsa, Tanrı’ya yakınlaşır ve onun merhameti ile de değişmeye başlar. Her kim Tanrı’nın görkemini ararsa, aşırı kibrinden ve kendisi için bir onur getirmeyen bilgilerinden sıyrılmaya başlar. Böylesine tövbe eden biri, yüreğini Tanrı’nın bağışlamasına açar ve güçlü bir kalkan gibi, onun merhametine sımsıkı sarılır. Ölümlülüğünün farkında olan herkes, sonsuz hayata özlem duyar ve sonsuz Ruh’un tasarımına da katılarak, ölümü imanla kabul eder. Bu nedenle, dikkatli olun, işleriniz nedeniyle kurtulmadınız. Ama Tanrı’ya olan özleminiz onun gücünü size doğru yönlendirir ve onun sevgisi sizin ruhunuza galip gelir ve böylece onun sevgisini taşıyabilirsiniz. Tanrı’yı arıyor ve sonsuza kadar yaşamak istiyor musunuz?

Her kim kötülük yaparsa, bunu yok olmak için hazırlanmış ve önceden belirlenmiş olan gazabın bir gemisi olduğu için değil ama gerçeğe itaat etmeye istekli olmamasından dolayı yapar. Kötü işler birden yapılmaz. Onlar, uzun ve hata dolu gelişmelerin dışla vurumudur. Vicdanımız, uygun olmayan tüm işlere karşı çıkar. Tanrı’nın Kutsal Ruh’unu kederlendirmememiz için, bize sitem eder ve bizi uyarır. Ama kim inatçılık eder ve itaatsizlik ruhuna teslim olarak Tanrı’nın sesini reddederse, umursamaz bir şekilde ve pişman olmadan suç işler ve vicdanı onu baskı altına alır. Bizim kötü işlerimiz, kötü filmler, kitaplar ve firmaların yanı sıra, çevremizdeki ayartıların ve hatta bizleri kötülüğe çeken, yüreğimizden kaynaklanan kötü düşüncelerimizin bir sonucudur.

Her kim Tanrı’nın armağanlarına yüreğini kapatarak ve En Yüce Olan’ı küçük görerek, Tanrı’nın Ruh’unun çağrısına karşı gelirse, onun öfkesini kışkırtarak, yargıya uğrar. Tanrı’nın cezalandırması, kesinlikle, sorunlar ve acılar getirerek, itaat etmeyenlerin üzerine gelecek. Sevgi seviyesinde, Mesih’in gücünde mi yaşıyorsunuz yoksa doğru Yargıç’ın öfkesi altında batıyor musunuz? Bu soruyu cevaplamaktan kaçamazsınız. Öyleyse hazır olun ve iyiyle kötünün ayrılacağı gün için kendinizi hazırlayın.

Onun bu bildiriminde, yargı ilk önce Yahudilere gelecektir -ki Pavlus burada eski antlaşmanın onlara büyük bir sorumluluk yüklediğini ifade ediyor- ve Tanrı, onları ilk önce hesap vermeleri için çağıracaktır. Kutsal Ruh’un işleri doğrultusunda çalışan Yahudiler Tanrı’ya yaklaşacak ve Yüce Olan’ın görkemiyle parlayacaklar. Fakat onlardan her kim olursa olsun, Tanrı’nın içindeki itaatsizlik ruhunu değiştirmesine izin vermediği için, duygusuz ve vicdansızlığına devam ederse, başkalarının huzurunda cehenneme atılacaktır.

Grekler, Moğollar ve Zenciler, tüm ırk ve dillerle birlikte, o insanlığın, tüm insanlığın, yaratıcısı olduğundan ve onun ırkçılıkla ilgisi olmadığından, Tanrı’nın yakınına kadar gitme hakları olacak. Onun huzurunda herkes eşittir. Hatta zengin dahiler bile onun muhteşem görkemi karşısında kendi parlaklıklarını kaybedecekledir. Herkesin Yaratıcısı’nın huzurunda bizler hepimiz bir hiçiz. Evinde hizmet eden anne ve basit kardeşler bile Mesih’in Ruh’u karşısında, muhtemelen, din görevlilerinden, büyük liderlerden, film ve pop yıldızlarından daha da fazla ışık saçacaklar.

Tanrı bizleri, sevgisinin oranında değerlendirecektir. Her kim kendisinin tanrısal sevginin davranışında değiştirilmesine izin verirse, onaylanacaktır. Fakat her kim yüreğini katılaştırırsa ve kendisini diğerlerinden fazla severse, Tanrı’dan uzaklaşacak ve hor görülecektir. Rab adil ve sadıktır. Onda taraf tutma yoktur.

Hiç kimsenin kendi içinde doğru olmadığını ve Tanrı gibi merhametli olmadığını biliyoruz. Fakat göksel Babamızın gücü kendisini arayan herkesi değiştirdiği için, her kim sevgini kaynağına kadar giderse, doğru olur. Ancak çok düşünmeyin, çünkü Tanrı’nın merhamet eylemi çok çabuk ortaya çıkar. Gururlu egolar üzerindeki zaferin zamana ihtiyacı vardır ve sadece birkaç kişi bu düşmüş olanlara hizmetkârlık etmek ister. Bu nedenle İsa bize öncülük etti ve yüreklerimizin katılığını inkâr edelim, hassas bir yürek alabilelim ve günahlıları Tanrı’nın sevdiği gibi sevebilelim diye, zina edenlerle ve vergi görevlileriyle yemek yedi

Sabırlı bir şekilde sevginin işlerinde devam edenlerin ödülünü biliyor musunuz? Tanrı, lütfun ruhuna açık olanları kendi görkemiyle donatacaktır. Bu nedenle, insanlar için tanrısal son, onun ilk tasarımından daha az bir şey değildir. İnsanı kendi benzeyişinde yarattı ve tüm görkemini ve kişilik özelliklerini de bu yapıya dökmek istedi. En Yüce Olan, yetersiz olanlara merhamet gösterenleri onurlandırır. Onun esenliği, doğrulukları nedeniyle reddeden ve fırlatıp atanların yüreklerindedir.

Yargının sonunda Tanrı’nın coşkusuyla onun görkemine dönüştürülmüş yufka yüreklileri, kendileri Cehennemin sonsuz işkencelerine gidecek olan, Kutsal Ruh’un çekmesine karşı yüreklerini katılaştıranları, birbirlerinden ayıracaktır. Kandırılmayın. Tanrı alay etmiyor. İnsan ne ekerse onu biçer.

DUA: Rab, benim sevgim az ve bencilliğim çoktur. Senin karşında ben kirliyim. Günahlarım için beni bağışla. Sevginin işlerini görebilmem için, gözlerimi aç. İçimde hiç iyi bir şey olmadığından, iyi işler ve fedakârlık için bana rehberlik et. Beni kendimden koru ve yüreğimi senin sevginle doldur. Böylece; tıpkı kaybolanları kurtarmak için aradığın gibi, ben de hor görülmüş olanları arayabileyim, halkla birlikte oturayım, onları seveyim ve onları bereketleyeyim. Amin.

SORU:

  1. Son yargıdaki tanrısal ilkeler nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:31 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)