Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 058 (Establishment of a Gentile Church)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
B - Kurtuluş Mesajinin Samİrİye ve Surİye'ye Yayilmasi ve Yahudİ Olmayanlarin Hrİstİyan Oluşu (Elçilerin İşleri 8 - 12)

10. Yahudi Soyundan Gelmeyen İnanlıların Antakya'da Kurduğu Topluluk (Elçilerin İşleri 11:19-30)


Elçilerin İşleri 11:19-24
İstefanos’un öldürülmesiyle başlayan baskı sonucu dağılan imanlılar, Fenike, Kıbrıs ve Antakya’ya kadar gittiler. Tanrı sözünü sadece Yahudiler’e duyuruyorlardı. Ama içlerinden Kıbrıslı ve Kireneli olan bazı adamlar Antakya’ya gidip Grekler’le de konuşmaya başladılar. Onlara Rab İsa’yla ilgili Müjde’yi bildirdiler. Onların arasında etkin olan Rab’bin gücü sayesinde çok sayıda kişi inanıp Rab’be döndü. Olup bitenlerin haberi, Yeruşalim’deki kiliseye ulaştı. Bunun üzerine imanlılar Barnaba’yı Antakya’ya gönderdiler. Kutsal Ruh’la ve imanla dolu, iyi bir adam olan Barnaba, Antakya’ya varıp Tanrı lütfunun meyvelerini görünce sevindi. Herkesi, candan ve yürekten Rab’be bağlı kalmaya özendirdi. Sonuç olarak Rab’be daha birçok kişi kazanıldı.

Tanrı’nın Petrus’u yönlendirişinden sonra kilise tarihi ve müjdeleme nasıl değişmiştir? Sezariye’deki birçok inanlı, gerçek bir kilise haline gelip etkin bir şekilde vaaz vermeye başlamıştı? Müjde’nin gücü onlar aracılığıyla başka uluslara da yayılmıştı. Maalesef Kutsal Kitap bu topluluk hakkında başka bir şey yazmıyor.

Bazı Hristiyan mülteciler Antakya’da yaşıyorlardı. Daha sonraları imparatorluğun en önemli şehirlerinden biri haline gelen Antakya, ahlaksızlıkla bilinen bir şehirdi. İstefanos’un öldürülmesinden sonra kaçan birçok inanlı Lübnan, Kıbrıs ve Anadolu’nun batısındaki şehirlerde toplanmışlardı. Onlar İsa Mesih’in gerçek izleyicileriydi ve dünyanın dört bir yanında sonsuz yaşamın kaynağıydılar. Fakat Grek asıllı hemşerilerine Tanrı sözünü duyurmuyorlardı.

Bunun tam tersi Antakya’da yaşanıyordu. Bazı inanlı mülteciler sadece Grekler’e ve diğer uluslardan olanlara müjdeliyorlardı. Teoloji konusunda eğitilmemiş olmalarına rağmen vaaz veriyorlar, İsa’nın dirilişini anlatıyorlardı. Sezariye’de olduğu gibi burada da aynı şekilde çalışıyordu Kutsal Ruh. Birçok kişi Yahudileşmeden Mesih’e inanıyordu.

Antakya’da Müjde’nin bu gücü sinagoglarda büyük bir devrim olmasını sağlamamıştı, çünkü zaten Antakyalı Nikolas oraya Müjde’yi götürmüştü. Sonrasında Nikolas, kilise diyakonu olarak seçilmişti. Antakya’daki özgürlük kesinlikle Yeruşalim’dekinden daha fazlaydı. Tanrı sözünü yayma o bölgede hızlıca başlamıştı.

Vaaz veren mültecilerin tanıklığının içeriği ve en önemli noktası neydi? Mesih’le ilgili vaazlarını Eski Antlaşma’dan ya da Yasa’dan vermiyorlardı, çünkü anlattıkları insanlar Yasa’yı bilmiyorlardı. Gök ve yer üzerinde tüm yetki Rab İsa’ya verilmiştir (1Ko.8:6). Rab bizlerden tam bir bağlılık ve itaat bekler. Bizler ona tüm yüreğimizle korkusuzca itaat edebiliriz, çünkü o bizler için canını vermiştir. Zaten bizler bu sayede Baba Tanrı’yla bir ilişki içerisinde olabiliyoruz. Rabbimiz bizleri doğru kılarak onda sonsuz yaşama sahip olmamızı sağlar.

Bu merhamet dolu tanrısal mesaj yürekleri ve zihinleri doldurur ve insanları Mesih İsa’yla kişisel bir ilişkiye yöneltir. Antakya’daki hizmetin en yararlı noktalarından biri de, insanların birbirleriyle kolay iletişim kurabilmesidir. Büyük toplantılar, radyo yayınları ya da elden ele dolaşan kâğıtlar yoktu ortada. Aksine kişisel, birebir sohbetler aracılığıyla kurtuluşun gücü vaaz edildi. Bu hâlâ en önemli vaaz metodudur.

Kardeşim, arkadaşlarına Kurtarıcı’dan bahsediyor musun? Mesih’e ilişkin tanıklıkta bulunurken Kutsal Ruh’un gücünden faydalanıyor musun? Ancak yüreğini İsa’nın sözleriyle doldurursan vaaz edebilirsin. Rab’bin elinin sende çalıştığını göreceksin.

Ahlaksız bir şehir olan Antakya’da birçok kişinin iman ettiğini duyan Yeruşalim kilisesi, Kornelius olayında olduğu gibi üzgün değildi bu sefer. Çünkü Petrus’la yaptıkları konuşmadan sonra Rab’bin dünyadaki herhangi birini kendine çekebileceğine kanaat getirmişlerdi. Fakat yine de bu kilisenin durumundan emin olup onları teşvik edebilmek için Grek kültürü konusunda bilgili biri olan Barnaba’yı göndermeye karar verdiler.

Barnaba’nın karakterini Elçilerin İşleri 4:36’da okuyoruz. Ondaki baba sevgisini ve Saul’u alıp nasıl diğer kardeşlere getirdiğini anımsayabiliyoruz (9:27). Bu bölümlerde Luka, Barnaba’nın doğru bir adam olduğunu bizlere bildiriyor. Luka muhtemelen onunla tanışmıştı. Bu alçakgönüllü adam onu dinleyenlere sabırla öğretirdi. Hatta anlamadıkları zamanlarda bile yumuşak huylu bir şekilde onlara tekrar tekrar anlatırdı. Tanrı’ya yürekten güvenen bu adam, yeni inanlıları geliştirip olgunlaştırmak için elinden geleni yapardı.

Barnaba, Antakya’daki bu kilisede yeni yaşamı gördüğünde çok sevindi. Onları eleştirip yönlendirmeye başlamadı hemen ya da aralarındaki problemlere el atmadı. Onlarla beraber sevindi ve imanlarında güçlenebilmeleri için çalıştı. İşte böyle bir atmosferde ruhsal bir uyanış başladı Antakya’da. Olgun olanlar kilisedeki parlayan ışığı fark edebiliyorlardı. Tanrısal gücün gerçek varlığı ortadaydı ve bu diğer dinlerde bulunmazdı.

Dua: Ya Rab, çağlar boyunca birçok kişiyi kendine çektiğin için teşekkür ederiz. Rab, bizleri de kendi yüceliğin için kullanmandan dolayı hoşnuduz. Bize bilgelik ver, böylece kurtuluş mesajını sevinç ve gerçek bir güçle duyurabilelim. Birçokları seni tanısın ve iman edip sendeki huzura kavuşsun. Amin.

Soru 58: Antakya’daki ünlü kilise nasıl kurulmuştur?

Top

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:53 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)