Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Tracts -- Tract 01 (Do You Know Jesus?)
This page in: -- Armenian -- Burmese -- Chinese -- Dagbani -- English -- German? -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo -- Indonesian -- Japanese -- Korean -- Nepali -- Peul -- Somali -- Telugu -- Thai -- TURKISH -- Twi -- Uzbek -- Yoruba

Next Tract

BROŞÜRLER- Yaymak için İncil'den kısa mesajlar

BROŞÜRLER 1 -- Siz İsa’yı Tanıyor Musunuz?


Tarih üzerinde düşünen herkes çağlar boyunca uygarlığı etkileyen ve uluslarını biçimlendiren seçkin önderler görebilir. Bunlardan biri de Meryem oğlu İsa’dır [İsa’dır]. Dünya nüfusunun üçte birinden fazlası O’nun öğretilerini izler. İsa’nın [İsa’nın] ismi, Yeni Antlaşma olan İncil’deki en önemli sözcüktür ve yirmi yedi kısımdan oluşan Yeni Antlaşma’da 975 kez görülür.

Melek Cebrail, Tanrı tarafından Bakire Meryem’e gönderilmişti. Rab’bin bir meleği de Meryem’in kocası Yusuf’a bir rüyada görünmüştü. Onlara Meryem’in kendisine hamile olduğu oğulun Kutsal Ruh’tan olduğu ve onun adını “İsa koymaları gerektiğini çünkü halkını günahlarından O kurtaracağı” söylenmişti (Matta 1:20-23; Luka 1:31).

Bu isim insanlar tarafından verilen bir isim değildi. Tanrı’nın isteği tarafından belirlenmişti. “İsa(Rab kurtarır)” isminde Tanrı’nın insanların kurtuluşu için planı, dünyanın kuruluşundan önce belirlenmiş olan planı bulunur. Yeşua’nın [İsa’nın] ismi harfi olarak, “Antlaşma’nın Rab’bi yardım eder ve kurtarır” anlamına gelir.

Tanrı, Nasıralı Yeşua [İsa] aracılığıyla dünyanın gidişatını değiştirmiştir. Meryem Oğlu, boş ve insanca konuşmalar yapmamıştır, sadece maddesel mucizeler de yapmamıştır ama Tanrı O’nun aracılığıyla konuşmuş ve etkin olmuştur (Yuhanna 5:19-21; 14:10-24). İsa’nın dünyaya gelişinin amacı neydi? Ve O’nun büyük gücünün sırrı neydi?


Yeşua [İsa] bizleri gururdan özgür kılar

İsa, “Ey bütün yorgunlar ve yükü ağır olanlar! Bana gelin, ben size rahat veririm. Boyunduruğumu yüklenin, benden öğrenin. Çünkü ben yumuşak huylu, alçakgönüllüyüm. Böylece canlarınız rahata kavuşur” demiştir (Matta 11:28-29). Yaşamlarını kontrol altına almakta zorlanan herkes İsa’ya gelmeye teşvik edilmiştir. İsa, Kendisine gelen herkesi gururdan özgür kılacak ve onun canını rahata kavuşturacaktır.

İsa, “Nitekim İnsanoğlu, hizmet edilmeye değil, hizmet etmeye ve canını birçokları için fidye olarak vermeye geldi" (Matta 20:28). İsa’yı izleyenlerin bencillikleri tedavi olur ve bu kişiler sevinç içinde İsa’nın gücüyle başkalarına hizmet ederler.


İsa insanları Tanrı’nın gazabından kurtarır

Kutsal Olan’ın gazabı bütün günah işleyen herkesin üzerinde olur. Ama Yeşua[İsa] Kendisine iman edenleri, Diriliş Günü’nde her türlü yargılanmadan kurtarır (Yuhanna 3:18; 5:24). Rab bu gerçeği Yeşaya peygambere bildirmiştir: “Aslında hastalıklarımızı o üstlendi, acılarımızı o yüklendi. Bizse Tanrı tarafından cezalandırıldığını, vurulup ezildiğini sandık. Oysa, bizim isyanlarımız yüzünden onun bedeni deşildi, Bizim suçlarımız yüzünden o eziyet çekti. Esenliğimiz için gerekli olan ceza Ona verildi. Bizler onun yaralarıyla şifa bulduk. Hepimiz koyun gibi yoldan sapmıştık, her birimiz kendi yoluna döndü. Yine de RAB hepimizin cezasını ona yükledi” (Yeşaya 53:4-6).

İsa ölmeden önce, düşmanları için duada aracılık ederek Tanrı’ya dua etti: “Baba, onları bağışla" dedi. "Çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar” (Luka 23:34). Tanrı’nın İsa’nın merhametli duasını yanıtladığından eminiz.


İsa Bizleri Günahtan Özgür Kılar

İsa, “Size doğrusunu söyleyeyim, günah işleyen herkes günahın kölesidir" dedi... Bunun için, Oğul sizi özgür kılarsa, gerçekten özgür olursunuz” (Yuhanna 8:34, 36). İsa, Kendisine güvenenleri günahın hapishanesinden kurtarır. İsa, dünyanın günahını Kendi üzerine almış ve bizim günahlarımız için kefaret etmiştir. Kefareti bütün günahlarımızı siler ve Kutsal Ruh’u bizim içimizde yaşar ve bizleri günahı yenmemiz üzere güçlendirir (Romalılar 8:9-11). Bu yüzden, İsa’ya ve O’nun insanlar için sunduğu kefarete iman edenler tamamen aklanacaklardır.


İsa Kötü Olan’ın üzerinde zafer kazanmıştır

İsa, İblis’e kuvvetle karşı koyarak ve onun ayartmalarına teslim olmayarak İblis’in üzerinde zafer kazanmıştır (Matta 4:1-11; Luka 4:1-13). İsa, zorluklar ve acılar aracılığıyla Kendisini Tanrı’ya teslim etmeye devam etmiş günahsız kalmıştır. Kötü Olan O’na söz geçirememiştir. İsa, cinli kişilerden cinleri ve kötü ruhları kovmuştur. İsa öğrencilerine de bu yetkiyi vermiştir (Luka 9:1). O’nun kefaretini kabul eden herkes İblis’in gücünden tamamen özgür kılınacaktır.


İsa ölüm üzerinde zafer kazanmıştır

İsa, “"Diriliş ve yaşam Ben'im" dedi. "Bana iman eden kişi ölse de yaşayacaktır. Yaşayan ve bana iman eden asla ölmeyecek. Buna iman ediyor musun?"” (Yuhanna 11:25-26).

İsa zaferli bir şekilde ölümden dirildi, öğrencilerine bedensel olarak gözüktü ve onlarla konuştu; öğrencileri O’na dokundular. Aynı şekilde Yeşua [İsa], Kendisini izleyenleri ölümden kurtarıp onlara sonsuz yaşam verme gücüne sahiptir.


İsa, nefret ve öçten İyileştiren’dir

İsa, Kendisini dinleyenlere şöyle buyurmuştur: “Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin. 45 Öyle ki, göklerdeki Babanız'ın oğulları olasınız. Çünkü O, güneşini hem kötülerin hem iyilerin üzerine doğdurur; yağmurunu hem doğruların hem eğrilerin üzerine yağdırır” (Matta 5:44-45; Luka 6:27-28). Tanrı’nın Ruhu’ndan doğmuş olan Tek Kişi, Kendisini izleyenlerin bütün günahlarını bağışladı ve onlara da aynı şekilde kendilerine karşı günah işleyenleri bağışlamalarını buyurdu. İsa’yı bağışlamaya motive eden O’nun büyük sevgisiydi. İsa, Kendisine itaat eden herkesi nefret ve öçten kurtarır

Kendi halkı Meryem Oğlu’nu reddetti, küçümsedi ve O’ndan nefret etti. İsa onlara sevgisini, Tanrı’yla barıştırılmayı, kurtarışı ve gücü sundu. Günahlarına sırtlarını çevirip O’na dönen herkes aklanacak ve sonsuz yaşamı alacaktır.

Sevgili Okur,
Yaşayan İsa sizi Kendisine güvenmeye ve sözlerini kabul etmeye davet ediyor. O size Kutsal Ruh’un gücünü verebilir ve ruhunuzu, canınızı ve bedeninizi temizleyebilir. Yüreğinizi nasırlaştırmayın, O’nun bağışlamasından ve gücünden yararlanın ve Tanrı’nın gelecek olan gazabından kurtulun. İsa, sizi fidye ile kurtarandır, Kurtarıcınız, sizin için Tanrı’ya duada aracılık eden, Tanrı’ya sizin için aracılık edendir. O sizin hayatınızdır ve sizin sonsuz güvenliğinizi garanti eder. O’nun doluluğundan lütuf üzerine lütuf almak için haydi, şimdi O’nun size uzanan elini tutun(Yuhanna 1:16).

Şükran Duası
Bizimle birlikte dua edin: “Rab İsa, Sen dünyanın Kurtarıcısı’sın ve benim de Kurtarıcım’sın. Sen beni Tanrı’nın gazabından lütfunla kurtardın. Sen beni kendi gururumdan ve bencilliğimden kurtardın. Beni günahlarımdan temizle ve Kötü Olan’ın üzerimde güç sahibi olmaması için bana pak bir yaşam ve göksel doğruluk ver. Beni izleyicilerinden biri olarak kabul et ve öğretilerini ve buyruklarını anlamam için beni aydınlat. Kutsal Tanrı’yı yaşamımda yüceltebilmem için Senin gücün benim zayıflığımda bulunsun. Amin.


Meryem Oğlu İsa hakkında daha çok şey öğrenmek ister misiniz?

Bize yazıp size yollamamızı isterseniz size Mesih’in Müjdesi’ni, açıklayıcı ve üzerinde düşünmenize yardım edici yazılarla birlikte size ücretsiz olarak yollamaya hazırız.


İsa’nın iyi haberini mahallenizde dağıtın

Eğer bu broşür size hitap ettiyse ve bu sözlerden kuvvet ve teselli buldunuzsa, bunu dostlarınızla ve komşularınızla paylaşın. Size memnuniyetle bu broşürden sınırlı miktarda yollarız. Kendinizi herhangi bir sıkıntıya sokmadan kaç tane dağıtabileceğinizi bize bildirin.

Mektubunuzu bekliyoruz, diri Rab’bin sizi kutsayıp bereketlemesi için sizin için dua ediyoruz. Adresinizi tam olarak ve açık bir şekilde yazmayı unutmayın.

YAŞAM SUYU
ERDEM CAD. NO:86 BUCA
35160 İZMİR
TÜRKİYE

Internet: www.waters-of-life.net
Internet: www.waters-of-life.org
e-mail: info@waters-of-life.net

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on July 29, 2013, at 12:07 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)