Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 047 (The Truth of Christ Guarantees our Fellowship with God)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
E - İMANIMIZ SONSUZA DEK DEVAM EDER (Romalılar 8:28-39)

2. Mesih’in Gerçeği, Tüm Sorunlara Rağmen, Bizlerin Tanrı’yla Olan Dostluğunun Bir Güvencesidir (Romalılar 8:31-39)


ROMALILAR 8:31-32
31 Öyleyse buna ne diyelim? Tanrı bizden yanaysa, kim bize karşı olabilir? 32 Öz Oğlu'nu bile esirgemeyip O'nu hepimiz için ölüme teslim eden Tanrı, O'nunla birlikte bize her şeyi bağışlamayacak mı?

Pavlus, tercihimizden emin olabilelim diye, Tanrı’nın bizlerin kurtuluşu ve önceden belirlenmiş olmasıyla ilgili düşüncelerini bir dizi yazıyla açıkladıktan sonra, Tanrı’nın dünyanın kurtuluşunu gerçek tarihi olaylarla oluşturmuş olduğunu bilebilmemiz için, bir dizi kurtuluş gerçeğini bizlere sundu.

Pavlus, Tanrı’nın düşmanı olmadığını ama aksine her ne olursa olsun, her zaman, onu var etmiş olan sadık arkadaşı olduğunu, yüreğinde kesin bir şekilde emindi ve aklında da şaşmaz bir şekilde biliyordu. Dahası, dünyanın ve göklerin yaratıcısı, Her şeye Gücü Yeten’in bizim Babamız olduğuna inandı. Elçi Tanrı’nın sevgisinde devam etti ve Sonsuz Güce Sahip Olan’ı, hayatının her gününde, tam bir imanla onurlandırdı. O her şeyi; Babasının bir rehberliği ve Kurtarıcısının kendisi için tanrısal bir koruma olarak kabul etti

Pavlus, dağlar kadar büyük günahları yok eden ve günaha düşmüş milyonları ölümden dirilten, bu tam güvenceyi nasıl elde etti? Mesih’in çarmıhı, ona, Tanrı’nın sevgisinin bir kanıtı olarak geldi. Pavlus, Çarmıhta Ölmüş Olan’da, ona inananlar mahvolmasın ama tüm kötülüklerimizden bizleri kurtarsın diye Oğlu’nu vermiş olduğu için, Kutsal Olan’ın şefkatini fark etti.

Kuşkusuz ki Tanrı, yüreklerinde söz dinlemez ve günahkâr olan bizlere, cennetini ve Oğlu’nun gelecek olan görkemini vermiştir. Tanrı bizlere her şeyi onda vermiş olduğu için, Tanrı’nın cennette, Mesih’te bizlere sunmadığı başka hiçbir bereketi yoktur. Öyleyse, tapınmanız nerede? Neden hala her şeyinizi ona vermiyorsunuz?

ROMALILAR 8:33-34
33 Tanrı'nın seçtiklerini kim suçlayacak? Onları aklayan Tanrı'dır. 34 Kim suçlu çıkaracak? Ölmüş, üstelik dirilmiş olan Mesih İsa, Tanrı'nın sağındadır ve bizim için aracılık etmektedir.

Kendiniz bir acemi, başarısız, güçsüz ve kirliyken, kurtuluş ve vaatlerin sadece kutsallara ve imanda olgun olanlara ait olduğunu düşünebilirsiniz. Durun ve Tanrı’nın sizin üzerinizdeki yargısını dinleyin. Sizleri, iyilikleriniz ya da başarılarınız nedeniyle değil ama çarmıhta ölmüş ve sizinle birleşmiş olana inandığınız için akladı ve doğru olmanızı sağladı ve kurtuluşun gücünün sadece ondan gelmesini bekledi.

Sanki içinizdeki sessizlik Tanrı’nın isteğiyle oluyormuş gibi düşünmenize neden olan, şeytanın imalarını azıcık olda dinlemiş olabilirsiniz. Kutsal Ruh buna “hayır” diyecek. Kutsal Ruh, Mesih’in çarmıhtaki ölümünü gözlerinizin önünden film şeridi gibi geçirerek, Tanrı’nın kararlılığında sizleri teselli eder ve böylece, barıştırmanın etkin olduğundan ve Tanrı’nın da onu kabul ettiğinden emin olabilesiniz diye, sizlere onun ölümden dirilişini hatırlatır. Bu ölüme Galip Gelen cennete yükselmiştir. Lütfun tahtının huzurunda sizin için aracılık eder ve kanıyla da sizleri doğruluğun hakkına ortak yapar. Böylece, artık, Tanrı’yla birlikte olan bir Savunma Avukatına sahip olursunuz. Sevgili kardeşim, Tanrı’nın merhameti sizinle birlikte olduğu ve amacı sizi yok etmek değil kurtarmak için, artık, yalnız değilsiniz. Mesih sizin kurtuluşunuzun kefilidir.

Ölümden korkabilirsiniz. Yine de, İsa’nın ölüme galip geldiğini ve ölümden gerçekten dirildiğini ve Tanrı’nın hayatını gözlerinizin önüne serdiği hatırlayın. Eğer sizler yeniden doğmuşsanız, onun sonsuz yaşamı da sizlerde konut kurmuştur. Bu asla sona ermez. Çünkü Tanrı’nın sevgisi asla tükenmez. Ölüm sizleri Kutsal Üçlükten ayıramaz.

''ROMALILAR 8:35-37
35 Mesih'in sevgisinden bizi kim ayırabilir? Sıkıntı mı, elem mi, zulüm mü, açlık mı, çıplaklık mı, tehlike mi, kılıç mı? 36 Yazılmış olduğu gibi: "Senin uğruna bütün gün öldürülüyoruz, Kasaplık koyun sayılıyoruz." 37 Ama bizi sevenin aracılığıyla bu durumların hepsinde galiplerden üstünüz.

Pavlus, yaşamış olduğu bazı sorunların başarısını ve bir dizi şeklinde yazılarını sunarken, hayalperest bir şair gibi değildi. Bizlere, Baba’da, Oğul’da ve Kutsal Ruh’ta iman, İsa’nın biyografisinde de görebileceğiniz gibi, iyiliğimizi ve güvenliğimizi temin etmediği için, Mesih için acı çekmemiz gerektiğinin tanıklığını verdi. O Kutsal Ruh’tan doğdu ve dünyanın ruhuna tutulmuş olanlarca da çarmıha gerildi. Pavlus; sefaleti ve zenginliği, hastalık ve zayıflığı, tehlike ve işkenceyi, karşıt görüşteki kardeşleri ve boğulma tehlikesini yaşadı. Umutsuzluk ayartısından daha büyük olduğunu bildiği tüm bunlar, Mesih’in sevgisini ve tanrılığını bildiği için, onun için önemsizdi. Bu yüzden, Siz dönüşene kadar Kutsal Ruh sizin imanınızı artıracağından ve sorunlar karşısında; alçakgönüllü olmayı, güvenmeyi ve şükretmeyi öğrenmeniz için Tanrı’nın okuluna gireceğinizden, imanınız en kötü sorunlarda bile zaferli bir şekilde ortaya çıkacaktır. Hatta ölümde bile. Ve sonra, Mesih’i izleyerek, sizler de Tanrı’nın Kuzu’su gibi olacaksınız. Her şeye şikâyet etmeden katlanacak ve gurur ve itibarınıza öleceksiniz. Komşularınızın zarar verici sözlerini düşünmeyin ama sevinçle coşun, bekleyin ve Rab’binizin gücündeki sabra sahip olun.

Tüm sorun ve ayartılar, sorunlar bize sözcüklere dikkat etmeyi öğrettiği için, bizleri İsa’dan ayıramaz. Ve sonra, bizleri Baba’nın huzuruna getiren, Rab’bimiz İsa’yı özleriz. Bizleri anlar ve asla terk etmez ama dikkatli, şükür dolu ve şefkatle onun muhteşem onur ve sevgisini görebilelim diye, bizlere eşlik eder ve güçlendirir. Mesih’in sevgisi bizleri muhteşem bir zafere yönlendirir ve bizler de sorun ve gözyaşlarının ortasında memnuniyetle hizmet ederiz.

DUA: Kutsal Tanrı, sen benim Babamsın ve Oğlun da, bugün ve son yargı gününde, benim için aracılık eder ve Kutsal Ruh da bende konut kurar ve beni teselli eder. Sevgi olan; Baba, Oğul ve Kutsal Ruh, sana tapınırım. Beni çepeçevre sardığın, beni gözettiğin, koruduğun ve beni yenilediğin için, ölmeyeceğime inanıyorum. Tanrım, beni ayartılardan koru ki hiçbir günah beni senden ayıramasın ve benim dünyadaki tüm kutsalların sevgisiyle birlikte asla benden gitmesin. Amin.

SORU:

  1. Hıristiyanlar, nasıl sorunların üstesinden gelirler?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:56 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)