Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 032 (The Grace of Christ)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
C - Aklanma, Tanrı’yla İnsan Arasında Bir İlişki Anlamına Gelir (Romalılar 5:1-21)

3. Mesih’in Görkemi Ölüme, Günaha ve Yasa’ya Galip Gelir (Romalılar 5:12-21)


ROMALILAR 5:12-14
12 Günah bir insan aracılığıyla, ölüm de günah aracılığıyla dünyaya girdi. Böylece ölüm bütün insanlara yayıldı. Çünkü hepsi günah işledi. 13 Kutsal Yasa'dan önce de dünyada günah vardı; ama yasa olmayınca günahın hesabı tutulmaz. 14 Oysa ölüm Âdem’den Musa'ya dek, gelecek Kişi'nin örneği olan Âdem’in suçuna benzer bir günah işlememiş olanlar üzerinde de egemendi.

Pavlus, günahımızın bizlerin yok olmasının nedeni olduğunu göstererek, ölümün gizemini açıklar. İlk atalarımız Tanrı’ya karşı başkaldırıya başladılar ve aynı ırktan geldiğimiz için de, tüm yaratıkları kendi mahvolmuşluklarına çekerek, kendilerine ölümün cezasını biçtiler. O günden beri, ölüm tüm yaratıkların üzerinde hüküm sürer. Hatta ölüm, günah açık bir şekilde göründüğünden ve yasanın görünmesinden beri de ölüm cezası adil olduğundan, yasa bağımlıları ve eski antlaşmanın dindar insanları üzerinde bile hüküm sürer.

Hepimiz ölürüz, çünkü bizler günahkârız. Bu insansal dünyamız sonsuz yaşama sahip değildir. Aşama aşama ölüme doğru ilerleriz, çünkü ölümün tohumlarını içimizde taşıyoruz. Yine de, Tanrı, Kurtarıcı’yı kabul edebilelim ve Hıristiyan imanı aracılığıyla yeni yaşamı tanıtabilelim diye, bize tövbe için zaman vermiştir.

ROMALILAR 5:15-17
15 Ne var ki, Tanrı'nın armağanı Âdem’in suçu gibi değildir. Çünkü bir kişinin suçu yüzünden birçokları öldüyse, Tanrı'nın lütfu ve bir tek adamın, yani İsa Mesih'in lütfuyla verilen bağış birçokları yararına daha da çoğaldı. 16 Tanrı'nın bağışı o tek adamın günahının sonucu gibi değildir. Tek suçtan sonra verilen yargı mahkûmiyet getirdi; oysa birçok suçtan sonra verilen armağan aklanmayı sağladı. 17 Çünkü ölüm bir tek adamın suçu yüzünden o tek adam aracılığıyla egemenlik sürdüyse, Tanrı'nın bol lütfunu ve aklanma bağışını alanların bir tek adam, yani İsa Mesih sayesinde yaşamda egemenlik sürecekleri çok daha kesindir.

Pavlus ölüm ve günahın gizemini ilk Âdem aracılığıyla ve doğruluk ve yaşamı da, ilk babamız olarak adlandırdığı, ikinci Âdem’le bizlere açıklar: “gelecek olan Mesih’in bir modeli”.

Pavlus, günah ve ölümün birçoklarına Âdem aracılığıyla yayıldığını söylemedi. Şöyle ki, Mesih Âdem’den daha büyük olduğu ve ondan farklı olduğu için, Tanrı’nın lütfu ve sonsuz yaşamın armağanı insan İsa aracılığıyla birçoklarına yayıldı. Rab’bimiz, azıcık değil, ama göksel lütuf ve armağanlardan bolca bir şekilde, bize verir. Onun lütfu çok boldur. Ölüm gibi acımasız ve kötürüm değildir ama o lütuf bir diriliş, verimli, büyüyen ve güçlü bir hayat verir.

Tanrı’nın günaha karşı cezası ilk insanla başladı ve otomatik olarak, mahkûmiyet nedeniyle de tüm insanlığa geçti. Bir tek günahkârlarla başlamadığı ama birçok günahkârla başladığından ve İsa herkesi birden bire akladığı için, İsa’nın aklamasıyla aynı değildir.

İlk atalarımızın günahı nedeniyle, ölüm tüm insanlık için ölümcül olmaya başladığında, İsa muhteşem lütfuyla, tüm inananlara akan sonsuz hayattan kaynaklanan, bir rahatlama ve iyilik kaynağı açtı. Ancak, Tanrı’nın hayatı inananların yürekleri üzerinde, ölümün hüküm sürdüğü gibi, zorbaca hüküm sürmedi. Ama aklanmış olanlar, Kurtarıcı ve Rab olan Mesih’le sonsuza kadar hüküm sürecekler. Aslında, Tanrı’nın hayatının ölüm ve mahkûmiyetten oldukça farklı olması nedeniyle, Mesih’in büyüklüğü hiçbir açıdan Âdem’le karşılaştırılamaz.

ROMALILAR 5:18-21
18 İşte, tek bir suçun bütün insanların mahkûmiyetine yol açtığı gibi, bir doğruluk eylemi de bütün insanlara yaşam veren aklanmayı sağladı. 19 Çünkü bir adamın söz dinlemezliği yüzünden nasıl birçoğu günahkâr kılındıysa, bir adamın söz dinlemesiyle birçoğu da doğru kılınacaktır. 20 Kutsal Yasa suç çoğalsın diye araya girdi; ama günahın çoğaldığı yerde Tanrı'nın lütfu daha da çoğaldı. 21 Öyle ki, günah nasıl ölüm yoluyla egemenlik sürdüyse, Tanrı'nın lütfu da Rabbimiz İsa Mesih aracılığıyla sonsuz yaşam vermek üzere doğrulukla egemenlik sürsün.

Pavlus Âdem ve Mesih arasındaki adil kıyaslamasına geri döner. Yine de, bu paragrafta ilk olarak kişileri değil, onların işlerini ve etkilerini kıyaslar. İşlenen bir suç nedeniyle tüm insanlar hüküm altına girdi. Ama doğru bir eylem nedeniyle, sonsuz yaşamdaki gerçek ve aklanma tüm insanlığa teklif edildi. Göksel teklifler ne kadar da muhteşem! Evet, ilk insanın itaatsizliği nedeniyle, bizler, hepimiz günahın hükümlüleri olduk; fakat ilk itaatle de, özgür kaldık ve doğru kılındık.

Sonuç olarak, Pavlus, Âdem’le onun günahı ve Mesih’le onun doğruluğu arasındaki kıyaslamasında, yasanın sorununa giriş yapar. Yasa, kurtuluşun tarihinde açık bir şekilde günahı işaret ettiği ve insanın itaatini tamamlamak için tahrik ettiğinden, dünyanın kurtuluşu için yardımcı olarak değerlendirilmemiştir. Yasa insanın yüreğinin katılığını artırmış ve günahlarını çoğaltmıştır. Yine de, Mesih bizleri tüm lütufların yakınına doğru getirmiştir ve lütuf ırmağının dünyanın çöllerinde akmaya devam edebilmesi için, gücün doluluğunu ve doğruluğun devamını teklif etmiştir. Keyiflenmiş ve “eğer günah, ölüm aracılığıyla, geçmişte insanların üzerinde hüküm kurmuşsa, lütuf bulunduğumuz çağ üzerinde, İsa’nın çarmıhı aracılığıyla onaylanmış olan Tanrı’nın doğruluğunda bulunduğundan ve bir kraliçe gibi egemen olduğundan, şeytani zorbalık artık son bulmuştur.” diyerek neşeli bir şekilde haykırmıştır.

Ölüm ve günahın gücüne galip gelen ve bizler için yeni bir tarihsel dönem açan, Mesih’in ölümü ve dirilişine şükür, rahatlama ve övgü için, herkesin bir nedeni vardır. Lütfun, meyveleri ve sonsuz yaşam aracılığıyla geliştiğini ve Tanrı’nın gücünün müjde aracılığıyla çalışmasının doluluğunu, Mesih’e inanan herkeste görüyoruz.

DUA: Rab İsa, ölüm, günah ve Şeytan üzerinde Zafer kazandığın için sana tapınırız. Bizleri lütuf çağına taşıdın ve hayatının memnuniyet verici ortağı yaptın. İmanımızı güçlendir ve anlayışımızı aydınlat ki bizlere galip gelen geçmişteki güçlere dönmeyelim. Bizleri lütfunda pekiştir ve senin lütfunun gerçekten hüküm sürdüğünün ve ölümden daha güçlü olduğunun bir kanıtı olarak, Ruh’unun tüm meyvelerini bizde öne çıkart. Doluluğunla bizleri bereketlediğin ve muhteşem sadakatinde tuttuğun için, sana şükrederiz. Amin.

SORU:

  1. Pavlus Âdem ve İsa arasındaki kıyaslamayla, bize neyi göstermek istiyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:44 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)