Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 016 (He who Judges Others Condemns Himself)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
A - Tüm Dünya Ahlaksız Olanın Etkisi Altındadır ve Tanrı Herkesi Doğruluğunda Yargılayacak (Romalılar 1:18 - 3:20)
2. Tanrı’nın Gazabı Yahudilere Karşı Açığa Çıkar (Romalılar 2:1-3:20)

a) Başkasını Yargılayan Kendisini Mahkum Eder (Romalılar 2:1-11)


ROMALILAR 2:3-5
3 Bu gibi şeyleri yapanları yargılayan, ama aynısını yapan ey adam, Tanrı'nın yargısından kaçabileceğini mi sanıyorsun? 4 Tanrı'nın sınırsız iyiliğini, hoşgörüsünü ve sabrını hor mu görüyorsun? O'nun iyiliğinin seni tövbeye yönelttiğini bilmiyor musun? 5 İnatçılığından ve tövbesiz yüreğinden dolayı Tanrı'nın adil yargısının açıklanacağı gazap günü için kendine karşı gazap biriktiriyorsun.

En iğrenç pisliğin; ne zina, ne gurur ne de Tanrı’ya karşı düşmanlık beslemek değil de ikiyüzlülük olduğunu biliyor muydunuz? İkiyüzlü biri, içinde yalan, kirlilik ve düzenbazlık doluyken; kendisini doğru, dürüst ve dindarmış gibi gösterir. O kişi Rab’be karşı nefret içindedir. Kutsal Olan, yüzünüzdeki peçeyi kaldıracak ve tüm insanlığın, meleklerin ve kutsalların önünde günahlarınızı yüzünüze vuracaktır. Çünkü onların karşısında kutsalmışsınız gibi numara yaptınız. Kirliliğiniz sizin tahmin edeceğizden daha büyüktür. Sahte umutlara kapılmayın. Nasıl ki yolcular detaylı bir güvenlik kontrolünden geçmeden uçağa binemezse, hiç kimse de, adil bir yargı için çağrılmadıkça, kimsenin kaçamayacağı, sonsuzluğa giremez. Neden birçok insan ölüm saatinden korkar ve ölümcül hasatın gelişinden titrerler? Çünkü o anlarda, İnsanlar birden hayatlarının asıl amacını unuttuklarını ve yargı saatinin önünde durduklarını fark ederler.

Büyük Yargı Gününde, dünyadaki tüm insanlar; siyah, sarı, kızıl, buğday tenli ve beyazlar ile zengin ve fakirler, güçlü ve zayıflar, akıllılar ve aptallar, yaşlılar ve gençler, tutuklu ve özgürler, erkekler ve kadınlar da dâhil olmak üzere herkes Tanrı’nın huzurunda toplanacaklar. Sonra da insanların tüm işlerinin, sözlerinin ve düşüncelerinin kayıtlı olduğu kitap açılacak. Kaydediciler, gizli kameralar ve mikrofilmlerin çağındaki bizler için, Tanrı’nın yarattığı her bir canlı için kayıt tutmanın ne kadar da kolay olduğunu anlamak, hiç de zor değildir. Sonsuzlukta ne zaman vardır ne de telaş ve Tanrı’nın bizlerin dava dosyalarını incelemek için yeterince zamanı olacaktır. Yüreklerinizi ve zihninizi yoklayabilen Onun huzurunda, kendinizi savunmak için tek bir kelime bile etmenize gerek yoktur ve başkalarını suçlamak veya ailelerinizi, öğretmenlerinizi ya da başkalarını itham etmeniz yayarsızdır. Suçlusun ve Tanrı seni mahkûm ediyor. Yani, onun yargılamasından asla kaçılamayacağı için, Büyük Yargıç’ın huzurunda durmaya hazır ol.

Tanrı’nın görkeminin açığa çıktığı gün olan bugün, bilin ki sizler kirlisiniz. Üzüntü ve kederle homurdanmaya başlamayın. Bunun yerine, Tanrı’nın huzurunda günahlarınızı itiraf edin, kendinizi mahkûm edin ve yapmış olduklarınızı dile getirin. Hiçbir kötü işinizi saklamayın ama Kutsal Olan’ın varlığında tüm niyetlerinizin kötü olduğunu itiraf edin. Kendi ruhunuzun bu pişmanlığı, senin kurtuluşunun tek yoludur. Bir devenin iğne deliğinden geçmesi, Kendini beğenmiş bir adamın Tanrı’nın krallığına girmesinden daha kolaydır.

Ancak, Tanrı merhametlidir. Yarattıklarını merhametsizce yok etmez ama günahtan vazgeçmeyi kafasına koymuş olan tövbekâr günahkârları sever. Tanrı herkesin bozulduğunu biliyor ve hiç kimse onun huzurunda doğru değildir. Fakat o sabırlı, sevgi ve lütuf doludur. Merhameti nedeniyle, günahlı olanların hemen ölmesini istemez. Onun adaleti herkes için yargılama ve duruşmayı gerektirir fakat onun merhameti ise tövbe etmemiz için bizlere bir şans daha verir. Hepimiz, Tanrı’nın planları nedeniyle yaşıyoruz. Şüphesiz bir tek vuruşla dünyamızı sona erdirme gücü ve hakkı vardır. Fakat bizleri koruyan ve acıyan Tanrı, aceleyle hareket etmez. Aksine, tüm insanların ona döneceğini ve fikirlerini değiştireceklerini umut eder. Pişmanlık duyarak ve sizde temiz bir yürek yaratmasını ve içinizdeki ruhu yenilemesini isteyerek, Tanrı’ya tövbe ettiniz mi? Tanrı’nın lütfunu doğruluk kisvesi altındaki günah işlerinizi uygulamak için kullanıyor musunuz? Yanlış öğreti ve felsefelere doğru dönme yoluyla, yargılanma fikrinden kaçmaya çalışarak, Tanrı’nın sevgisini küçümsüyor musunuz? Büyük Günün yargılaması kesindir ve her kim kendisini inkâr etmez ve cinsel zevklerine ölmez ise, kendisi ne uyuklayan ne de uyuyan ama her insanın gerçek karakterini mükemmel bir şekilde bilen, yürekleri ve zihinleri kontrol edeni, küçük görmüş olur.

Tanrı’nın merhametine sımsıkı sarılın. O zaman kurtulmuş olacaksınız. Onun merhametine derinlemesine bir şekilde girin, o zaman umut elde edeceksiniz. Fikrinizi değiştirin ve Tanrı’nın kim olduğunu anlamak için Tanrı’nın sevgisinin farkına varacaksınız. O, kişileri önemsemeden, onları memnun etmek için eylemlerde bulunan umursamaz bir diktatör değildir. O merhametli babadır. Tanrı sizinle ilgili her şeyi; görür, duyar ve bilir. Senin tüm geçmişinin yanı sıra senin atalarını da bilir ve senin karakterini etkileyen ve seni çevreleyen tüm etmenleri de bilir. Ayrıca senin ayartılarını, güvenilmez ve aldatıcı isteklerini de bilir. Tanrı insafsız değildir. O iyidir ve adalete istekli ve merhamet edendir. Seni bağışlamak için hazırdır ve eğer kendinin tamamen ona bağlarsan, kendi kötü niyetli ruhundan nefret edersen, kötülüklerini itiraf edersen ve aklını onun adına bırakmak için başına alırsan, seni de aklamak istiyor.

Eyvahlar olsun size! Tanrı’nın şefkatini ve kutsallığını bildiğiniz halde, tövbe etmiyorsunuz. Bunun için yüreğiniz katılaşmış ve zihniniz körelmiştir. İnatçı ikiyüzlüler, ruhlarında kirlenirler ve bundan da geri dönemezler. Artık Tanrı’nın çağrısını ne duyabilir ne de kolayca anlayabilir. Tanrı’nın sözlerini etkisiz bir şekilde, tepki vermeden okur. Bunu için ”Bugün” sizleri çağırdığından, tövbe edin ve bunun için başka bir şans verilmeyeceğinden, kurtuluşunuzu korumak için de büyük gayret gösterin.

Bu korku dolu saatte, Tanrı’nın öfkesi; şefkatini ve merhametini duyan ama onu ihmal edip elinin tersiyle iten ve kırık bir kalple ona dönmeyenlere karşı özel bir şekilde alevlenecek. Böyleleri, ruhsal birikimlerini müsrifçe harcadıkların ve Tanrı’ya suç, nefret, kin, hatalar ve haksızlıktan başka bir şey getirmedikleri için, Yargı Gününde umutsuz kalacaklar. Böyleleri, günahları için tövbe etmedikleri ve itiraf etmedikleri için, Son Yargı Gününde, açığa çıkarılmalı, suçlanmalı ve mahkûm edilmelidir.

DUA: Kutsal Rab’bimiz, Kutsal Ruh’unun önderliğinde, beni samimi bir tövbeyle Ödüllendir. Tekrar sana gelmemi sağla, çünkü benim dönüşüm, henüz tamamlanmadı. Senin sevgine ve kutsallığına karşı ilgisiz kalmamam ve Rabbim, senin sabrını kendi sabırsızlığımda görebilmem için bana yardım et. Çünkü ben senin doğru öfkende, kolayca mahvolabilirim. Beni öfkenle mahkûm etme ama beni merhametinle disiplin et. Bendeki her tür kibri öldür ki ben de kendime ölebileyim ve senin merhametinde yaşayabileyim. Her tür ikiyüzlülüğü benden al ve bana katılaşmış bir yürek verme. Sen benim yargıcım ve kurtarıcımsın. Sana güveniyorum. Amin.

SORU:''

  1. Pavlus’un Tanrı’nın Yargısıyla ilgili bize açıkladığı sırlar nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:30 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)