Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 015 (He who Judges Others Condemns Himself)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
A - Tüm Dünya Ahlaksız Olanın Etkisi Altındadır ve Tanrı Herkesi Doğruluğunda Yargılayacak (Romalılar 1:18 - 3:20)
2. Tanrı’nın Gazabı Yahudilere Karşı Açığa Çıkar (Romalılar 2:1-3:20)

a) Başkasını Yargılayan Kendisini Mahkum Eder (Romalılar 2:1-11)


ROMALILAR 2:1-2
1 Bu nedenle, başkasını yargılayan ey adam, kim olursan ol, özürlü değilsin. Başkasını yargıladığın konuda kendini mahkûm ediyorsun. Çünkü sen, ey yargılayan, aynı şeyleri yapıyorsun. 2 Böyle davrananları Tanrı'nın haklı olarak yargıladığını biliriz.

Günahın tacı, iki yüzlülüktür. İnsanlar vicdanlarının tanıklığıyla bilmelerine rağmen, kendilerini doğru, bilge ve dindar biri olarak gösterirler ama Tanrı’nın kutsallığıyla bağlantılı olarak, aslında çok ahlaksızdırlar. Üstelik sanki kendileri dindarlık için bir modelmiş ve arkadaşları da bir süprüntüymüş gibi, bu iki yüzlülükle arkadaşlarını nefret dolu bir şekilde yargılarlar ve onlarla hakaret dolu bir şekilde konuşurlar.

Buna rağmen, Pavlus sizin aşırı kibrinizi kırar. Sahte maskenizi çıkartır ve sizin hiç de sağlıklı bir yargıç olmadığınızı gösterir. Yalancı birini tanıyor musunuz? Sen ondan daha da yalancısın. Hiç, bir katil gördün mü? İçindeki kinle ondan daha fazla katilsin. Kendi hakkındaki düşüncelerin doğru değil. Tanrı’nın Ruh’u seni mahkûm ediyor. Tanrı önce, kendilerinin diğer günahkârlardan daha iyi olduklarını düşünen ama gerçek dindarlıkla ilgili hiçbir şey bilmeyen, sahte din öğreticilerini mahkûm eder. İsa kalabalık halk tarafından çarmıha gerilmedi. Tam tersine, kendi dindarlıklarını bir tavus kuşu edasıyla sergileyen ama içlerinde bir mezar dolusu pislik olan, gurulu ve ikiyüzlü din öğretmenleri tarafından çarmıha gerildi.

Tanrı sizleri sadece işleriniz için mahkûm etmez. Niyetleriniz, düşünceleriniz ve dilekleriniz için de mahkûm eder. Hayalleriniz çocukluğunuzdan beri kötülükle doludur. Niyetlerinizde bencilsiniz. Siz; Tanrı’ya itaat etmeyen, tasarılarına karşı gelen, onun yasalarına karşı günah işleyen ve arkadaşınızı küçümseyen birisiniz. Ruhunuzda zina ediyorsunuz ve Yaratıcınızdan ayrı düşmüş durumdasınız. Kötü düşünceleriniz yüreğinizden kaynaklanıyor. Ancak, Son Yargı Gününde, kaydedilmiş sözlerinizi duyacak, fotoğraflanmış işlerinizi ve kirlenmiş niyetlerinizi göreceksiniz ve dehşet içerisinde titreyerek sessiz kalacaksınız. Sen günahlısın. Yüreğinin derinliklerinde mahvolmuş ve bozulmuşsun. Kötülüklerini toplum önünde itiraf et ve diğer günahkârları asla küçümseme. Tanrı’nın huzurunda kendinizden sorumlu olduğunuzdan, günahlarınıza öldünüz. Bu nedenle, Tanrı’nın kutsal saflığında, kendi suçunuzu bilin.

Bu sert ve acımasız sözleri kabul etmeyebilirsiniz. Ya da Aşırı gururunuzdan eksilme olmaksızın veya Rab’bin huzurunda tövbeyle yüreğinizi boşaltarak, onları bir neden olarak görebilirsiniz. Öyleyse dikkatli olun; kendi şartınızdaki cehaletiniz sizi Tanrısal Yargıdan kurtaramayacaktır. Sonsuz gerçek seni yargılayacak ve mahkûm edecek. Dünya üzerindeki önemli dinlerin hepsi Yargı Günüyle ilgili bir şeyler biliyorlar. Bazıları o günü Yeniden Dirilme, Büyük Felaket, ya da kıyamet günü olarak adlandırırlar. Sadece inançsızlar diri Tanrı’nın huzurunda durmayı reddederler. O saatte, tüm sırlarınız, düşünceleriniz, sözleriniz ve nefretleriniz herkesin önünde açığa çıkacaktır. Ve Tanrı’nın armağanlarının bir kâhyası olduğunuz ve size teslim ettiği her şeyin hesabını size soracağı için, o güne kadar boşa sarf ettiğiniz tüm sözler, israf ettiğiniz her bir kuruş ve Tanrı’yı yüceltmek için harcamadığınız her bir an için, hesap vermek zorunda kalacaksınız. Tanrı’nın, hastanelerde kullanılan X-Ray ve diğer aletlerden daha kesin ve daha derinlemesine bir şekilde etkin olan, yüceliğinin ışınları yüreklerinizin en derinlerini ve geçmişinizi çepeçevre saracak. Orada tamamen korumasız ve açık olarak duracaksınız.

DUA: Kutsal Tanrım, Sen sonsuz ve doğrusun ve ben ise suçlu ve günahlıyım. Dindarlıkla ilgili işlerim için beni bağışla ve içindeki tüm pisliklerin senin ışığında yok olması için, yüreğimi aç. Senin huzurunda tüm günahlarımı itiraf ediyorum ve sevgi Ruh’unu bana vermeni rica ediyorum. Böylece kimseyi, asla, reddetmeyeyim, mahkûm etmeyeyim ve nefret etmeyeyim ama sevgide ve muhakeme yeteneğinde gelişip büyüyebileyim. Ben tüm günahkârların en önde geleniyim. Tanrım, merhametin uyarınca bana karşı merhametli ol ve gururumdan ve alınganlığımdan arta kalan kırıntıları parçala ve ben de yüreğimde alçak gönüllü olabileyim. Amin.

SORU:

  1. Bir insan başkalarını her ne sebeple yargılarsa yargılasın, kendisini nasıl mahkûm eder?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:29 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)