Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 037 (The Days of Moses)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)
21. İstefanos'un Savunması (Elçilerin İşleri 7:1-53)

b) Musa'nın Günleri (Elçilerin İşleri 7:20-43)


Elçilerin İşleri 7:30-34
“Kırk yıl geçtikten sonra Musa’ya, Sina Dağı’nın yakınların-daki çölde, yanan bir çalının alevleri içinde bir melek göründü. Musa gördüklerine şaştı. Daha yakından bakmak için yaklaştığında, Rab ona şöyle seslendi: ‘Senin atalarının Tanrısı, İbrahim’in, İshak’ın ve Yakup’un Tanrısı benim.’ Korkuyla titreyen Musa bakmaya cesaret edemedi. Sonra Rab, ‘Çarıklarını çıkar! Çünkü bastığın yer kutsal topraktır’ dedi. ‘Mısır’da halkıma yapılan baskıyı yakından gördüm, iniltilerini duydum ve onları kurtarmaya geldim. Şimdi gel, seni Mısır’a göndereceğim.’”

Musa kayınpederi Yitro’nun evinde yaşıyordu. Tanrı’nın doğru bir kâhini gibi ruhsal anlamda tanrısal bir hayat yaşıyordu. Mısır’daki eğitimine ve öldürdüğü adamın vicdani rahatsızlığını çekmesine karşın, Musa Tanrı tanımaz bir adam olmadı hiç. Yüreği hep yeri göğü yaratan Tanrı için atan bir tutuma sahipti. 40 yıl boyunca sakin çölde dünyadan uzak bir hayat onu Tanrı’ya daha da yaklaştırmıştı. Çöl, saatlerce koyunlarla başbaşa güneş ve rüzgâr altında kalmak demekti, ama aynı zamanda Tanrı’yla derin bir bağ ve sohbeti de içeriyordu.

Birden Kutsal Olan ona yanan bir çalının içerisinden seslendi. Rab’bin tahtından bir melek, bu çalının olduğu yere alevler getirmişti. Ağzı açık kalan çoban ateşe biraz daha yaklaştı. Çalı yanıyor, ama tükenmiyordu. Daha sonra çalının içinden temiz bir ses duydu, ama içinde kimseyi göremedi. Tanrımız insanın anlayabileceği şekilde konuşur. Göksel Babamız gerçek bir kişiliktir. Kendisinden bahsederken “Ben” bizlerden bahsederken “sen” diye seslenir, çünkü bizim anlamamız için kendisini bizim seviyemize indirir. Tanrımız gerçekten sevgidir.

Tanrı kendisini tanıttığında, “İbrahim’in İshak’ın ve Yakup’un Tanrısıyım” diye tanıttı, çünkü bu atalara sonsuza kadar bağlıydı. Tanrımız sadıktır ve asla değişmez.

Musa çalıdan gelen sesi duyduğunda daha da korkmaya, titremeye başladı. Saygı ve tanrısal korku onun çalıya çok yaklaşmamasını sağladı. Rab’be olan saygısından dolayı Kutsal Tanrı’dan gelen ışığa bakmadı. Tanrı, Musa’ya yüce kutsallığı hakkında bilgi veriyordu: “Çarıklarını çıkar! Çünkü bastığın yer kutsal topraktır” dedi. Mesih’in her yürüdüğü toprak ve Kutsal Ruh’a sahip olanların yürüdüğü toprak, kutsal topraktır. Kutsal Olan günahkârlardan ayrı değildir, ama günahlardan ayrı ve uzaktır. Tanrı’nın sevgisi bir anlamda onun kutsallık cübbesine sarılı olur, öyle ki günahlı olanı yakmasın.

Musa, Tanrı’nın yakından gelen sesiyle paklanmıştı. Kalbi ve ruhu canlanmıştı; Kutsal Ruh’un yoluna saygıyla bakıyordu. Eğer Kutsal Ruh olmasaydı, oracıkta eriyip gidebilirdi.

Tanrı, Musa’ya kölelerin dualarını işittiğini söyledi, çünkü göğün ve yerin Rab’bi aşşağılananın ve ezilenin yanındadır. Tanrı onları kurtarmak ve bereketlemek istiyordu. O, yürekten gelen her duayı yanıtlar. Tanrı sesimizi tanır ve tüm arzularımızı bilir.

Yücelerdeki Tanrı aşağıya, bizim küçük dünyamıza inerek sömürülen köleleri kurtardı. Kendi meleklerinden birini göndermedi ya da dünyaya yıldırımlar gönderip sarsmadı. O, seksen yaşında koyunlarıyla uğraşan bir çobanı seçti. Halkını kurtarmak için onun zayıflığını kullanmak istedi. Tanrı’nın kurtarışı güçle elde edilemez, sadece Kutsal Ruh’un yönlendirişi ile sahip olunabilir. Tanrı, Musa’ya itaat etmesi ve hem fikir olması gerektiğini söyledi. Böylece kendi ulusuna kurtuluş müjdesini götürebilecekti.

Soru 37: Tanrı seksen yaşındaki bu güçsüz çobanı kullanarak kendi hakkında ne anlatmak istiyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:35 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)