Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 038 (The Days of Moses)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)
21. İstefanos'un Savunması (Elçilerin İşleri 7:1-53)

b) Musa'nın Günleri (Elçilerin İşleri 7:20-43)


Elçilerin İşleri 7:35-36
Bu Musa, ‘Kim seni yönetici ve yargıç atadı?’ diye reddettikleri Musa’ydı. Tanrı onu, çalıda kendisine görünen meleğin aracılığıyla yönetici ve kurtarıcı olarak gönderdi. Halkı Mısır’dan çıkaran, orada, Kızıldeniz’de ve kırk yıl boyunca çölde belirtiler ve harikalar yapan oydu.

Musa onlara ulusal kurtuluş mesajıyla geldiğinde onu reddettmiştiler. Tanrı onu ruhsal olarak rehberlik yapması için seçti. Böylece Musa, İsa gibi oldu. Çünkü İsa Mesih’i de reddettiler. Yine de Tanrı, İsa Mesih’e sadık kaldı. O’nu ölümden diriltti. Böylece günahın kölesi olmuş birçok kişiyi kurtarabilirdi. İstefanos’a karşı olan şikâyetlerden biri de Musa’yı reddetmiş olmasıydı. İstefanos aslında Musa’nın ismini yüceltmiş biriydi, hatta ondan yüce biri olarak söz etti. İstefanos, birçok inatçı insanın lideri olan ve onları Tanrı’ya yöneltmek için acılar çekmiş olan Musa’dan yönetici ve kurtarıcı olarak bahsetmişti. Aynı şekilde Mesih de kilisesinin başı ve topluluğun gerçek kurtarıcısıdır. O kadın ve erkek herkesi ruhsal olarak Baba Tanrı’ya yönlendirir, onlara Yeni Antlaşması’nı kabullenmesi için yardım eder.

İstefanos, Tanrı’yı simgeleyen meleğin Musa’ya kırk yıl boyunca çölde eşlik ettiğini söyledi. Musa yaşlı biri olarak artık güçsüz düşmüştü; herhangi bir özelliği yoktu ve konuşma becerisinden yoksundu. Hatta bu kadar insanın çöldeki günlük ihtiyaçlarını karşılama konusunda kötümserdi. Fakat Tanrı’nın meleği onun elinden tutup karşıt düşüncelerinden uzaklaştırdı. Karanlığın gücünün içinde onu başarılı kıldı ve Tanrı’nın gücüyle birçok harika işler yaptı. Musa’nın kendisi kurtarıcı değildi. Fakat sınırsız Tanrı’nın kendisi bu fakir adam aracılığıyla gücünü gösterdi. Bu kuluna kırk yıl boyunca yardım etti.

Bizim zaferli bir Rabbimiz ve Kurtarıcımız var. O herhangi bir meleğin yardımı olmadan kurtarabilir. O, Tanrı’nın beden almış halidir ve bugün de inananları kendine yönlendirir. Kendi zafer alayı için birçok ulusların arasından seçer. Bu karanlık çölün ortasında biz de Rabbimiz’i alkışlar, O’nu minnettar olur, yüceltir ve izleriz.

Dua: Ya Rab İsa Mesih, bizim kurtarıcımız ve kilisenin başı olduğun için sana şükran sunarız. Bizleri kanatlarının altına aldın. Verdiğin yiyeceklerle doyar, sadıklığın sayesinde yolumuza devam ederiz. Bizi terketmeyecek olan Rab’de geleceğimizi inşa ederiz. Amin.

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:36 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)