Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 007 (Matthias Chosen)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

4. Günahkar Yahuda'nın Yerine Mattiyas Seçiliyor (Elçilerin İşleri 1:15-26)


Elçilerin İşleri 1:15-20
15 O günlerde Petrus, yaklaşık yüz yirmi kardeşten oluşan bir topluluğun ortasında ayağa kalkıp şöyle konuştu: 16 «Kardeşler, Kutsal Ruh'un, İsa'yı tutuklayanlara kılavuzluk eden Yahuda ile ilgili olarak Davut'un ağzıyla önceden bildirdiği Kutsal Yazı'nın yerine gelmesi gerekiyordu. 17 Yahuda bizden biri sayılmış ve bu hizmette yerini almıştı.» 18 Bu adam, yaptığı kötülüğün karşılığında aldığı ücretle bir tarla satın aldı. Sonra baş aşağı düştü, bedeni yarıldı ve bütün bağırsakları dışarı döküldü. 19 Kudüs'te yaşayan herkes olayı duydu. Tarlaya kendi dillerinde `Kan tarlası' anlamına gelen Hakeldema adını verdiler. 20 «Nitekim Mezmurlar kitabında şöyle yazılmıştır» dedi Petrus. «O'nun konutu boş bırakılsın, içinde kimse oturmasın». Ve, «Onun görevini bir başkası üstlensin».

Paydaşlık içerisinde olan İsa'nın öğrencileri bir kaç gün içerisinde gerçekleşen iki çok ciddi olayla sarsıldılar. Elçiler, insanların kurtuluşu için canını çarmıhta veren önderlerinin ölümünden çok etkilenmişlerdi. Bu ölüm onlar için çok acı vericiydi. Aynı zamanda İsa'yı ele veren Yahuda'nın intihari ile sarsılmışlardı. Birinci kişi Tanrı'nın tüm doluluğuna sahipti ve onun yanına gitti, ikinci kişi ise Şeytan'ın doluluğuna sahipti ve onun yanına gitti. Sevgili kardeşim, sende hemen şimdi gitmek istediğin yolu seç. Kendi hayatını Tanrı'nın yüceltilmesi için günahkarlara adamak mı istiyorsun yoksa Tanrı'nın yargısı ile ümitsiz, günahlı ve korku içerisinde ölüme mi gitmek istiyorsun?

Yahuda'nın günahı, Elçiler arasında bir boşluk yaratmıştı. Oniki Elçi Rab tarafından uluslarında ki oniki oymağa vaaz vermeleri için atanmıştı ve aralarından inanmayanlar son günde Rab tarafından yargınalacaklardı. Onun için İsa'ya imanı güçlü olan ve Rab İsa'nın yaptıklarını görmüş, onunla zaman geçirmiş takipçilerinden birini Yahuda'nın yerine seçmeye karar verdiler. Birbirlerini tanıyan yaklaşık 120 sadık imanlı kardeş bir araya geldiler. Dua ettiler ve Baba'nın vaadini beklediler. Herhalde harika bir toplantı olmuştur.

Petrus aralarında ayağa kalkıp toplantıyı yönetti. Herkes onun İsa'yı inkar ettiğini biliyordu, bu inkar 4 müjde kitabında da açık bir şekilde yazılıdır. Ama İsa'nın pişmanlık duyan bu öğrencisini bağışladığını da biliyorlardı. İsa Mesih, dirilişinden sonra Petrus'un tüm öğrencilerin lideri olduğunu onaylamıştı. Bu ilk kilise çağında Gerçeğin Ruhunun varlığı adına dikkate değer bir kanıt olmuştur. Öğrenciler Petrus'un inkarını abartmadılar, tabii hafifede almadılar. Bu zaman boyunca sevgi ruhu onlarda daha açık bir şekilde ortaya çıktı. Mesih'in Petrus'a güvenip ona sürüsünü teslim etmesini kabullendiler. Petrus'un bu büyük toplantının ortasında komplekssiz bir biçimde durması ne şaşırtıcı. Petrus, "Mesih'in beni kabul ettiğini biliyorum, benim gibi bir günahkarı tertemiz kıldı ve benim gibi hatalarla dolu bir elçiyi görevlendirdi", diyebilirdi. Ama Petrus kendisi hakkında tek kelime etmedi, kendisini yüceltmek istemedi. Konuştuğu herşey Rabbin yüceltilmesi için çıktı ağzından.

Petrus diğerlerinin üzerinde bir Psikopos yada Papa gibi bir üstünlükle konuşmadı. Onun yerinde bir liderin diğer liderlere seslenmesi gerektiği gibi konuştu. Herkese kardeşlerim diye seslendi, herbirimizin Babası aynıdır dercesine. Bundan daha iyi bir ünvan olamaz herhalde, ne gökyüzünde ne yeryüzünde, "kardeş" aynı ailede olduğumuzu anlatan bir kelimedir. Beraber dua içerisinde olan öğrenciler, kurnazca, İsa'yı adil olmayan liderlere teslim eden Yahuda'nın sonunu düşünmüş olmalılar. Yahuda bu davranışıyla Tanrı düşmanlarına rehberlik etmiş oldu. Öğrenciler bu düşünceler içerisinde Yahuda ve İsa ile geçirdikleri zamanı anımsamış olmalılar. Yahuda böylece Tanrı'nın Krallığının bir önemli üyelerinden biri haline gelmişti. Rab'den bir çağrı, görev ve yetki almıştı. Tüm diğer öğrencilerle beraber bir süreliğine hizmet etmişti.

Luka'ya göre Yahuda parayı seviyordu ve bunun için ahlaksız bir rüşveti reddetmedi. Güvenliği için kendine şehir dışında bir tarla satın aldı. Fakat burada huzur bulamadı ve vidani olarak Tanrı'nın kırbacını hissetmeye başladı. Seytan'ın suçlamaları sonucunda yavaş yavaş ümitsizliğe düşmeye başladı. Sonuç olarak gidip kendini astı. Kendini asmak için kullandığı ip kopunca, vücudu keskin bir taşı üzerine düştü ve belinde bir yarık oluştu. Öyle ki tüm bağırsakları dışarı döküldü. Luka yazılarını bir doktor gibi yazıyor ve tecrübelerinden dolayı ortaya çıkan durumun korkunçluğunun farkında. Yeruşalim'de ki herkes bu korkunç olayı duydu ve Tanrı'nın bu adam üzerinde olan gazabını hissetti. Yahuda'nın kanı ile ıslanmış bu tarladan tüm halk uzak durdu.

Mesih zaten Yahuda'nın kendini ele vereceğini biliyordu, ve onu vaazlarında birçok defa uyardı, ama bu uyarılar boşaydı çünkü Yahuda paranın gücünü Rabbin gücüne tercih etmişti. Bunun için hem göklerde ki payını hemde dünyada ki tarlasını kaybetti. Tanrı onun görevini başka bir kişiye devretti ve yeni aldığı evide ıssız kaldı, duvarları yıkıldı ve içine yarasalar yerleşti.

İsa son akşam yemeğinde aralarından birinin onu ele vereceğini anlatınca öğrenciler büyük bir korkuya kapıldılar, çünkü kendilerinden emin değillerdi. Tanrı'nın Ruhu bizleri para sevgisinden uzaklaştırsın ve ona hizmet edebilmemiz için bizleri yönlendirsin. Zenginliği, rahatlığı, itibarı, yetkiyi aramayın, alçakgönüllülüğü, yumuşak huyluluğu ve basitliği arayın, çünkü İsa Mesih kendisi böyle yaşadı, maddiyatta fakir ancak ruhta zengin.

Dua: Ya Rab, para, bencillik ve başkalarının mallarına göz dikme konularında işlediğim günahlardan beni affet. Beni Kutsallaştır ki sana hizmet edebileyim ve sana güvenebileyim. Ruhunla beni ve tüm kardeşlerimi tazele, böylece senin sevginde büyüyelim. Amin

Soru 7: Yahuda'nın ölümünden ne öğreniyoruz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:07 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)