Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 006 (The Select Group)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

3. Kutsal Ruh'u Bekleyen Seçilmiş Grup (Elçilerin İşleri 1:13-14)


Elçilerin İşleri 1:13-14
13 Kente girince kalmakta oldukları eve gidip üst kattaki odaya çıktılar. Petrus, Yuhanna, Yakup, Andreya, Filipus, Tomas, Bartalmay, Matta, Alfay oğlu Yakup, Yurtsever Simun ve Yakup oğlu Yahuda oradaydı. 14 Bunların hepsi, İsa'nın annesi Meryem, diğer kadınlar ve İsa'nın kardeşleriyle tam bir birlik içinde sürekli dua ediyorlardı.

İsa öğrencilerine tüm dünyaya gitmelerini buyurdu. Ne kadar harika ki kendi güçlerine güvenerek yola çıkmadılar. Ayrıca dünyanın boş sözlerini kullanarakta konuşmadılar. Onun yerine, kendilerini duaya verip Tanrı'nın vaadini beklediler. Dünya'nın acısı çok kötü ve çok sayıda birçok insanın günahı bir sele benziyor. Ne acı, kendi gücüyle dünyaya vaaz eden kardeşlere, onlar kesinlikle bu çağın seline kapılıp, batacaklar. Sakın ola ki kendi gücünüzle birini Rabbe getirebileceğinizi sanmayın. Sakince dua edin, bekleyin Rab onlarda çalışsın. Elçilerin İşlerinin dua ile başladığının farkına varın, büyük sözlerle değil. Mesih'in elçilerinin ilk işleri dua edip beklemek oldu. Kendi yeteneklerinin bu yoldan sapmış kuşağa karşı hiçbir sonuç getirmeyeceğini iyi biliyorlardı. Ama Tanrı'nın seçtiği gerçek bir adam bizim için çalışıyor. Gerçek kazananın kim olabileceğini hiç sordun mu? Onun adı İsa Mesih. Sadece o kurtarır, o bizlerin bedelini ödeyebilir ve o galip gelebilir. Biz sadece onun ardı sıra gidiyoruz ve ona tanıklık ediyoruz.

Elçiler bir mağaraya çekilmediler, kendilerini çöllere vurmadılar yada kötümser bir şekilde düşünüp beklemediler. Onlar bir araya geldiler ve dua ettiler. Kendilerini paydaşlığa adadılar. Bir araya gelmelerinin temel amacı dua etmekti. İsa'nın yaptıkları için Rabbi yüceltiyorlardı. Yürekten bir şekilde hataları için tövbe edip, kendi tecrübe ve beklentileri için dua ediyorlardı. Baba Tanrı'ya hayatla ilgili tüm sıkıntılarını getiriyor, şükrediyor ve arzularını sunuyorlardı. Dua onların ana işleriydi ve tüm güçleriyle dua ediyorlardı.

Üst katta ki oda muhtemelen bir araya geldikleri yerdi. Bu oda aynı zamanda Fısıh zamanı İsa'nın öğrencileriyle paylaştığı son akşam yemeğinin yendiği oda da olabilir. İsa onlara midelerine giden ekmeğin kendi bedeni, içtikleri şarabında kendi kanı olduğunu söylemişti. Öğrencilerin tamamiyle yenilenmişlerdi Mesih'in hayatlarında olmasıyla.

Yeni Antlaşma'da Mesihle birlikte olan devamlı toplantılara katılan bu adamlar kimlerdir? Birinci olarak, Petrusu görüyoruz, kendisi aceleci ve ateşli bir balıkçıydı, İsa Mesih'i inkar etmişti ancak sonraları Mesih tarafından Gcealile gölünün kıyısında bağışlanmıştı. İsmi her zaman diğerleri arasında birinci geçer çünkü Rab tarafından diğer elçilerin liderlik sorumluluğu ve konuşmada öncelik ona verilmişti. Onun yanında Yuhanna'yı görüyoruz, yumuşak huylu, sakin ve kibar bir öğrenci, İsa'nın göğsüne başını koyan bir genç. Rabbin yüceliğini gördü ve diğerlerinden çok daha fazla tanıklık etti. Onun yanında kardeşi Yakup'u görüyoruz, dua ediyor. Bir zamanlar Kral olan Tanrı Oğlunun sağında oturmayı arzu ediyordu. Daha sonraları bu gruptan ilk şehit olan kişi olarak Rabbi ölümüyle yüceltti. Yakup Andreas'ın arkadaşıydı, diğerlerinden daha önce Mesih'e iman etmiş büyük bir kişiydi ve kardeşi Petrus'u da Rabbe yönlendirdi. (Yuhanna 1:40-41). Dua edenlerin arasında Filipus'ta vardı, ilk öğrencilerden biri, İsa onu aradı, buldu ve ona tek bir cümle söyledi "Ardımdan Gel" (Yuhanna 1:43-45). Andreas hemen arkadaşı Natanyel'i aradı, Bartalmay diye de bilinen Natanyel incir ağacının altından oturuyordu ve yüreğini Rabbe döküyordu. Mesih onu uzaktan gördü ve çağırdı. O ve arkadaşları Meleklerin göklere inip çıktıklarına tanıklık edeceklerdi.

Celile'nin Beytsayda şehrinde olan altı kişilik bu öğreci grubunun içerisinde Tomas'da var, onu sıkıntılardan uzak bir kenarda buluyoruz. İleride kuşkulanacak olan Tomas'ı, keskin sorularına karşın diğer öğrencilerden daha derin bir bilgiye sahip olduğunu düşünüyorum, çünkü sonraları İsa'ya ağlayarak "Rabbim ve Tanrım" diye sesleniyor. Kutsal Ruhu bekleyen diğerlerinin arasında Matta'da var. Matta bir vergi görevlisi, muhasebeci ve önemli bir çevirmen. İsa'nın çağırısını itaatkar bir şekilde yanıtlıyor. Daha sonraları da inandığı Rabbin sözlerini bir araya getiriyor, yaptıkları işleri anlatıyor ve böylece yazmış olduğu müjde kitabı ile Rabbi yüceltiyor. Diğer üç Elçinin hayatları hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Öbürleri gibi onlarda İsa'dan hastaları iyileştirmek ve cinleri kovmak için güç almışlardı. Onlarda göklerde isimleri yazılı oldukları için sevinmişler ve İsa'yı Kurtuluş müjdesinden dolayı yüceltmişlerdi. Onlar hakkında çok şey bilmememiz aslında çokda önemli değil çünkü Luka tüm elçilerin bütün işlerini yazma gibi bir planı yoktu. Onun amacı Yaşayan Mesih'in işlerini göz önüne sermekti ki bu yüreklerinde Kutsal Ruh olan Elçilerin hayatlarında belli oluyordu.

Bu paydaşlık toplantılarında bayanlarıda görmek ne güzel. Çarmıhın yanı başında durmuş olan bu bayanlar, Rab tarafından haftanın ilk günü Mesih'in diriliş haberini diğer öğrencilere götürmekle görevlendirilmişlerdi. Onlarda diğerleriyle beraber Kutsal Ruh'un inmesini beklediler, öyle ki bu sadece erkekler için değil ama aynı zamanda bayanlar içindi de.

Baba'nın vaadini bekleyenlerin arasında İsa'nın annesi Meryem'de vardı. Bu ayet Meryem'in yeni antlaşmada son kez bahsedildiği yerdir. O göklerin kraliçesi olarak görünmedi hiç, fakat her zaman duada olan ve diğerleri gibi Kutsal Ruhun gücüne ihtiyacı olan biri olarak karşımıza çıktı.

Müjdeci Luka, İsa'nın annesini kişisel olarakta tanıyordu ve onunla oğlu hakkında konuşmuştu. Kardeşleri dahi çevrelerindeki insanlar tarafından dışlanmasınlar diye İsa'yı durdurmak ve onun Kurtarıcılık görevine son verdirmek istemişlerdi (Matta 13:55, Markos 3:21, 31-35, 6:3, Yuhanna 7:3-8). İsa dirilişinden sonra kardeşi Yakup'a göründü (1. Korintliler 15:7), Yakup öylesine şok olmuştu ki daha sonraları geri kalan kardeşlerini elçilerin arasına getirmişti. İsa'nın kardeşleri öğrencilerle beraber dua ettiler ve günahlarından tövbe ettiler. Ardından onlarda Baba'nın vaadini beklemeye başladılar. Hatta Yakup Kutsal Ruh'la dolduktan sonra dua için gerçek bir örnek oluşturdu ve ilk kilisenin önemli karakterlerinden biri oldu (Elçilerin İşleri 12:17, 15:13, Galatyalılar 2:9). Ölümden dirilen Mesih, dua eden öğrencileri, bayanlar ve kendi ailesi ile bir birlik oluşturmuştu. Hep beraber tek yürek ve tek ruh olmuşlar dua ediyorlardı. Sen sevgili kardeşim, iman kardeşlerinle beraber bir olup Rabbin iradesinin gerçekleşmesi için özlem ve kararlılıkla dua ediyor musun? Yoksa sadece kendi başına mı dua ediyorsun? Dua eden bu grup elçilerin hizmetinin başlangıç noktasıydı da diyebiliriz.

Dua: Ya Rab İsa Mesih, öğrencilerin kendi başlarına senin krallığını kurmaya çalışmadılar fakat dua ile Baba'nın vaadini beklediler, bunun için sana teşekkür ederiz. Bizlere dua etmesini ve beraber bir birlik olmayı öğret. Amin.

Soru 6: Beraber bir araya gelip dua eden bu insanlar kimlerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:07 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)