Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- John - 027 (The Baptist testifies to Jesus)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Bengali -- Cebuano -- Chinese -- English -- Farsi? -- French -- Hausa? -- Hindi -- Indonesian -- Kiswahili -- Kyrgyz -- Malayalam -- Peul -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Tamil -- Telugu -- TURKISH -- Urdu -- Uyghur? -- Uzbek -- Vietnamese -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

YUHANNA - Işık Karanlıkta Parlıyor
Mesihin İncilinin Yuhannaya Göre Yorumu

Bölüm 1 - Tanrısal ışık parlıyor. (1:1 - 4:54)
C - İsa’nın Kudüs’ü İlk Ziyareti (Yuhanna 2:13 - 4:54) -- (Gerçek İbadet Nasıldır?)

3. Vaftizci’nin Güvey İsa’ya Tanıklığı (Yuhanna 3:22–36)


Bu mütevazı tanıklığından sonra Vaftizci, Mesih akımının güçlenmesinden duyduğu sevinci dile getirdi, Mesih’in eşsizliğini vurguladı:

YUHANNA 3:31-36
3: (31) “Yukarıdan gelen, herkesten üstündür. Dünyadan olan, dünyaya aittir ve dünyadan söz eder. Gökten gelen ise, herkesten üstündür.

İnsanların tümü dünyaya aittir, ruhsal doğuma ihtiyaç duyarlar. Sadece İsa göğe aitti ve yakınımız, Kurtarıcımız olmak için insan bedeni aldı. Nasıralı İsa bütün peygamberlerden, düşünür ve önderlerden gökle yer gibi üstündür. Kuşkusuz, insanların buluşları, kazanımları küçümsenemez; ama tüm bunlar gerçekte Allah’ın yarattığı maddeden ibarettir. Oysa Oğul, Yaratan’ın kendisi, yaşam, ışık ve varlık nedenimizdir. İsa’yı bir yaratıkla karşılaştırmak imkânsızdır. Tanrısal Oğul öncesizde Baba’dan doğmuş olup, yaratılanların tümünü aşan bir kusursuzluğa sahiptir.

32 Ne görmüş ne işitmişse ona tanıklık eder, ama tanıklığını kimse kabul etmez. 33 O’nun tanıklığını kabul eden, Tanrı’nın gerçek olduğuna mührünü basmıştır. 34 Tanrı’nın gönderdiği kişi, Tanrı’nın sözlerini söyler. Çünkü Tanrı, Ruh’u ölçüyle vermez. 35 Baba, Oğul’u sever ve her şeyi O’na emanet etmiştir.

İnsan bedeni almış olan İsa, kendisinin göksel gerçekliğine ilişkin en büyük tanıktır. O, Babası olan Allah’ı gözüyle gördü, O’nun sözlerini duydu, O’nun düşüncelerini, planlarını biliyor. Oğul, Baba Allah’tan kaynaklanan Söz olup, O’nun getirmiş olduğu vahiy kusursuzdur. Peygamberlerin vahiyleri eksik ve dünyalık düşüncelerle karışıktı. Oysa İsa, Allah’ın son ve yetkin isteminin duyurusu O’nun, tanıklığı uğrunda canını feda eden sadık tanığıdır. Çünkü O, Allah’ı Baba, kendisini ise, Oğul olarak yüceltti.

Ama ne yazık ki, insanların çoğunluğu O’nun bu tanıklığını bugün bile reddediyorlar; zira onlar kendilerine yakın bir Tanrı istemiyorlar. Böylesi bir düşünce onları ürpertiyor, çünkü bu takdirde yaşamlarını, zihniyetlerini kökünden değiştirmeleri gerekeceğini biliyorlar. Evet, onlar Allah’ın babalığını, İsa’nın oğulluğunu reddediyorlar, çünkü Mesih’in sevgi ruhuyla dolmak istemiyorlar.

Allah’a hamdolsun, insanların tümü Tanrı ve Ruhu’ndan nefret etmiyorlar. Oğul’da Baba’yı gören, Oğul’un yetkin kurbanını kabul edenler de var. İsa’nın duyurusuna ve kurtulmalık kurbanına iman eden kişi, Allah’ı yüceltir. Allah yalan söylemez, Oğul gerçektir. Baba, düşüncelerini bir kitap ya da kanunda değil, İsa’nın şahsında duyurdu. Oğul’u kabul eden, Baba’yı da kabul eder. Mesih seni, sadece gerçeği söylemeye değil, aynı zamanda onu yaşamaya, O’nun yaşayan İncil’i olmaya çağırıyor.

İsa boş hayaller, ümitler ve temennilerde bulunmadı. O’nun sözleri yaratıcı, saf ve güç doluydu. Oğul’da Allah’ın kendisi konuşur. Tanrılığın doluluğu Mesih’te aramızdadır. O’na yerleşmiş olan Ruh sınırsızdır. Baba O’na sonsuza dek tüm bilgeliğini ve yetkisini bağışladı. Baba Oğul’u sevdi ve her şeyi O’na bağışladı. Oğul kendisini değil, bağışlarına şükür ifadesi olarak Baba’yı yüceltir. Hangisinin daha yüce olduğu onları ilgilendirmez. Böylesi bir soru şeytandan kaynaklanır. Oysa Tanrısal Üçlük’te uknumların her biri diğerini yüceltir. Bu ilkeden habersiz olan kişi Allah’ı tanımamaktadır.

Baba, Oğul’un kendisine bağışlanan yetkiyi kötüye kullanabileceğinden korkmaz. Çünkü O, Oğul’un tevazunu ve mutlak itaatini bildiğinden, evreni O’na emanet etmiştir. Mesih her şeyin mutlak sahibidir: “Gökte ve yeryüzünde tüm yetki bana verildi.

36 Oğul’a iman edenin sonsuz yaşamı vardır. Ama Oğul’un sözünü dinlemeyen yaşamı görmeyecektir. Tanrı’nın gazabı böylesinin üzerinde kalır.

Müjdeci Yuhanna kurtuluş ilkesini bizlere şu cümleyle bildiriyor: “Oğul’a iman edenin sonsuz yaşamı vardır.” Bu küçücük cümlede, Mesih’in Oğul, Allah’ın Baba olduğunu duyuran İncil’in tümünü görüyoruz. Bu sevgi birliğine yaklaşan kişi, Allah’ın çarmıhta duyurulan sevgisine yaklaşır, pisliklerimizi arıttığını kavrayarak Tanrı Kuzusu’na güvenir. Kişi Mesih’le girdiği bu bağlantı sayesinde O’nun merhametini, sonsuz yaşamı yakalar. Çarmıha gerilen Oğul’a iman, bizleri gerçek yaşama taşır. Sonsuz yaşam ölümden sonra değil, bugün başlar; çünkü Mesih’e iman eden kişinin yüreğine yerleşen Kutsal Ruh yaşamdır.

Mesih’in sözlerini kabul etmeyen, O’nun çarmıhını reddeden kişi, Kutsal Ruh’a isyan eder, ne tanrısal yaşamı tadar, ne de vicdanına rahat bulur. Zira Mesih’e itaat etmeyen kişi, ruhsal ölümde kalarak Allah’a karşı direnmektedir. İnsanoğlu Mesih’e iman etmeksizin sonsuz yaşama sahip olamaz. Oğul’u ve çarmıhını kabul etmeyen bütün dinler, Allah’ın duyurduğu gerçeğe karşı suç işlemektedirler. Müjdeci Yuhanna, tıpkı Haberci Pavlus gibi, Allah’ın gazabının insanların tüm ahlaksızlıkları ve suçlarını belirdiğini, çünkü herkesin günah işleyip haksızlıklarıyla Allah’a karşı koyduklarını bildiriyor. İçinde bulunduğumuz gerçeği görmeliyiz. Allah’ın yok eden öfkesi insanlığın üzerine dökülmüştür.

Ama Musa’nın çölde yılanı kaldırması misâli, çarmıha gerilen Mesih de, ilahi gazaptan kurtuluşumuzun simgesi oldu. Oğul bize lütuf çağını açtı. Fakat bile bile çarmıhı görmezlikten gelen kişi ya da toplum yargıda kalır. Şeytanın hükümranlığına girer. Mesih’ten yoksun insanlar zavallıdırlar. Oğul’a iman edip kurtulmaları için ne zaman çevrendeki insanlar için dua etmeye başlayacaksın? Tanıklığın aracılığıyla Allah’ın yaşamının kendilerine yerleşmesi için ne zaman sabır ve engin yüreklilikle arkadaşlarınla konuşacaksın?

DUA: Rab İsa, sevgin ve gerçeğin için sana şükreder, senden itaatkâr, imanlı ve sen tek Baba’ya güven dolu bir yürek bağışlamanı dileyerek önünde tapınırız. Bilmeyerek seni reddedenlere acı, onlara sözünün tanıklığını bağışla. Seni ve bizler hakkında yaptıklarını anlatabilmem için göndereceğin insanı bulmamda yardım et.

SORU:

  1. Sonsuz yaşama nasıl kavuşuruz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on April 16, 2012, at 11:39 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)