Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Serbian":
Home -- Serbian -- Romans - 082 (Paul’s Doxology)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Greek? -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo -- Indonesian -- Javanese -- Kiswahili -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- SERBIAN -- Somali -- Spanish? -- Tamil -- Telugu -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson

Rimljanima - GOSPOD JE NAŠA PRAVEDNOST
Proučavanje Pavlove poslanice Rimljanima
DODATAK 3. DELU: POSEBNI IZVEŠTAJI O PAVLOVOM KARAKTERUVOĐAMA CRKVE U RIMU (RIMLJANIMA 15:14 – 16:27)

8. Pavlov hvalospev, kao završni deo njegove poslanice (Rimljanima 16:25-27)


RIMLJANIMA 16:25-27
25 A Onome koji može da vas učvrsti po mom evanđelju i propovedanju Isusa Hrista, po otrkrivenju tajne koja je vekovima bila sakrivena, 26 a sada je, po zapovesti večnoga Boga, otkrivena preko proročkih zapisa i obznanjena svim narodima da poveruju i pokore se 27 - jedinome mudrom Bogu, kroz Isusa Hrista, slava doveka! Amin.

Pavle svečano završava svoju poslanicu crkvi u Rimu proslavljajući Boga, Oca našeg Gospoda Isusa Hrista. Pavle priznaje Boga kao izvor svake izgrađujuće sile, i jedini koji može da pruži večnu silu koja učvršćuje crkve i čuva ih u Duhu njegove sile. Pavle je završio ovu poslanicu svojim nagoveštajem sa samog početka (Rimljanima 1:16). Davanje života onima koji su mrtvi u gresima obistinjuje se u Pavlovom evanđelju Naime, ne postoji samo četiri evanđelja: Matej, Marko, Luka i Jovan; ali, svaka radosna vest i objava Isusovog spasenja u Pavlovim propovedima je istinsko evanđelje. Apostol paganima je priznao da je pojavljivanje Gospoda Isusa pred njim u blizini Damaska, činjenica da je video živog Isusa koji je bio raspet, i njegovo shvatanje da On zaista jeste pravi, obećani Hristos, predstavljalo glavni motiv pisanja njegovih poslanica. U svom evanđelju Pavle otkriva tajnu, svima koji žele da slušaju, koja je bila skrivena sve do tog doba, ali je sada bila otkrivena i objavljena kroz pisma Starozavetnih proroka, kao što je sveti Bog i propisao. Suština ove tajne jeste da Bog želi da se nečisti ljudi i okoreli narodi, nauče poslušnosti vere, u skladu sa Novim zavetom. Zbog toga, Gospod nudi njegovo oproštenje greha svim ljudima u vidu besplatne milosti, radi Isusove žrtve okajanja. Zato, svako ko čuje ovaj poziv i prihvati Božiji dar, jeste spasen. S druge strane, onaj ko ga ne posluša, samog sebe osuđuje. Pavle je slavio Boga, jer jedini On je mudar. On je sa zahvalnošću i poniznošću govorio da Bogu pripada sva slava i čast, a ovo ljudsko slavljenje je postalo moguće jedino na osnovu dela, smrti i vaskrsenja Isusa Hrista, koji doveka vlada sa svojim Ocem u jedinstvu sa Svetim Duhom. Poslednja reč "Amin", kojom Pavle završava ovu poslanicu Rimljanima, naglašava da je ovo sigurna istina, koja će svakako biti ostvarena.

MOLITVA: Zahvaljujemo ti Oče, u tvom sinu Isusu, zato što si odabrao Pavla i pozvao ga da tvoje otkupljenje prenese crkvama među nejevrejima, kao i da propati i umre za svoju službu. Pomozi nam da ne budemo sebični u duhu, već da podelimo kompletno spasenje sa svima onima koji, vođeni tvojim Svetim Duhom, čeznu za istinom. Amin.

PITANJE:

  1. Kako je glasila tajna, koju je Bog otkrio Pavlu, apostolu paganima?

TEST - 4

Dragi čitaoče,
Nakon čitanja naših komentara na Pavlovu poslanicu Rimljanima u ovoj knjižici, sada si u mogućnosti da odgovoriš na sledeća pitanja. Ako odgovoriš na 90% od dole navedenih pitanja, mi ćemo ti poslati sledeći deo ovog serijala radi tvoje izgradnje. Molimo te da ne zaboraviš čitko da upišeš svoje puno ime i adresu na listiću sa pitanjima.

  1. Da li si se u potpunosti predao Isusu, tvome Spasitelju, ili si još uvek sebičan i živiš samo za sebe?
  2. Koji su koraci svetog načina života za Isusove sledbe-nike?
  3. Koju od gore navedenih službi smatraš najvažnijom u današnje vreme?
  4. Kakvu vrstu primene Božije ljubavi smatrate najvažnijom i najpotrebnijom u svojoj zajednici?
  5. Na koji način praštamo svojim neprijateljima, i to bez mržnje i osvete?
  6. Kakva su ograničenja vlasti kod svake vlade; i zbog čega se moramo pokoravati Bogu pre nego ljudima?
  7. Kako je Pavle na praktičan način objasnio zapovest: "Ljubi bližnjeg svoga kao samog sebe"?
  8. Koje su to vrline ka kojima nas vodi spoznaja skorog Hristovog dolaska?
  9. Šta treba da mislimo ili kažemo ako neki Hristov sledbenik ima drugačije mišljenje po pitanju neke sporedne stvari u životu?
  10. Kakvo je značenje stiha: "Jer, Božije carstvo nije jelo i piće, nego pravednost, mir i radost u Svetom Duhu" (Rimljanima 14:17)?
  11. Kakvo značenje imaju stihovi Rimljanima 15:5-6?
  12. Na koji način je Pavle očekivao da savlada suštinske razlike u crkvi u Rimu?
  13. Šta je Pavle napisao u svojoj poslanici, a što je smatrao samo jednim delom?
  14. Koja je bila tajna apostola Pavla u njegovom služenju?
  15. Zbog čega je Pavle želeo, pre svog putovanja u Španiju, da nastavi ka Jerusalimu, uprkos tome što je znao kakve ga sve nevolje i opasnosti tamo očekuju?
  16. Šta možemo naučiti kroz imena članova crkve u Rimu?
  17. Šta možemo naučiti iz imena svetih koji se spominju na ovom spisku?
  18. Šta je fokus đavoljih iskušenja?
  19. Kome je Pavle diktirao svoju poslanicu Rimljanima?
  20. Kako je glasila tajna, koju je Bog otkrio Pavlu, apostolu paganima?

Ako dovršite studiranje svih knjižica ove serije iz Poslanice Rimljanima i pošaljete nam vaše odgovore na pitanja, koja se nalaze na kraju svake knjižice, mi ćemo vam poslati

Sertifikat za napredne studije
iz razumevanja Pavlove Poslanice Rimljanima

kao ohrabrenje vaše buduće službe za Hrista. Ohrabrujemo vas da dovršite zajedno sa nama istraživanje Pavlove Poslanice Rimljanima, kako biste primili večno bogatstvo. Očekujemo vaš odgovor i molimo se za vas. Naša adresa je:

Waters of Life
P.O.Box 600 513
70305 Stuttgart
Nemačka

Internet: www.waters-of-life.net
Internet: www.waters-of-life.org
e-mail: info@waters-of-life.net

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:16 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)