Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 082 (Paul’s Doxology)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
3. BÖLÜME EK ROMA KİLİSESİNDEKİ LİDERLER İÇİN, PAVLUS’UN KARAKTERİYLE İLGİLİ ÖZEL RAPOR (Romalılar 15:14 – 16:27)

8. Pavlus’un, Mektubunun Sonuç Kısmı Olarak, Şükür Duası (Romalılar 16:25-27)


ROMALILAR 16:25-27
25 Tanrı, duyurduğum Müjde ve İsa Mesih’le ilgili bildiri uyarınca, sonsuz çağlardan beri saklı tutulan sırrı açıklayan vahiy uyarınca sizi ruhça pekiştirecek güçtedir. 26 O sır şimdi aydınlığa çıkarılmış ve öncesiz Tanrı’nın buyruğuna göre peygamberlerin yazıları aracılığıyla bütün ulusların iman ederek söz dinlemesi için bildirilmiştir. 27 Bilge olan tek Tanrı'ya İsa Mesih aracılığıyla sonsuza dek yücelik olsun! Âmin.

Pavlus Roma kilisesine yazdığı mektubu, Tanrı’ya, Rab İsa Mesih’in Babasına tapınarak, törensel bir şekilde kapattı. Pavlus tüm iyilik güçlerinin kaynağı ve kiliseler kuran ve gücünün Ruhunda da onları muhafaza eden, sonsuz gücü verebilecek tek güç olarak onu kabul eder.

Pavlus mektubunun başlangıcındaki belirtiyle, mektubunu kapatır (Romalılar 1:16). Günahları nedeniyle ölenlere hayat vermek, Pavlus’un duyduğu müjdesinde gerçekleşmiştir. İsimleri; Matta, Markos, Luka ve Yuhanna olan, sadece, dört müjde yoktur. Ama Pavlus’un vaazlarında İsa’nın kurtarışının bildirimi ve her bir iyi haber de gerçek müjdedir. Yahudi olmayanların elçisi, Rab’bin Şam yakınlarında kendisine görünmesinin, Çarmıhta Ölmüş ve diri olanı görüşünün ve onun gerçek ve vaat edilen Mesih olduğunun farkına varmasının, bu mektubu yazmasında ki itici güç olduğunu kabul eder. Pavlus müjdesinde, duymak isteyen herkes için, o güne kadar sır olarak saklanmış ama şimdi Eski Antlaşmada peygamberlerin sözleri aracılığıyla bilinen ve açığa çıkmış, sonsuz olan kutsal Tanrı’nın emirleri olan, sırrı açıklar.

Bu sırrın içeriği ise; Tanrı’nın temiz olmayan halkların ve çağırılmamış olan ulusların, Yeni Antlaşma uyarınca, imana itaati öğrenmesini istemesidir. Bunun için, Rab, İsa’nın kefaret eden kurbanı uğruna, günah içinde olanlara karşılıksız lütuf olarak bağışlama sunar. Bu nedenle, herkim bu çağrıyı duyar ve Tanrı’nın armağanını kabul ederse, kurtulmuş olur. İtaat etmeyenlerse, kendilerini mahkûm ederler.

Pavlus, kendisi tek bilge olan, Tanrı’ya tapındı. Tanrı’nın tüm görkem ve onura sahip olduğunu, minnet ve alçak gönüllülükle tanıklık etti ve insanın bu tapınması ise; işlerin, ölümün ve Baba’sıyla birlikte, Kutsal Ruh’la birlikteliğiyle sonsuza kadar, hüküm sürecek olan İsa’nın ölümden dirilişinin erdemleriyle mümkün oldu. Pavlus’un Romalılara mektubunu kapatırken kullandığı son söz olan “Âmin” ise, bunun kesinlikle tamamlanmış olan, kesin bir gerçek olduğunu gösterir.

DUA: Baba; Pavlus’u seçtiğin ve senin kurtarışını Yahudi olmayan kiliseler arasına getirmesi için onu çağırdığın ve ayrıca ona hizmet için acı çektiği ve öldüğü için, oğlun İsa’da sana şükrederiz. Ruhta bencil olmamamız ama Kutsal Ruh’unun yönetimi altında gerçeği özlemle bekleyenler için tam bir kurtuluşu getirebilmemiz için, bize yardım et. Âmin.

SORU:

 1. Tanrı’nın Yahudi olmayanların elçisi Pavlus’a açıkladığı sır nedir?

KISA SINAV - 4

Sevgili Okur,
Pavlus’un Romalılara Mektubu kitabı ile ilgili bu çalışmayı okuduğunuza göre, şimdi aşağıda ki soruları yanıtlayabilirsiniz. Eğer soruların %90’ını doğru yanıtlarsanız, sizleri aydınlatacağını düşündüğümüz bu çalışma serisinin devamını göndereceğiz. Lütfen isim, soy isim ve adresinizi, okunaklı bir şekilde, cevap kâğıdının üzerine yazınız.

 1. Kendinizi tamamen, Kurtarıcınız, İsa’ya teslim ettiniz mi ya da hala bencil bir şekilde kendi başınıza mı yaşıyorsunuz?
 2. İsa’nın izleyicileri için, kutsal bir hayatta yaşamanın adımları nelerdir?
 3. Adı geçen hizmetlerden hangisinin günümüzde en geçerli hizmet olduğunu düşünüyorsunuz?
 4. Dostluğunuzda, Tanrı’nın sevgisinin ne tür uygulamasını, en gerekli ve en önemli olarak kabul ediyorsunuz?
 5. Düşmanlarımızı nasıl bağışlarız ve bunu öfke ve kin olmadan nasıl yaparız?
 6. Yönetimlerin yetki sınırları nelerdir ve neden insandan çok Tanrı’ya itaat etmeliyiz?
 7. Pavlus: “Komşunu kendin gibi seveceksin” emrini uygulamamız gerektiğini, nasıl açıkladı?
 8. Bizleri Mesih’in yakın olan gelişinin bilgisine hazırlayan erdemler nelerdir?
 9. Mesih’in izleyicilerinden her hangi biri, bazı ikincil hayat konularında farklı fikirlere sahipse, ne düşünmeli ya da söylemeliyiz?
 10. ”Tanrı'nın Egemenliği, yiyecek ve içecek sorunu değil, doğruluk, esenlik ve Kutsal Ruh'ta sevinçtir. (Romalılar 14:17) ayeti ne anlama gelmektedir?
 11. Romalılar 15:5-6 ne anlama gelmektedir?
 12. Pavlus Roma kilisesindeki temel farklıların üstesinden gelmek için, ne bekledi?
 13. Pavlus bir bölüm olarak belirttiği mektubunda, ne yazdı?
 14. Elçi Pavlus’un hizmetlerindeki sır nedir?
 15. Pavlus, İspanya’ya yolculuğundan önce, kendisini bekleyen tehlike ve sorunları bilmesine rağmen, neden Yeruşalim’e doğru yönelmek istedi?
 16. Roma kilisesindeki üyelerin isimlerinden neler öğrenebiliriz?
 17. Listede belirtilen kutsalların isimlerinden neler öğrenebiliriz?
 18. Şeytanın ayartılarının odak noktası nedir?
 19. Pavlus’un Romalılara Mektubunu yazan kişi kimdir?
 20. Tanrı’nın Yahudi olmayanların elçisi Pavlus’a açıkladığı sır nedir?

Eğer Romalılar üzerine olan bu serinin tüm kitapçıklarındaki çalışmaları tamamladıysanız ve her kitabın sonundaki soruları cevaplayarak bize gönderdiyseniz, ileride Mesih’in hizmetleri için sizleri teşvik etmek adına, size, en kısa zamanda;

Pavlus’un Romalılar’a Mektubunu Anladığınızla İlgili Olarak; İleri Düzeyde Çalışma Sertifikası göndereceğiz.

Bitmek bilmeyen bir hazine alabilmeniz için, Pavlus’un Romalılara Mektubu testini bizimle birlikte tamamlamanız için sizi teşvik ediyoruz. Cevaplarınızı bekliyoruz ve sizin için dua ediyoruz. Adresimiz:

Waters of Life
P.O.Box 600 513
70305 Stuttgart
Germany

Internet: www.waters-of-life.net
Internet: www.waters-of-life.org
e-mail: info@waters-of-life.net

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:31 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)