Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- John - 099 (Christ's peace in us defeats the world's afflictions)
This page in: -- Albanian -- Arabic -- Armenian -- Bengali -- Burmese -- Cebuano -- Chinese -- English -- Farsi? -- French -- Georgian -- Greek -- Hausa -- Hindi -- Igbo -- Indonesian -- Javanese -- Kiswahili -- Kyrgyz -- Malayalam -- Peul -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Somali -- Spanish -- Tamil -- Telugu -- Thai -- TURKISH -- Twi -- Urdu -- Uyghur? -- Uzbek -- Vietnamese -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson -- Next Lesson

YUHANNA - Işık Karanlıkta Parlıyor
Mesihin İncilinin Yuhannaya Göre Yorumu

Bölüm 3 - IŞIK ÖĞRENCİLERİN HALKASINDA PARLIYOR (Yuhanna 11:55 - 17:26)
D - Getsemani Yolunda Veda Konuşmaları (Yuhanna 15:1 - 16:33)

6. Mesih’in Bizdeki Esenliği Dünya Sıkıntılarını Yeniyor (Yuhanna 16:25-33)


YUHANNA 16:25-26
25 “Size bunları örneklerle anlattım. Öyle bir saat geliyor ki, artık örneklerle konuşmayacağım; Baba’yı size açıkça tanıtacağım. 26 O gün dileyeceğinizi benim adımla dileyeceksiniz.

İsa göksel gerçekleri, dünyalık arzuların esiri insanların anlayamayacağı benzetme ve simgelerle duyurdu. Tanrısal öze özlem duyanlar bu sırları anladı. O’nun amacı, öğrencilerinin kendisini tam olarak anlamasıydı. Ölümden dirilip göğe yükseleceği, orada Babası’nın sağında oturacağı ve öğrencilerine tanrısal Ruhu’nu göndereceği günü özlemle bekliyordu. Bu Ruh’un öğrencilere gelmesiyle tüm simge ve örnekler açığa kavuşacaktı; çünkü Mesih’in Ruhu yüreği aydınlatır, ruhsal görüm gücü verir. Tanrı Baba, Mesih O’nun Oğlu’dur. Kutsal Ruh olmaksızın kişi Allah’ı tanıyamaz. Oğul’un Ruhu bizi Baba’nın ailesine götürür. Mesih, bizleri seven, bizlerle ilgilenen bedensel babamız gibi somut bir biçimde, bize ondan çok daha yakın, kutsal Tanrı’nın kendisi olduğunu öğretti ve gösterdi. Her birimiz birer günahlı olmasına karşın O’nun sevgili çocuklarıyız. Mesih’in kanı sayesinde O’nun huzurunda kutsandık. Mesih’in Ruhu olan Kutsal Ruh dudaklarımıza gerçek dua sözcüklerini ilham ediyor. Ruhsal duada bizim aracılığımızla Mesih konuşuyor. Baba’nın esirgemesinde ve Oğul’un birlikteliğinde Kutsal Ruh’un duasını telaffuz et. O zaman duan, sana yerleşmiş olan Kutsal Ruh ile tek olan Baba-Oğul arasında bir konuşma olacak.

YUHANNA 16:26-28
26 “...Sizin için Baba’dan istekte bulunacağımı söylemiyorum. 27 Çünkü beni sevdiğiniz ve Baba’dan çıkıp geldiğime iman ettiğiniz için Baba’nın kendisi sizi seviyor. 28 Ben Baba’dan çıkıp dünyaya geldim. Şimdi dünyayı bırakıp Baba’ya dönüyorum.

Çocuklarını sevmeyen bir baba, baba olamaz. Baba adını duyurarak Mesih, bize tanrısal sevginin yüceliğini en sade ve açık bir biçimde gösterdi. Bu gerçeği perçinlemek Mesih’in başlıca amacıydı. Baba’yı tanıyan Tanrı’yı tanır, O’nun çocuğu olur, sevgisinde kalır. “Baba” adında İncil’in tümünü, sonsuz yaşam ümidini bulursun. Mesih sana şu andan itibaren kendisinin aracılığına gerek olmadığını, çünkü sevgi ve merhamet kaynağı Baba’nın seni çocuğu olarak sevdiğini duyuruyor. Mesih’in çarmıh üzerinde ölümüyle Baba ile aramızdaki duvar ortadan kalktı. Allah’ın Oğlu olan Kuzu’ya iman edenlere Baba, sevgisini döker. Mesih’in tanrılığını ve Baba’dan geldiğini kavrayan kişi Kutsal Üçlüğün sırrına ermiş, Baba’nın yaşamına girmiş, Oğul’un lütfuyla dolmuştur.

Mesih tek bir cümleyle öğrencilerine kurtulmalık sırrını açıkladı. O, tanrılığının tahtından kin, fesat ve ahlaksızlıklarla dolu dünyamıza gelmiş, Babası’nın yüceliğinden soyunmuştu. Çarmıh üzerinde insanlığı akladıktan sonra, kurtardığı dünyayı terkederek yaşam kaynağı olan Babası’na döndü.

YUHANNA 16:29-30
29 Öğrencileri, “İşte, şimdi açıkça konuşuyorsun, hiç örnek kullanmıyorsun” dediler. 30 “Şimdi senin her şeyi bildiğini anlıyoruz. Kimsenin sana soru sormasına gerek yok. Tanrı’dan geldiğine bunun için iman ediyoruz.

Öğrenciler, tanrısal sevginin yüceliğinden ve Mesih’in yaşam tarzından, O’nun her şeyi bilen, kutsal ve güçlü gerçek Tanrı olduğunu sezdiler. Ama O’nun bedene girmiş sevgi olduğunu daha tam kavrayamadılar. Mesih bunca zaman onlara Allah’ın yeni adını duyurmuş olmasına karşın, hala Tanrı’nın özünü, O’nun Baba olduğunu belleyemediler. Kutsal Ruh, henüz Mesih bağlılarını aydınlatmamıştı. Mesih gerçeğini akıllarıyla kabul ettiler, ama O’nun özünü ruhsal olarak özümseyemediler.

YUHANNA 16:31-32
31 İsa onlara, “Şimdi iman ediyor musunuz?” diye karşılık verdi. 32 “İşte, hepinizin evlerinize gitmek üzere dağılacağınız ve beni yalnız bırakacağınız saat geliyor, geldi bile. Ama ben yalnız değilim, Baba benimle birliktedir.

Mesih acı bir gülümsemeyle, “Akıllarınızla özümü kavrayabileceğinizi mi sanıyorsunuz?” dedi. “Bu bilginize iman mı diyorsunuz? Sınama anı kapıda. Beni sevgiden yoksun bir biçimde doğruladığınız, Tanrı’yı anlamadığınız ortaya çıkacak. Baba’ya iman etmiyorsunuz. Felaket anında hepiniz kaçacak, beni yalnız bırakacaksınız. İmanınızın sağlam olmadığını o zaman göreceksiniz.” “Oysa ben ölüm anında yalnız olmayacağım. Baba benimledir.

Mesih’in çarmıhta, “Tanrım, Tanrım! Beni neden terkettin?” diye haykırması İsa’nın bu sözleriyle çelişmiyor mu? Asla! Gerçi Kutsal Tanrı yüzünü Oğul’dan gizledi; ama Mesih, Babası’nın yanında olduğundan bir an olsun kuşkulanmadı. O’na, “Tanrım!” diye seslendi. Bununla, “Seni görmesem bile benim Tanrım olarak kalacaksın, ruhumu senin ellerine teslim ediyorum” demek istiyordu. Mesih’in Tanrı’nın babalık sıfatına imanı, üzerimize çöreklenmek üzere olan adil yargıyı yendi. Oğul’un Baba’ya sevgisi, sonsuz yargı ateşini söndürdü. O’nun sağlam ümidi bize Baba’yı kavrama kapısını açtı. O’nun, Babası’yla ortaklaşa kararlaştırdığı ölümü sayesinde bizlerden her biri, “Yalnız değilim, çünkü Baba benimledir” diyebilmek hakkına sahip.

YUHANNA 16:33
33 “Bunları size, bende esenliğiniz olsun diye söyledim. Dünyada sıkıntınız olacak. Ama cesur olun, ben dünyayı yendim!

Mesih, veda konuşmasını tüm Mesih imanlıları için olağanüstü bir teselli kaynağı olan bir cümleyle özetledi. O sanki şunu söylemek istiyordu: “Sizinle bir süre birlikte yaşadım; tanrısal esenliğin yüreklerinize yerleşmesi için size öğretişte bulundum. İman etmeyenlerin esenliği yoktur. Oysa ben, Allah’ın Oğlu, içinizdeki günahları affettim, yüreklerinizi arıttım, şimdi size Esenliğim’in Ruhu’nu bağışlıyorum. Sözlerimde sabit kalın, huzuruma sığının. Sizlerin koruyucusu benim. Sizlerin Tanrı’yla barışması, esenliğinizin temelidir. Günahlarınız benim kanımla bağışlanmadığı sürece temiz bir vicdana sahip olamazsınız. Sizleri kurtardım, Ruhum içinizdedir. Esenliğim bir hayal değil, gerçektir. Sizlere gelecek, esenliğimi vereceğim. Esenliğimi kabul edin, sözlerime inanın.

Dünyada bir başka esenliğiniz olacağını sanmayın. Asla! Dünya, sizleri bekleyen hile, kin, hastalıklar, felaketler, işkenceler gibi türlü tuzaklarla doludur. Şeriatçılar sizi kovacak, yüzeyseller sizinle alay edecek. Binlerce yalan ve asılsız felsefeler imanınızı denemeye düşürecek. Mal mülk sevdasına kapılmayın, servetin bir garanti olduğunu sanmayın. Dünya hile, aldatıyla dolu. Sevgimi öğrenin, tevazumu kendinize örnek edinin. Ben dünyayı dize getirdim. Hiçbir denemeye kendimi kaptırmadım, kendim için bir şey istemedim. Ben özümde Tanrı’nın Kutsalı’yım. Tanrının, ‘Kutsal olacaksınız, çünkü ben Kutsalım’ buyruğu bende gerçekleşti. Ben sevginin ta kendisiyim, bende Baba’yı görürsünüz.

İsa’nın veda konuşmasında neler söylemek istediğini kavradın mı? Yüreğinin kendi esenliğiyle uyum içinde olması için Mesih, seni Baba’nın birlikteliğine yerleştirdi. Mesih’in esenliği imanlının yaşamındaki en büyük gerçektir. Dünya kötüdür ve kötü kalacaktır. O seni gelecekte de rahat bırakmayacak, ama ölümün ve Şeytan’ın hakkından Gelen’e imanın, seni tanrısal öfkenin alevlerinden, sonsuz azaptan kurtarıyor. Mesih’e iman eden kişi Tanrı’nın merhametine kavuşur. İsa’nın bu çağrısı sana da ulaştı mı? Kutsal Ruh sana yerleşti mi? O’nun ilhamıyla, “Baba Babam’dır, Oğul Kurtarıcım’dır, Kutsal Ruh içimdedir. Tek Tanrı bendedir, ben lütuf sayesinde O’nda sabitim” diyor musun?

DUA: Rab İsa Mesih, yüreğim senindir. Tüm günahlarımdan beni satın alıp azat ettin. Beni İblis’in hilelerinden korudun, onun yalan zindanından kurtardın. Bana sonsuz yaşam bağışladın. Ölümden korkmuyorum, çünkü sana bakıyorum. Tüm kutsallarla birlikte seni yüceltip Baba’yı kutsayabilmem, kardeşleri sevip tüm insanları bağışlayabilmem ve senin ışığında bir esenlik işçisi olabilmem için beni esirge, gücünle donat. Dayanağım sensin, her zaferin sahibi!

SORU:

  1. Baba neden ve nasıl seviyor bizi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on April 16, 2012, at 12:53 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)