Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Serbian":
Home -- Serbian -- Romans - 079 (The Continuation of Paul’s List of the Saints)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Greek? -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo -- Indonesian -- Javanese -- Kiswahili -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- SERBIAN -- Somali -- Spanish? -- Tamil -- Telugu -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson -- Next Lesson

Rimljanima - GOSPOD JE NAŠA PRAVEDNOST
Proučavanje Pavlove poslanice Rimljanima
DODATAK 3. DELU: POSEBNI IZVEŠTAJI O PAVLOVOM KARAKTERUVOĐAMA CRKVE U RIMU (RIMLJANIMA 15:14 – 16:27)

5. Nastavak Pavlovog spiska imena svih svetih koje je poznavao u crkvi u Rimu (Rimljanima 16:10-16)


RIMLJANIMA 16:10-16
10Pozdravite Apela, koji je prekaljen u Hristu. Pozdravite sve Aristovulove. 11 Pozdravite Irodiona, mog rođaka. Pozdravite sve Narkisove koji su u Gospodu. 12 Pozdravite Trifenu i Trifosu, koje se trude u Gospodu. Pozdravite moju dragu Persidu, koja se mnogo trudila u Gospodu. 13 Pozdravite Rufa, izabranog u Gospodu, i majku njegovu i moju. 14 Pozdravite Asikrita, Flegonta, Ermiju, Patrova, Erma i braću koja su s njima. 15 Pozdravite Filologa i Juliju, Nireja i njegovu sestru, i Olimpa i sve svete koji su s njima. 16 Pozdravite jedan drugoga svetim poljupcem. Pozdravljaju vas sve Hristove crkve.

Pavle je obavestio crkvu u Rimu o imenima njenih članova koji su njemu bila poznati, koji su poznavali njegovo učenje i bili upoznati sa svime kroz šta je prolazio. On je, ovim spiskom, potvrdio crkvenim starešinama da on za Rim nije bio stranac, već da su njegovi vredni glasnici u crkvi u Rimu bili opšte poznati svima i cenjeni.

Apel je nosio ime jednog čuvenog grčkog slikara. On je bio iskusan član crkve u Rimu, koji je verno nastavio svoj hod sa Hristom uprkos patnjama i borbama. Braća iz Aristovulovog doma su najverovatnije bili oslobođeni robovi, koje nije lično poznavao, ali Pavle ih je nazvao braćom zato što ih je, kroz njihovu veru u Hrista, Sina Božijeg, Svevišnji usvojio i dao im novi život.

Irodion je bio hrišćanin jevrejskog porekla, koji je pokušavao da se istovremeno drži Mojsijevog zakona i da sledi Hrista. On je bio u srodstvu sa Pavlom pošto su poticali iz istog plemena.

Što se tiče Narkiosvih, Pavle ih nije poznavao po imenima, ali oni su postali verni hrišćani, svojina Gospoda Isusa, i oni su ispovedali svoje duhovne doživljaje. Trifena i Trifosa su bile dve sestre poznate kao revnosne Gospodnje sluškinje. Persida je bila treća sluškinja Gospodnja, koju je Pavle nazvao dragom u skladu sa duhovnim običajem, jer ona ne samo da je verovala, već je i živela to što veruje, vredno radeći za Isusa.

Pavle je udelio Rufu jedinstveni naziv: "izabran u Gospodu", što ukazuje na to da je on bio sin Simona Kirinejca, koji je nosio Isusov krst (Marko 15:21). Simonova žena, odnosno Rufova majka, je najverovatnije služila Pavlu na Bliskom istoku, zato što Pavle svedoči o tome da mu je ova dobra žena bila poput majke, brinući se za njega i tešeći ga.

Pavle je pozdravljao dve grupe vernika, i svakog od njih je pominjao po imenu, jer je želeo da svi u crkvi znaju da ih on poznaje. Asinkrit, Flegont, Ermije, Patrov, Erm i braća koja su sa njima, su predstavljali prvu grupu koju je nazvao braćom u Gospodu Isusu. Druga grupa su bili: Filolog i Julija, Nirej i njegova sestra i Olimp, zajedno sa svim svetima koji su bili sa njima; oni su bili pripadali krugu kućne crkve. Sve navedene osobe su živele vođene Svetim Duhom, i plodovi Svetog Duha su bili vidljivi u njima, tako da ih je nazvao svetima. Oni su doživeli raspetog Hrista, koji je vaskrsao iz mrtvih, kao svog Gospoda i Spasitelja, i primili su dar Svetog Duha i njegovu večnu silu.

Pavle završava svoj spisak svetih u Rimu, tražeći od njih da pozdrave jedni druge svetim poljupcem, kao simbol njihove svete, duhovne, bratske povezanosti u Hristu. Štaviše, Pavle pozdravlja sve vernike i crkve u Rimu u ime crkava sa Bliskog istoka, u ulozi njihovog predstavnika.

Ko god bude pažljivo čitao ovaj spisak, koji obuhvata 25 imena, uviđa da crkve tog vremena nisu bile velike crkve od kamena, već zajednice vernika, koje su se zajedno sastajale u ograničenim krugovima svojih domova, a Pavle ih je sve zajedno smatrao hramom Duha Svetoga u Rimu. Oni su u prestonicu dolazili iz različitih krajeva, formirajući internacionalnu crkvu na različitim jezicima i sa različitim običajima. Ali su svi zajedno, jednoglasno, svedočili o Hristovom imenu, njegovoj krvi, i njegovoj pravednosti koja im je data. Možda na ovom spisku možemo da vidimo i imena nekih mučenika koji su umrli za vreme velikog progonstva u doba Nerona, rimskog tiranina. On je hapsio hrišćane, besio ih i polivao zapaljivim materijama, kako bi od njih načinio plamteće baklje, ili bi peko njihova tela na gvozdenim rešetkama ispod kojih je gorela vatra.

MOLITVA: O nebeski Oče, mi te slavimo zbog toga što si ti okupio crkvu Isusa Hrista u Rimu, vođene Svetim Duhom, i na različitim jezicima; i ova crkva je postala simbol novog stvorenja zbog toga što je večni život prebivao u njima. Podari i nama snagu da ne budemo lenji, nego da tražimo i prihvatimo sve one koji vole Oca, Sina i Svetog Duha; jedinog Boga.

PITANJE:

  1. Šta možemo naučiti iz imena svetih koji se spominju na ovom spisku?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:14 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)