Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Tracts -- Tract 04 (Peace to You!)
This page in: -- Burmese -- Chinese -- English -- German? -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo? -- Indonesian -- Japanese -- Korean -- Nepali? -- Peul? -- Somali -- Telugu -- Thai -- TURKISH -- Uzbek -- Yoruba?

Previous Tract -- Next Tract

BROŞÜRLER- Yaymak için İncil'den kısa mesajlar

BROŞÜRLER 04 -- Size esenlik olsun


Bizler zor zamanlarda yaşıyoruz. Göklerden bombalar yağıyor, birçok ülkelerde savaşlar var, ulusları yok etmek için mikroplar hazırlanıyor, ekonomiler çöküyor ve açlık, korku ve çaresizlik üstün geliyor. Birçok insan esenlik ve uyum için olan umudunu kaybetmiştir.

Mesih bizleri gelecek hakkında uyarmıştır: “Savaş gürültüleri, savaş haberleri duyacaksınız. Sakın korkmayın! Bunların olması gerek...” (Matta 24:6).

Vahiy kitabında, dünyadan barışın kaldırıldığını okuyoruz (Vahiy 6:4). Ayrıca, Tanrı 2700 yıl önce Yeşaya peygamber aracılığıyla, “Kötülere esenlik yoktur" diye bildirmiştir (Yeşaya 48:22; 57:21).


Kötü olanlar kimlerdir?

Birçok insan, iyi ve ahlaklı yaşamlar sürdükleri için kendilerinin başkalarından daha iyi olduğunu düşünürler. Etraflarındaki insanların çoğundan daha iyi eğitim görmüş ve daha başarılı olabilirler. Diğerleri, yaptıkları iyi işlerin (sevapların) yaptıkları kötü işleri sildiğini ve Yargı Günü’nde iyi işlerinin ağır basacağını düşünürler.

Ama çok hatalı düşünmektedirler. Kendimizi Tanrı’yla kıyasladığımızda, ne kadar eksik olduğumuzu görürüz. Kim kendisini Tanrı’nın kusursuzluğu ve kutsal merhametiyle kıyaslarsa O’nun önünde bencil ve gururlu olarak gözükecektir. Kendinizi kiminle kıyaslıyorsunuz?

Günümüzde birçok insan Tanrı’nın buyruklarına karşı geliyor çünkü günah işlemeye çok alıştık. “RAB baktı, yeryüzünde insanın yaptığı kötülük çok, aklı fikri hep kötülükte” (Yaratılış 6:5).

Davut peygamber, “Hepsi saptı, Tümü yozlaştı, iyilik eden yok, bir kişi bile!” diye çığlık atmıştır (Mezmur 14:3; Romalılar 3:10-12).

Günümüzde birçok insan hiç utanmadan, utangaçlık duymadan ve tövbe etmeden herkesin önünde kötü işler yapar. Dünyamız Sodom ve Gomora gibi olmuştur ve bizler de onun birer parçasıyız! Günahı hoşgörüyoruz ve Tanrı’nın gazabının hepimizin üzerine ineceğini biliyoruz. “Tanrı kibirlilere karşıdır, ama alçakgönüllülere lütfeder" (Yakup 4:6).


Esenlik bizlere Tanrı’dan gelir

Merhametli RAB, Yeşaya peygambere eşsiz benzersiz bir çocuğun doğacağı sırrını bildirmişti. Bu çocuk, Harika Öğütçü, Esenlik Önderi olacaktı. Ve ruhsal egemenliği hiçbir zaman son bulmayacaktı (Yeşaya 9:6-7). Meryem Oğlu, Beytlehem’de doğduğunda melekler sevinip sevinç dolu ilahiler söylediler. “En yücelerde Tanrı'ya yücelik olsun, yeryüzünde O'nun hoşnut kaldığı insanlara esenlik olsun!" dediler.” (Luka 2:14). Bu büyük sunuya karşın, sadece birkaç kişi kendisini Tanrı’nın esenliğine açar ve O’nun harikulade merhametini yaşar. Buna karşın, Tanrı’nın sonsuz esenliği O’nun vaadini kabul edip O’na iman eden herkesin üzerinde kalır. Mesih ölümden dirildiğinde, korkmuş olan öğrencilerine göründü ve, “Size esenlik olsun” diyerek onlara güvence verdi (Yuhanna 20:19, 21, 26)

Meryem Oğlu, bu selamla onlara sonsuz esenliği sundu, “Aslında hastalıklarımızı o üstlendi, acılarımızı o yüklendi. Bizse Tanrı tarafından cezalandırıldığını, vurulup ezildiğini sandık. Oysa, bizim isyanlarımız yüzünden onun bedeni deşildi, bizim suçlarımız yüzünden o eziyet çekti. Esenliğimiz için gerekli olan ceza O’na verildi. Bizler onun yaralarıyla şifa bulduk. Hepimiz koyun gibi yoldan sapmıştık, her birimiz kendi yoluna döndü. Yine de RAB hepimizin cezasını ona yükledi” diyen lütufkâr peygamberliğe göre sunduğu kefaretiyle sağlamış olduğu Tanrı’yla esenliği sundu (Yeşaya 53:4-6)

Mesih, bizim yerimizi alıp bizim için acı çekerek bizi Tanrı’yla barıştırdı ve Tanrı’nın esenliği ve kayırısını bizim için satın aldı.

Meryem Oğlu sizi ruhsal esenliğini kabul etmeye zorlamaz. Size onu zorla kabul ettirmez. Sizin de onu seçip istekle kabul etmeniz ve ayrıcalığınızı övgü ve minnettarlıkla kabul etmeniz için esenliğini sizin önünüzde sergiler.


Esenliği kabul etmek

Mesih öğrencilerine, “Size esenlik bırakıyorum, size kendi esenliğimi veriyorum. Ben size dünyanın verdiği gibi vermiyorum. Yüreğiniz sıkılmasın ve korkmasın” diyerek onlara cesaret verdi (Yuhanna 14:27).

Esenlik Önderi, Kendisinde var olan ruhsal esenliğini Kendi Sözü’ne güvenenlere sunar. Esenlik Ruhu’nu kabul eden herkes değişecek ve “bir esenlik oğlu” ya da “bir esenlik kızı” na dönüşecektir. Elçi Pavlus, “Böylece imanla aklandığımıza göre, Rabbimiz İsa Mesih sayesinde Tanrı'yla barışmış oluyoruz” diye bildirdiğinde gerçeği içeren bu sırrı kendi deneyimleriyle kanıtlamıştır (Romalılar 5:1).

Gerçeği arayan birçok insan, Tanrı’dan şimdi artık yüreklerinde yaşamakta olan Esenlik Ruhu’nu almışlardır. Sizi, sözlerine güvenen ve Kendisinden vaat edilen armağanı alan herkese esenliğini sunan Mesih’in kefaretini temel alarak Tanrı’dan, vaadini sizde gerçekleştirmesini istemeye teşvik ediyoruz.

Esenlik Ruhu, sizde aklınızın ve yüreğinizin bütün yalanlar ve saflığı bozan her şeyi temizleyecektir. Bütün günahlarınızın Mesih’in kefaretinden ötürü bağışlandığı konusunda size güvence verir. Mesih aracılığıyla Tanrı’yla barışmanız için içinizde yaşayacak olan bu kutlu Ruh, sizin içinizde sonsuz esenliği yaratır ve yerleştirir.


Ne mutlu barışı sağlayanlara

Kutsal Ruh, Mesih’i izleyenlerin içinde pak sevgiyi, tanrısal sevinci, sonsuz esenliği, sabırlı şefkati, sabır, iyilik, sadakat ve özdenetimle yumuşak başlılığı geliştirir (Galatyalılar 5:22-23). Yüreğinizin bu tür niteliklerin tadını çıkartmanın özlemini çektiğini düşünmüyor musunuz? Temiz bir ruhsal yaşam isteğiniz ve aramakta olduğunuz gizli arzunuzdur.

Esenlik Tanrısı, sizi içinde bulunduğunuz berbat ortamda Kendi esenliğinin bir kaynağı olarak değiştirmek istiyor. Tanrısal esenliği almış olan kişi onu başkalarına aktarabilir. Kendi günahlarının bağışlanmasını almış olan kişi de kendisine karşı günah işleyenleri bağışlayabilir. Mesih, Kendi esenliğini ailenize, okulunuza ve iş yerinize yaymaya isteklidir.

Ruhsal hizmetleriniz konusunda ben-merkezli ya da gururlu olmayın, çünkü Meryem Oğlu tıpkı aramızda yaşarken Kendisinin olduğu gibi sizi alçakgönüllü ve yumuşak huylu yapar. Mesih hem doğrulara hem de kötülere hizmet etti. O’nun izinden giden kişi kibirli olmaz, Mesih herkese hizmet ettiği gibi o da bir hizmetkâr olur.

Elçi Pavlus, Rab’be sevinçle hizmet ettiğiniz sürece şahsen size Rab’bin kutsamasını bildirmiştir: “O zaman Tanrı'nın her kavrayışı aşan esenliği Mesih İsa aracılığıyla yüreklerinizi ve düşüncelerinizi koruyacaktır” (Filipililer 4:7).


Siz Tanrı’nın esenliğini almak istiyor musunuz?

Bize yazıp size yollamamızı isterseniz size Mesih’in Müjdesi’ni, Tanrı’nın esenliğinde sağlam bir şekilde kalmanıza yardım edebilecek olan açıklayıcı ve üzerinde düşünmenize yardım edici yazılarla birlikte yollarız.


Tanrı’nın esenliğinin müjdesini çevrenizde yayın

Mesih öğretilerini aşağıda özeti verilen teselli verici sözlerle bitirmiştir: “Bunları size, bende esenliğiniz olsun diye söyledim. Dünyada sıkıntınız olacak. Ama cesur olun, ben dünyayı yendim!” (Yuhanna 16:33).

Eğer bu broşür size hitap ettiyse ve bunu dostlarınızla ve Tanrı’nın esenliğini bilmeyenlerle paylaşmaya razıysanız bize yazın ve biz de size esenliği arayanlara dağıtabilmeniz için sınırlı miktarda yollarız.

YAŞAM SUYU
ERDEM CAD. NO:86 BUCA
35160 İZMİR
TÜRKİYE

Internet: www.waters-of-life.net
Internet: www.waters-of-life.org
e-mail: info@waters-of-life.net

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on July 29, 2013, at 12:26 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)