Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 074 (Christ Overcame all the Differences)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
Bölüm 3 - Tanrı’nın Doğruluğu Mesih’i İzleyenlerin Hayatlarında Ortaya Çıkar (Romalılar 12:1 - 15:13)

11. Mesih Yahudi İnananlar ve Yahudi olmayan İnananlar Arasındaki Farklılığın Üstesinden Gelir (Romalılar 15:6-13)


ROMALILAR 15:6-13
6 Öyle ki, Rab’bimiz İsa Mesih’in Tanrı’sını ve Baba’sını birlik içinde hep bir ağızdan yüceltesiniz. 7 Bu nedenle, Mesih sizi kabul ettiği gibi, Tanrı’nın yüceliği için birbirinizi kabul edin. 8-9 Çünkü diyorum ki Mesih, Tanrı’nın güvenilir olduğunu göstermek için Yahudilerin hizmetkârı oldu. 10-11 Yine deniyor ki, "Ey uluslar, Onun halkıyla birlikte sevinin!" Ve, "Ey bütün uluslar, Rabbe övgüler sunun! Ey bütün halklar, Onu yüceltin!" 12 Yeşaya da şöyle diyor: "İşay’ın Kökü ortaya çıkacak, Uluslara egemen olmak üzere yükselecek. Uluslar Ona umut bağlayacak." 13 Umut kaynağı olan Tanrı, Kutsal Ruhun gücüyle umutla dolup taşmanız için iman yaşamınızda sizleri tam bir sevinç ve esenlikle doldursun.

Romalılara Mektup’u, 9. bölümden 15. bölüme kadar okuyanlar, Yahudi kökenli Hıristiyanlar ve Yahudi kökenli olmayan Hıristiyanlar arasında paylaşılan gündelik hayatın, gereksiz bir farklılık yarattığını anlayabileceklerdir. Bu farklılığın özü Musa’nın yasası uyarınca yiyecekler ve sünnet ve Yahudi ve Hıristiyan ayetlerdi. Pavlus’un Romalılara yazdığı sözlerin hedefi, Mesih onları birleştirmiş olduğu için, Yahudi olmayan inananlarla Yahudi inananları birleştirmek ve onlar arasında oluşan bu uçurum için de bir köprü inşa etmekti. Bu nedenle, mektubunun sonunda: “Farklı köklerden ve geleneklerden gelmiş olsanız bile, tıpkı Mesih’in sizleri kabul edip kurtardığı gibi, siz de birbirinizi kabul edin. Her kim bu kurtuluşun sırrını anlarsa, bir fark olmaksızın, taraf tutmadan ya da öfke duymadan, Baba’yı, Oğul’u ve Kutsal Ruh’u, diğerleriyle birlikte, yüceltir.” şeklinde yazmıştır.

Sevgi farklı inananların birlikteliğini ister ve Mesih’in sevgisi ise hayal edilebilecek başka farklılıklardan daha güçlüdür. Pavlus, bu ilkeyi Yahudi kökenli inananlar için açıkladı ve beklenen Mesih’in, Tanrı’nın doğruluğunu ve gerçeğini açığa çıkartmak ve vaatlerini de sözleri ve işleriyle tamamlamak için, Yahudilere köle olduğunu bildirdi. Bu nedenle, onlar gerçeğin saptırılamayacağını anlayabilsinler diye, iman atalarına açıklamak için, Mesih birçok vaadini yerine getirdi.

Elçi temiz olmayan Yahudi olmayan inananlara, Tanrı onlara da merhamet ettiği için, onların da Tanrı’nın lütfunu hak ettiklerini ve onları evlat edindiğini ve yenilediğini açıkladı. Baba ve Oğul’un, Yahudi olmayanlar tarafından yüceltilmesi, onların Mesih’te seçilmiş olmasın bir kanıtıdır. Aynı zamanda, Mesih Yahudi olmayanların da ışığı olduğu ve Yahudi olmayan Hıristiyanların Tanrı’nın sevincine katılmaya hakları olduğu ve Mesih kendi sevincinin onlarda yerine gelmesini bildirdiği için, Eski Antlaşmanın vaatlerinin yerine gelmesidir (Yuhanna 15:11; 17:13). Ancak, Yahudi olmayan inananlar Yahudi inananları unutmamalıdır ama onların hepsi, yüreklerinden gelen tek bir sesle, Baba’yı ve oğul’u yüceltmelidirler (Yasa’nın Tekrarı 32:43).

Eski Antlaşmadaki bu vaatler tüm kıtaların küçük bir kısmıyla sınırlı değildir ama Rab İsa’da Baba’yı yüceltsinler diye, vaat edilmiş tüm uluslara aittir (Mezmurlar 117:1). Bu değerli vaatlerde, insanlar için büyük kurtuluşu ve ruhsal yetkiyi buluruz. Her kim Mesih’e katılırsa, onun merhametinin zenginliğine katılmış olur.

Yeşaya ön bildiride bulundu: “İşay’ın kütüğünden yeni bir filiz çıkacak… O gün İşay’ın kökü ortaya çıkacak, halklara sancak olacak, uluslar ona yönelecek ve umut ona bağlanacak.” Bu peygamberlik; Baba’nın sağında oturduğu ve gökte ve yerde tüm yetki ona verilmiş olduğu için, İsa’da gerçekleşti. İsa, aynı zamanda, onun ruhuyla dolsunlar ve Tanrı’nın krallığı onlarda gelişip büyüyebilsin diye, öğrencilerinin diğer uluslardan da öğrenciler kazanması için onlara emir verdi.

Yahudi olmayanların elçisinin duası, inananların birliğinden gelen umudun yayılmasını amaçlamaktadır. Elçi, umutta ve Kutsal Ruh’un gücünde zenginleşebilsinler diye, göklerin sevinci ve Barış Prensi’nin esenliğiyle, her iki tarafın da, Kutsal Üçlük’ün birliğinde doğru imanı oluşturmasının doluluğunu aradı.

DUA: Göksel Babamız, Oğlun İsa aracılığıyla, Yahudi kökenli inananların, Yahudi olmayan inanlıları küçümsememeye yönlendirmesini ama bütün inananların da İsa Mesih’in kefareti ile bölünmez bir bütün haline geldiğinin farkına varabilmelerini istiyoruz. Onlara, Mesih’teki tüm birliği ve Kutsal Ruh’un gücünde bir bütün olarak kalabilmeleri için, ortak imana yaklaşmayı nasip et. Âmin.

SORU:

  1. Pavlus Roma kilisesindeki temel farklıların üstesinden gelmek için, ne bekledi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:25 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)