Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 060 (Warning the Believers of the Gentiles of being Proud)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 2 - TANRI’NIN DOĞRULUĞU, ONUN SEÇİLMİŞLERİ OLAN YAKUP’UN ÇOCUKLARININ YÜREKLERİNİN KATILAŞMASINDAN SONRA BİLE, SARSILMAZ (Romalılar 9:1-11:36)
5. Yakup’un Çocuklarının Umudu (Romalılar 11:1-36)

c) Yakup’un Çocuklarına Karşı Gurura Kapılmamaları İçin, Yahudi Olmayan İnananlara Uyarı (Romalılar 11:16-24)


ROMALILAR 11:16-24
16 Hamurun ilk parçası kutsalsa, tümü kutsaldır; kök kutsalsa, dallar da kutsaldır. 17-18 Ama zeytin ağacının bazı dalları kesildiyse ve sen yabanıl bir zeytin filiziyken onların yerine aşılanıp ağacın semiz köküne ortak oldunsa, o dallara karşı övünme. Eğer övünüyorsan, unutma ki, sen kökü taşımıyorsun, kök seni taşıyor. 19 O zaman, "Ben aşılanayım diye dallar kesildi" diyeceksin. 20 Doğru, onlar imansızlık yüzünden kesildiler. Sense imanla yerinde duruyorsun. Böbürlenme, kork! 21 Çünkü Tanrı asıl dalları esirgemediyse, seni de esirgemeyecektir. 22 Onun için Tanrı’nın iyiliğini de sertliğini de gör. O, düşenlere karşı serttir; ama Onun iyiliğine bağlı kalırsan, sana iyi davranır. Yoksa sen de kesilip atılırsın! 23 İmansızlıkta direnmezlerse, İsrailliler de öz ağaca aşılanacaklar. Çünkü Tanrı’nın onları eski yerlerine aşılamaya gücü vardır. 24 Eğer sen doğal yapısı yabanıl zeytin ağacından kesilip doğaya aykırı olarak cins zeytin ağacına aşılandınsa, asıl dalların öz zeytin ağacına aşılanacakları çok daha kesindir!

Pavlus İbrahim’in sadece lütufla aklandığını tespit eder ve İbrahim’in soyunun da, eğer ağacın kökü iyiyse dallarının da iyi olacağından ve ilk somun ekmek lezzetliyse diğer somun ekmekler de aynı hamurdan yapılacağı için lezzetli olacağından, atalarının inandığı gibi yaparak, aklanacaklarının farkına varır. Başlangıçta, Hıristiyanlar Tanrı’nın krallığına yabancıydılar. Tıpkı, çöldeki bir zeytin ağacının dalları gibiydiler. Ama onun suyuyla yaşasın ve onun gücüyle meyve verebilsin diye, İbrahim ve kavminde de olduğu gibi, Rab’bin eli onları bir zeytin ağacıyla aşıladı. Ama eğer Rab’bin eli bazı orijinal dalları, yabancı dallarla aşılamak için keserse, aşılanan dal; kendisini kesilip atılan daldan daha değerli ve daha iyi olarak düşünerek, gururlanmamalıdır.

Yahudiler kesilip atılan dallar gibidir. Çünkü yeni aşılanan dallar Tanrı’nın Oğlu’na iman eden Hıristiyanları simgelerken, onlar Mesih’i reddettiler ve onun kurtarışından nefret ettiler. Yeni aşılananlar, kendilerini övmeye eğilimlidirler ve İbrahim’in çocuklarının mahvolmuş olduğunu ve nefret edildiklerini söylerler. Her kim kibirlenirse ve kendini yüceltirse, kısa sürede yok olmaya mahkûm olacaktır. Bunun için, Pavlus, Yahudi olmayanlar arasındaki inananları, gelecek olan şişinmeye ve böbürlenmeye karşı uyarıyor.

Elçi devam ediyor ve doğru olan kutsal Tanrı’nın orijinal dallar için üzülmediğini bildiriyor. Çünkü onlar, vaatleri aracılığıyla birçok kereler onlara konuşmasına rağmen, meyve vermiyorlardı. Eğer yeni dallar kendi yapılarında bir hastalık taşıyorlarsa, onları kesmeyi tercih etti ve eski köklerdeki güçlerin onları yenilemesine izin vermedi. Pavlus, bir kerede, Tanrı’nın iyiliği ve şiddetinden bahseder. Tanrı’nın şiddeti, eğer yenilenmelerine, aklanmalarına ve kutsanmalarına geçit vermezlerse, meyve vermeyen dalları kesmesinde görünür. Tanrı’nın iyiliği, kendisi ruhsal zeytin ağacımız olduğu için, Mesih’e aşılananlarda görünür ve eğer onlar ona sımsıkı sarılırlarsa, yenilenecekler ve meyve vereceklerdir. Ama eğer inatçılık ederlerse, onun Kutsal Ruh’unun işlerine muhalefet ederlerse, o, onları tekrar kesecek ve atacaktır.

İsa bu ilkeyi: “Ben asmayım, siz çubuklarsınız. Bende kalan ve benim kendisinde kaldığım kişi çok meyve verir. Bensiz hiçbir şey yapamazsınız. Bir kimse bende kalmazsa, çubuk gibi dışarı atılır ve kurur. Böylelerini toplar, ateşe atıp yakarlar.” (Yuhanna 15:5-6)

Hatta bir zamanlar eski zeytin ağacından kesilip atılmış bir dal olan ama şimdi İsa’ya ve onun tanrısallığına inanan ve onun kefaretini kabul eden Yahudi, Rab’bin eliyle tekrardan aşılanacaktır. Tanrı imkânsızı yapabilir. Kesilip atılmış dallara, yeniden hayat verebilir ve bunun için de bazı Yahudiler Kurtarıcıları İsa’ya dönebilirler.

Bizlere gelince, bizler günahkârken bile Tanrı bizlerden nefret etmedi. Ama Mesih’in kanıyla, tövbemizde bizleri akladı ve Kutsal Ruh’uyla bizlere hayat verdi. Böylelikle, İbrahim’in tüm çocuklarını, eğer gerçeği arıyorlarsa; İsmail’in kavmiyle ve Yakup’un çocuklarıyla birlikte, kurtarmayı istedi. İsa, her birinin meyveler vermesi için, onları aşıladı.

DUA: Göksel Babamız, kaba olan biz insanları akladığın, lütfunla bizleri kutsadığın ve bizleri Mesih’in ruhsal bedenine aşıladığın için, sana şükrederiz. Bizlere karşılıksız olarak verdiğin o ayrıcalık ne de muhteşemdir! Kendi başımıza yaşamamamız ya da gurura kapılmamamız ama kaba olan birçoklarını senin iyi olan yaşamına sokabilmemiz için çaba gösterebilelim diye bizlere yardım et. Amin.

SORULAR:

  1. Mesih’in ruhsal bedenine aşılanmak ne anlama gelir?
  2. Aşı hasar görmüşse, kim tehlikede olacaktır?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:13 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)