Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 059 (Would that the Salvation in the Believers of the Gentiles incite Jealousy in the Children of Jacob)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 2 - TANRI’NIN DOĞRULUĞU, ONUN SEÇİLMİŞLERİ OLAN YAKUP’UN ÇOCUKLARININ YÜREKLERİNİN KATILAŞMASINDAN SONRA BİLE, SARSILMAZ (Romalılar 9:1-11:36)
5. Yakup’un Çocuklarının Umudu (Romalılar 11:1-36)

b) Yahudi Olmayan Ulusların Kurtuluşu, Yakup’un Çocuklarında Kıskançlığı Teşvik Eder mi? (Romalılar 11:11-15)


ROMALILAR 11:11-15
11 Öyleyse soruyorum: İsrailliler, bir daha kalkmamak üzere mi sendeleyip düştüler? Kesinlikle hayır! Ama onların suçu yüzünden öteki uluslara kurtuluş verildi; öyle ki, İsrailliler onlara imrensin. 12 Eğer İsraillilerin suçu dünyaya zenginlik, bozgunu uluslara zenginlik getirdiyse, bütünlüğü çok daha büyük bir zenginlik getirecektir! 13 Öteki uluslardan olan sizlere söylüyorum: Uluslara elçi olarak gönderildiğim için görevimi yüce sayarım. 14 Böylelikle belki soydaşlarımı imrendirip bazılarını kurtarırım. 15 Çünkü onların reddedilmesi dünyanın Tanrı’yla barışmasını sağladıysa, kabul edilmeleri ölümden yaşama geçiş değil de nedir?

Pavlus kendi ulusunu, tıpkı kan bağı olan kardeşlerini sevdiği gibi, sevdi. Tanrı’nın onları, sadece itaatsizlikleri ve İsa’yı reddetmeleri nedeniyle cezalandırmayacağını düşündü. Fakat aynı zamanda, eski antlaşmanın seçilmiş halkının bu reddedişi, ahlaksız uluslardan yeni bir seçim oluşturdu. Yahudiler’in düşüşü, inançsız Yahudi olmayanlara, daha önceden hazırlanmış olan, kurtuluşu almaları ve bu kurtuluşu da Mesih’e olan imanları aracılığıyla elde etmeleri için çok değerli bir imkân sundu.

Kurtuluşun Yahudi olmayanlar arasında yayılması, Yakup’un çocukları arasında kıskançlık oluşmasına neden oldu. Pavlus Yahudiler’in yüreklerinde yanan bu kıskançlık ateşinin ortasında, olumlu bir etmen gördü; Mesih’in varlığında ahlaksızca yaşayanların, Tanrı’yla barıştıklarının farkına varabileceklerinin, Kutsal Ruh’un coşkusuyla dolabileceklerinin ve düşmanlarını sevebileceklerinin farkına varabilirlerdi. Sonra da, İbrahim’in dindar çocukları zavallı ve reddedilmiş olanların, kendi kültürlerinden değil ama direkt olarak Tanrıdan, bazı miraslar alabileceklerini anlayabilirler. Pavlus bu asi, kendini beğenmiş Yahudiler’in, yeniden doğan inançsızları kıskanacaklarını ve İbrahim’in, İshak’ın ve Yakup’un bereketlerinin onların içlerinde konut kuracaklarını umuyordu. Halkının fikirlerini değiştireceklerini umuyor ve garipliklerle uyguladıkları, kendi miraslarını paylaşmaya karar vereceklerini umuyordu. Bu anlamda, Mesih öğrencilerine: “Dünyanın ışığı sizsiniz… Sizin ışığınız insanların önünde öyle parlasın ki, iyi işlerinizi görerek göklerde olan Babanızı yüceltsinler!” (Matta 5:14-16) dedi.

Pavlus Yahudiler’e vaaz etme planını: Eğer Yahudiler’in kırgınlığı hor görülenler için bir bereket kaynağı olursa ve eğer onların topluluğunun azalması, Yahudi olmayan kalabalıkların kurtuluşuyla sonuçlanırsa, sonrasında, onların dönüşüyle tüm dünyadaki bereket patlaması ne kadar da çoğaltır! diyerek tamamlamıştır. Eğer tüm Yahudiler Mesih’e inansaydı; dünyamızın çöllerinde akacak diri su kaynaklarının oluşmasına neden olup, oraları günah dalgalarının ortasında yaşanabilir cennetler yaparak, imanlarının gücü ve duygularının derinliği dünyada bir vaaz etme enerjisi yaratırdı.

Pavlus bu stratejik bakışıyla, Yakup’un çocuklarını sevmeleri ve onları bağışlamaları gerektiğini ve alçak gönüllülük ve uysallıkla kindar, kibirli yüreklerinin üstesinden gelmelerini söyleyerek, Hıristiyanları şaşırtır (Matta 11:28-30)

Daha sonra Pavlus, onları silkelemek ve gözden geçirmek için, Roma kilisesindeki Yahudi olmayan inananlara döndü. Yahudilere: İsa beni Yahudilerin arasından bir vaiz olarak göndermedi. Aksine, beni, ahlaksız ruhlarla dolu birçok tanrının arasında bulunan, Yahudi olmayanlara elçi olarak atadı. Bu görevi, onların dillerini öğrenerek, geleneklerini düşünerek ve kendi ahlaksız tanrılarına tapınanlar ve toplumsal fahişelikleri için, İsa’nın kültürünü getirerek, büyük bir coşkuyla yerine getirdim, diyerek Yahudileri ruhsal gerçekle karşı karşıya getirdi.

Pavlus bu hizmetinde, Yahudiler’e dolaylı bir şekilde vaaz etme imkânı buldu. İbrahim’in çocuklarını, Hıristiyanların kutsal davranışları ve onların Asya ve Avrupa’daki somut katkıları aracılığıyla, şaşırtmak istedi. Bunu, bazılarının hatalı yollarından dönmeleri, Yahudi olmayanların imanlarından bir ders çıkartmaları ve ölümden dirilmiş olan Mesih’i izlemeleri için, onlarda ruhsal bir gayret oluşturmak için yaptı. Pavlus, eski antlaşmanın reddedilen seçiminin, onların dönüşüyle, antlaşmanın örtüsünde, Tanrı’nın onlar için olan vaadinin hala geçerli ve etkin olduğunu bir kez daha alınacağını umdu.

Eğer onların Kralları İsa’yı reddetmeleri, Tanrı’yla dünya arasında bir barışa neden olacaksa, ruhsal olarak ölenlerin dönüşünün Tanrı’nın yaşamı için doluluğa neden olması ne kadar da değerlidir?! Elçi Tanrı’nın zafer dolu gücünü, kendi ruhsal ölümünde ve bedeninde bilinen hatalarda tecrübe etti ve o fanatikliğin bir kasabı olmasına rağmen, Rab onu kurtardı. Kendi ulusu için de aynı şeyleri umut etti ve bunun için de Mesih’in lütfunu tüm dünyaya yayabilsinler diye, sonsuz hayatın paydaşlığını alabilmeleri için onları belirledi.

DUA: Göksel Babamız, Yahudiler’in yüreklerinin katılaşmasını, tüm uluslar için bir bereket kaynağı yaptığın için, sana tapınır ve şükrederiz. Ruhta bencil yaşamamamız için ama tüm işlerimiz, sözlerimiz ve dualarımızla Kutsal Ruh’a hizmet edebilmemiz ve birçok inançsızı ve İbrahim’in çocuklarını, İsa Mesih’teki diri imana yönlendirebilmemiz için, bize yardım et. Amin.

SORULAR:

  1. Ahlaksız Yahudi olmayanlar için, Yahudiler’in yüreklerinin katılaşması ne anlama geliyor?
  2. Hıristiyanlar, inançsızları doğru imana nasıl teşvik edebilirler?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:12 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)