Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 040 (In Christ, Man is Delivered)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
D - Tanrı’nın Gücü Bizleri Günahın Gücünden Kurtarır (Romalılar 6:1 - 8:27)

6. İnsan; Mesih’te Günah, Ölüm ve Mahkumiyetten Özgür Kalır (Romalılar 8:1-11)


ROMALILAR 8:1
1 Böylece Mesih İsa'ya ait olanlara artık hiçbir mahkûmiyet yoktur.

Pavlus, 5-7 bölümlerde, kendi gücümüzle kötü olan doğamızdan kurtulamayacağımızı doğruluyor. Yasa’nın bizlere yardımcı olamayacağını ama içimizdeki günah özlemimi tahrik edeceğini ve sonunda da bizleri mahkûm edeceğini, bizlere gösteriyor. Ölümün ruhu, iliklerimizde hüküm sürer ve günah bizlerin iyi isteklerine üstün gelir. Elçi bu kanıtlar aracılığıyla, insanın kendisini kendi gücü aracılığıyla kurtarmasının ve insan gücüyle ya da ahlaki anlamda; saf ve dürüst hayatın yanlış umutlarını yok etmesi için, insanı tüm güçlerinden soyundurur.

Bu tartışılmaz kanıtlardan sonra, “Mesih’teki” yeni hayatın ilkelerinden bahsetmiş olduğu 8. bölümde, Tanrı’yla birlikte yaşamaya giden tek yolu bize gösterir.

İsa’yla birleşmiş olan insan, şimdi Kurtarıcı’nın topluluğuna girer. Rab’bi ona eşlik ettiği, onu koruduğu ve ona dikkat ettiği için, artık, yalnız yürümüyor, terk edilmiş, zayıf ya da suçlu değildir. Rab, inananların kendi içlerinde iyi olduklarından değil ama kendilerini; aklayan, kutsayan, sevgisiyle güzelleştiren ve sonsuza kadar onu koruyan, merhametli Kurtarıcılarına adadıkları için, böyle yapar. Mesih’in kendisi inananların içinde konut kurar ve o kişiyi de elçinin “Mesih’te olmak” olarak belirttiği, ruhsal doluluğunda; değiştirir ve geliştirir. Kilisedeki devamlılıkla ilgili konuşmuyor ama Mesih’te bir olmamızı ve kendimizi onun sevgisine çekmemizi istiyor.

İmanımız sadece kuramsal inançlara dayanmaz ama Mesih, çarmıhtaki ölümüyle bizlerin gururlarına ölmesine ve bizlerin yeni bir yaşama doğmasına neden olduğundan, kutsal davranışlarımızda da gerçekleşir. Her kim inanıyorsa, Rab’bine bağlanmıştır ve ondan da göksel bir güç alır. Bu sözler boş bir felsefe değildir. Aksine, kendilerinde Kutsal Ruh’un konut kurmuş olduğu, milyonlarca inananın tecrübeleridir. Tanrı, Mesih’i ve onun kurtarışını kabul edenlere gelir ve onda konut kurar.

Kutsal Ruh, şeytanın şikâyetlerine karşı, kutsal ve bircik savunucu olarak, şaşkına dönmüş olan vicdanınızı teselli eder. Kutsal Ruh, Tanrı’nın adına, Mesih’te doğru olduğunuzu doğrular ve bu bozulmuş dünyanın ortasında temiz bir şekilde yaşayabilmeniz için, göksel güç sağlar. Kutsal Ruh’un konut kurması, Pavlus’un 7. bölümde de belirttiği gibi, insanın durumunu değiştirir. Doğal, dünyevi ve zayıf olarak kalamaz. Ama Tanrı’nın isteğini yapabilmek için, Ruh’un gücünde yetenekli olur. İnsan, Ruh’un gücünde, muhteşem kurtarışı yaşadığından, Pavlus’un daha önce, yapmak istediğini yapmadığını ama nefret ettiği şeyi yaptığını itiraf ettiğindeki şey, artık değişmiştir. O, şimdi, Tanrı’nın istediğini yapıyor ve yüreği de onun gücüyle, mutludur.

Ruh; ölümden dirilmiş, muzaffer Mesih’in, yargı saatleri boyunca size eşlik edeceğini de doğrular. O sizleri, kollarında Tanrı’nın gazap ateşinin arasında taşıyacak ve İsa Mesih’te olanlar için mahkûmiyet olmadığından, Kutsal Olan’ın ışığından sizleri koruyacaktır.

O bugün de, Hıristiyan hayatını; sevginin sabrına, alçakgönüllülüğün memnuniyetine ve saflığın gerçeğine yönlendirmek için, sizlere yardım ediyor. Bu yardımı da; bu erdemleri kendi kendinize yaratabileceğiniz için değil ama bir asmanın dalları gibi kendinizi Mesih’e bağladığınız için yapıyor. Bunun için Rab size: “Bende kalan ve benim kendisinde kaldığım kişi çok meyve verir.” diyor. Ne büyük bir umut?

DUA: Kutsal Tanrım, bizleri kibirliliğimizden kurtardığın, ahlaksız davranışlarımızdan koruduğun, tüm günahlarımızdan akladığın ve nefret edilen tüm özelliklerimizden bizleri temizlediğin için, sana tapınırız ve bunun için seviniriz. Bizleri kendi hayatına aldığın ve kutsal bir şekilde yürüyebilelim ve dünyada çağrılmış olanların hepsi, senin sonsuz dostluğunda devam edebilelim bizleri kurtardığın için seni överiz. Amin.

SORU:

  1. 8. bölümün ilk cümlesinin anlamı nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:50 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)