Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 041 (In Christ, Man is Delivered)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
D - Tanrı’nın Gücü Bizleri Günahın Gücünden Kurtarır (Romalılar 6:1 - 8:27)

6. İnsan; Mesih’te Günah, Ölüm ve Mahkumiyetten Özgür Kalır (Romalılar 8:1-11)


ROMALILAR 8:2
2 Çünkü yaşam veren Ruh'un yasası, Mesih İsa sayesinde beni günahın ve ölümün yasasından özgür kıldı.

Eğer insanlar yüreklerini Mesih’e açarlarsa, Kutsal Ruh inananların yüreklerine dolacağı için, imanımız hayat doludur. Hayat veren ve hayata döndüren, Çarmıhta Ölen’e sarılmış olanlarda çalışan; Ruh, Tanrı’nın yaratıcı gücüdür.

Yaratılışın başlangıcında, tanrısal Ruh, henüz şekil verilmemiş evrenin üzerinde dalgalanıyordu. Bugün, bereketlenmiş Ruh, milyonların yüreğinde yaşama umudu yaratır. İnananlar olarak bizler, kendimiz nedeniyle değil onu koruması, hassasiyeti ve sabrı nedeniyle yaşıyoruz. Her kim Mesih’in Ruh’una yüreğini açar ve onunla hem fikir olursa, Tanrı’nın güzüyle dolmuş olur. Kendi iradenizle, düşüncelerinizle ya da gücünüzle kurtarılıp kutsanmadınız. Bunlar sadece Kutsal Ruh aracılığıyla oldu. İmanınızın yaratıcısı, sevginizin yazarı ve hayırseverliğinizin kaynağı, o dur. O içimizde çalışan Tanrı’dır. Bizleri; merhametin işlerine teşvik eder, sadakatte devamlı olmamızı sağlar ve sevginin mükemmelliğine yönlendirir.

Tanrısal Ruh’un bu yaşamı, devamlı yönünü değiştiren rüzgâr gibi, değişken değildir ama devamlı, düzenli ve adildir. Bu nedenle elçi bunu “hayatın Ruh’unun adaleti” diye adlandırır. Diğer bir deyişle, Ruh’un yasası, kendisine inananlarda, Mesih’te yaşamdır. Kutsal Olan, onun yeni antlaşmasına inananlara ve onun ölümüyle de, onun sadakati sonsuz olduğu için, zaman son bulsa da devam edecek olan, gerçeği güçlendirerek, kendisini adar. Baba’nın yüreğinden dökülen Ruh ve Oğul, dualarınız, ibadetleriniz, oruçlarınız ve doğrululuklarınız nedeniyle size gelmez. Aksine, Mesih’in sizler için çarmıhta tamamlanmış olan doğruluğunu esas alır. Tanrı, sonsuz hayatı sizdeki gerçek üzerine kurar. Onun gücü bir patlama gibi ya da zorlayıcı bir şekilde akmaz ama kutsal bir şefkat ve hoşnutluk veren bir düzende olur. Ne haykırır ne de homurdanır ama siz onda o da sizde yaşadığı için, tıpkı Mesih’in günahkârları sevdiği gibi, sizleri sever ve alçak gönüllü bir davranır. Bunun için, hiçbir yabancı ruhun sizde konut kurmasına izin vermeyin.

Sizlere verilmiş olan ruh, sanki sizin bir mülkünüzmüş gibi, Mesih’ten ayrı olarak düşünülemez. Aksine, Kurtarıcınızla yakın ve sürekli bir ilişki üzerinden oluşur ki böylece sizler onun ruhsal bedeninin bir üyesi olabilesiniz.

Hıristiyanların yanlış hareketlere zorunlu olduğu doğru değildir. Bu açıklama Hıristiyanlara yapılan bir tacizdir ve çarmıha karşı da bir küfürdür. Şimdi, Mesih’in kendisinin de tecrübe ettiği gibi, ayartılara, belki de, eskisinden daha fazla karşıyız. Farklı günahlara düşebilir ve dikkatsiz bir şekilde günah işleyebiliriz. Fakat prensipte, Mesih bizleri günahın gücünden özgür kıldı ve sonuç olarak da, bizim hayatlarımızın ücreti ölüm değildir. Dahası, yasa bizler için cehennem anlamına gelmemektedir ne de bizleri daha fazla hata için zorlar. Ama yasa, ondan zevk alabilmemiz için, yüreklerimizde konut kurar. Bu nedenle, bizler günahın köleleri değiliz ama Tanrı sevgisinin çocuklarıyız. Bizler, diğerleri gibi, umutsuz bir şekilde ölmeyiz ama tıpkı Mesih’in sonsuz bir şekilde yaşadığı gibi, yaşamın Ruh’unun yasası uyarınca sonsuza dek yaşarız. Haklarınızda pekişebilin, günahın yasasından özgür kılınabilin, şeytana galip gelebilin ve yönlendiren Ruh’u aracılığıyla, Tanrı’nın gücünde ve yönetiminde yaşayabilin diye, sözleriyle sorumluluk yükleyen, elçisel sözlerin içine derinlemesine girin.

DUA: Rab İsa Mesih, Baba’nın sevgisini yüceltebilelim ve Ruh’un yasasında yürüyebilelim diye, bizleri ölümden yaşama taşıdığın için sana şükrederiz. Bizdeki sevgin bizleri sarabilsin ve davranışlarımızda seni yüceltebilelim ve böylece çevremizdeki insanlar ölümü değil ama yaşamı koklayabilsin diye bizleri kendinde sağlamlaştır. Amin.

SORU:

  1. Elçinin birlikte kıyasladığı iki yasa nelerdi ve onların anlamları nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:51 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)