Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 037 (Deliverance to the Service of Christ)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
D - Tanrı’nın Gücü Bizleri Günahın Gücünden Kurtarır (Romalılar 6:1 - 8:27)

3. Yasadan Özgür Olmak, Bizleri Mesih’e Hizmetten de Özgür Kılar (Romalılar 7:1-6)


ROMALILAR 7:1-6
1 Bilmez misiniz ki, ey kardeşler -Kutsal Yasa'yı bilenlere söylüyorum- Yasa insana ancak yaşadığı sürece egemendir? 2 Örneğin, evli kadın, kocası yaşadıkça yasayla ona bağlıdır; kocası ölürse, onu kocasına bağlayan yasadan özgür olur. 3 Buna göre kadın, kocası yaşarken başka bir erkekle ilişki kurarsa, zina etmiş sayılır. Ama kocası ölürse, kadın yasadan özgür olur. Şöyle ki, başka bir erkeğe varırsa, zina etmiş olmaz. 4 Aynı şekilde kardeşlerim, siz de bir başkasına -ölümden dirilmiş olan Mesih'e- varmak üzere Mesih'in bedeni aracılığıyla Kutsal Yasa karşısında öldünüz. Bu da Tanrı'nın hizmetinde verimli olmamız içindir. 5 Çünkü biz benliğin denetimindeyken, Yasa'nın kışkırttığı günah tutkuları bedenimizin üyelerinde etkindi. Bunun sonucu olarak ölüme götüren meyveler verdik. 6 Şimdiyse biz, daha önce tutsağı olduğumuz Yasa karşısında öldüğümüz için Yasa'dan özgür kılındık. Öyle ki, yazılı yasanın eski yolunda değil, Ruh'un yeni yolunda kulluk edelim.

Pavlus, Roma’da bulunan Yahudi kökenli inanan kardeşlerinin ahlaki ölümleriyle ve inananlar olarak Mesih’te yeniden dirilmeleriyle ilgili olarak verdiği öğretisini kabul etmelerini diledi. Ancak, içerisinde Tanrı’nın vahyini, tüm vahiylerin en üstünde ve Musa’ya verilmiş olan tanrısal iradenin doluluğunda, görmüş olduklarından, Pavlus, onlara yasanın durumuyla ilgili olarak da açık bir cevap vermesi gerektiğini biliyordu.

Pavlus onlara: Siz, yasayı bilen ve seven sizler, bir çiftin evlilik bağıyla birbirine bağlanması gibi, yasa tarafından bağlısınız. Ve evlilik bağı eşlerden birinin ölümüyle nasıl çözülüyorsa, sizler de Mesih’in ölümünde ölmüş olduğunuz için, yasanın bağımlılığından kurtuldunuz. Onun gömülmüş bedeni, sizlerin üzerinde ölümün gücü olmasın diye, sizin bedenleriniz olarak değerlendirilmiştir.

Mesih de ölümden dirildiği için, şimdi sizler yaşamın Prensini seçmekte ve Tanrı’nın Oğlu’yla yeni bir antlaşma yapmakta özgürsünüz. Eski antlaşma, yasanın son yargısı olduğu için, bir ölüm antlaşmasıydı. Şimdiyse, sizler yaşamın Prensiyle bir dostluk içerisine girdiniz. Ruh’un meyveleri; sevgi, coşku, esenlik, sabır, şefkat, iyilik, sadakat, nezaket, kendini kontrol; İsa’nın karakteriyle birlikte; şükür, doğruluk, saflık ve hoşnutluk, zengin bir şekilde sizlerde görünecek.

Tanrı Oğlu’nun meyvelerini sizin hayatlarınızda görmeyi bekliyor. Çünkü Mesih öldü, dirildi ve birçokları onun verdiği meyveleri öne çıkarsın diye, Ruh’unu insanların üzerine döktü. Nasıl bir bağcı meyve beklentisiyle çalışırsa, Tanrı’da bizde bu beklenti hakkına sahiptir.

Mesih’ten önce, şehvetin tohumları insan bedeninde filizlenene kadar, yasanın kısıtlamaları kötü olanı yapmaya teşvik ettiği için, insan yasanın kölesi olarak kabul edildi. Yasa, bizleri, ölümün meyvesini daha çok öne getirmemiz için yönlendirir. Sadece daha çok günah işlememiz için çekmez bizi ama bizleri merhametsizlikle de suçlar.

Yine de, Mesih’in ölümü aracılığıyla yasayı tamamen bitirdiği gibi, bizler de Mesih’te yasanın tüm gerekliliklerine öldük. Çarmıhta Ölmüş Olan’a imanımız aracılığıyla kendimize öldüğümüzden beri, kendimizi eski vahyin yazılarına karşı ölü ve bağımsız olarak kabul ederiz.

Tanrı’nın Oğlu, aynı zamanda, yasanın yazıları nedeniyle tökezlemeyelim diye, daha iyi bir açıklamanın bulunduğu ama Ruh’un gücünde Tanrı’ya daha iyi hizmet edebileceğimiz, yeni bir antlaşmaya çağırdı. Hayatımız tehdit edici kısıtlamalarla çevrelenmiş değildir ama bizler sevginin çağrısıyla tanrısal esenliğin gücündeki coşkulu hayata yeniden döndük. Yeni antlaşmanın Ruh’u, kendisi Tanrı olduğu ve onun doluluğu sonsuz olduğu için, ne eski ne de usandırıcı olmaz. Bilgeliğin, iyiliğin, şefkatin ve umudun tüm yeterlilikleri, onda sınırsızdır. Bunun için, Tanrı’nın müjdesinde, Ruh’unun rehberliği için tamamen teslim olun. Böylece, ölmüş olduğunuz ve o sizde yaşadığı için, ruhsal zenginliği ve tanrısal gücü kazanabilir ve Mesih’in alçak gönüllülüğü ve uysallığında büyüyebilirsiniz.

DUA: Kutsal Tanrım, yaşamında ve çarmıhında sevgiyi ve gerçeği uygulamış olan Mesih’in ölümü aracılığıyla, bizleri yasanın bağımlılığından çağırdığın için sana şükrederiz. Bizleri yeni antlaşmaya çektiğin ve senin lütfunun gücüyle Ruh’unun meyvelerini getirebilelim diye, teselli eden Ruh’unla yüreklerimizde konut kurduğun için, seni överiz. Amin.

SORU:

  1. Tüm inananlar neden eski antlaşmanın gerekliliklerini uygulamaktan özgür kılındılar?

Bizler,
Rab İsa'nın lütfuyla
kurtulduğumuza
inanıyoruz; onlar da öyle

(Elçilerin İşleri 15:11)

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:48 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)