Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 036 (Freedom from the Law)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
D - Tanrı’nın Gücü Bizleri Günahın Gücünden Kurtarır (Romalılar 6:1 - 8:27)

2. Yasadan Gelen Özgürlük, Bizlerin Günahtan Kurtulmasını Kolaylaştırır (Romalılar 6:15-23)


ROMALILAR 6:15-22
15 Öyleyse ne diyelim? Yasa'nın yönetimi altında değil de, Tanrı'nın lütfu altında olduğumuz için günah mı işleyelim? Kesinlikle hayır! 16 Söz dinleyen köleler gibi kendinizi kime teslim ederseniz, sözünü dinlediğiniz kişinin köleleri olduğunuzu bilmez misiniz? Ya ölüme götüren günahın ya da doğruluğa götüren söz dinlerliğin kölelerisiniz. 17 Ama şükürler olsun Tanrı'ya! Eskiden günahın köleleri olan sizler, adandığınız öğretinin özüne yürekten bağlandınız. 18 Günahtan özgür kılınarak doğruluğun köleleri oldunuz. 19 Doğanızın güçsüzlüğü yüzünden insan ölçülerine göre konuşuyorum. Bedeninizin üyelerini ahlaksızlığa ve kötülük yapmak üzere kötülüğe nasıl köle olarak sundunuzsa, şimdi de bu üyelerinizi kutsal olmak üzere doğruluğa köle olarak sunun. 20 Sizler günahın kölesiyken doğruluktan özgürdünüz. 21 Şimdi utandığınız şeylerden o zaman ne kazancınız oldu? Onların sonucu ölümdür. 22 Ama şimdi günahtan özgür kılınıp Tanrı'nın kulları olduğunuza göre, kazancınız kutsallaşma ve bunun sonucu olan sonsuz yaşamdır.

Yahudiler’in kurnazca soruları Pavlus’un zihninde bir kere daha yankılandı: Yasa’nın hükmü altında olmadığımız ama lütufla kurtulduğumuz için, günah mı işleyelim?

Pavlus bu şeytani soruyu, Kutsal Ruh’tan kaynaklanmadığı ama çevreden kaynaklandığı için, bütünüyle reddetti. Pavlus, inananlara; kendi istekleriyle ve kesin bir şekilde kendilerini Mesih’in kanatları altına bırakmış olduklarını ve bunun için de kendilerinde bulunan, Tanrı’nın doğruluğu ve yaşamına dayanarak, günahın gücünden ve yasanın suçlamalarından özgür kaldıklarını bildirdi. Her kim insanın özgürlüğünü Tanrı korkusu olmaksızın açıklarsa, o kişi yalancıdır. Dr. Luther, kişinin bir efendisi olmadan yaşaması mümkün olmadığı durumlarda, birilerinin üzerine binmesi gerektiğinden, insanı eşekle kıyaslar. Sizler ya şeytan tarafında ya da Tanrı tarafından sürülüyorsunuz. Tanrı, sizin Tanrı’nız olduğun zaman, onu memnuniyetle taşıdığınızda ve ona sürekli olarak gayretle hizmet ettiğinizde, sizde bulunan; umutsuzluk, günah ve ölümün gücü sona erer ve biter. Bunların yerine de; umut, esenlik ve ruhsal özgürlük başlar. Mesih, sizleri ilgisizlik ve eğlence için değil ama Tanrı’ya hizmet edesiniz ve doğruluk ruhunun rehberliğinde başkalarına iyi şeyler yapasınız diye, özgür bıraktı. Kutsal Ruh’un önderliğinde itaat ettiğiniz sürece, vicdanınız rahatlayacak ve teselli bulacaktır. Mesih’in Ruh’undaki bu dostluk olmadan, umutsuzluk ve ızdırap içinde kalırsınız.

Mesih, kendisi özgür ve sonsuz Tanrı olmasına rağmen, kendisinin bir boyunduruk olduğunu doğruluyor. Yine de, Baba’sının boyunduruğuna hoşnut bir şekilde boyun eğmiştir ve ölüme rağmen, hem de çarmıhtaki ölüme, itaat etmiştir. Tanrısal sevgi, dünyanın günahını taşıması için, İsa’yı bir köle yapmıştır. Öyleyse, neden onu izlemiyorsunuz? Arkadaşlarınızın günahlarını taşıyor ve onların umursamazlığı ve ihmalkârlığı nedeniyle acı çekiyor musunuz? Bozulmayın ama yüreklerinizi onların kurtuluşu ve ruhsal özgürlükleri için hazırlayın. Tanrı’nın sevgisi herkesin kurtulması için zorlar.

Mesih’le olan hayatınız, teoride ya da duygusal olarak değil ama kararlılık, adanmışlık ve tüm gücünüzle, sizleri başkalarına hizmet etmeye yönlendirir. Tıpkı sizlerin; geçmişteki yanlış eğlencelere; zamanınızı, paranızı ve armağanlarınızı harcadığınız gibi, şimdi de, başkalarının da kurtulması için tüm yeteneklerinizi Mesih’in hizmetine sunma zamanıdır. Yas içinde olanları teselli edin, hastaları ziyaret edin, aç olanlara yardım edin, zayıf olanlarla birlikte çalışın ve doğruluğu arayanları da müjdeyle aydınlatın.

Mesih’in insanlarda beden alan sevgisi, bu adil olmayan dünyada bizler için sabırlı bir umuttur. Mesih’in bir hizmetkârı ve Oğlu’nun sevgisinin kölesi oldunuz mu? Eğer öyleyse, tövbenizle ölüm aracılığıyla geçip gitmiş, Mesih’le birlikte çarmıhta ölmüş, onun Kutsal Ruh’uyla dolmuş ve onun sonsuz hayatında yer almış olan sizler için, günahın bir gücü yoktur.

ROMALILAR 6:23
23 Çünkü günahın ücreti ölüm, Tanrı'nın armağanı ise Rabbimiz Mesih İsa'da sonsuz yaşamdır.

Müjdenin tamamını özetleyen bu altın değerindeki ayet, açık bir şekilde doğal insanın meyvelerini ve İsa Mesih’in verdiği büyük bir şeyi açıklıyor.

1. Öldük çünkü günahlıyız. Ölüm kaçınılmazdır, çünkü biz günahkârız. Ve tüm insanlar günahkâr olduğu için, hepsi öldüler. Bu hayatın bir sonucudur.
2. Ama her kim Mesih’te yaşarsa, Tanrı’nın armağanını alır. Bu armağan altın ya da gümüş değildir ya da her hangi değerli bir malzeme değildir. Ne de tüm dünyadaki elementlerin arasında bulunmaz. Bunun yerine, direkt olarak Tanrı’nın yüreğinden gelir ve içtenlikle de yüreklerimizde konut kurar. Tüm hayatını Oğlu’yla birlikte çarmıhta ölmüş olanlara verir ki böylece onlar da sonsuza kadar onun hükümdarlığına katılabilsinler. Böyle yapar, çünkü o Rablerin Rab’bidir ve Babası ve Kutsal Ruh’la birlikte, tek bir Tanrı olarak, sonsuzlara kadar hüküm sürer.

DUA: Babamız, sen bizleri günaha ve suça düşmekten çekip aldığın ve ölümün bağından kurtardığın, Mesih’in topluluğuna taşıdığın ve sonsuza kadar ölmeyelim ama muhteşem lütfun nedeniyle seninle ve sende yaşayalım diye, hayatlarımızı senin Kutsal Ruh’unla doldurduğun için sana tapınırız. Amin.

SORU:

  1. Günaha ve ölüme bağımlı olmakla Mesih’in sevgisine bağımlı olmak arasındaki fark nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:47 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)