Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 023 (The Revelation of the Righteousness of God)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
B - Yeni Doğruluk, İman Aracılığıyla Tüm İnsanlara Açılır (Romalılar 3:21 - 4:22)

1. Tanrı’nın Doğruluğunun Mesih’in Ölümündeki Kefaretle Açıklanması (Romalılar 3:21-26)


ROMALILAR 3:21-24
21 Ama şimdi Yasa'dan bağımsız olarak Tanrı'nın insanı nasıl aklayacağı açıklandı. Yasa ve peygamberler buna tanıklık ediyor. 22 Tanrı insanları İsa Mesih'e olan imanlarıyla aklar. Bunu, iman eden herkes için yapar. Hiç ayrım yoktur. 23 Çünkü herkes günah işledi ve Tanrı'nın yüceliğinden yoksun kaldı. 24 İnsanlar İsa Mesih'te olan kurtuluşla, Tanrı'nın lütfuyla, karşılıksız olarak aklanırlar;

Günahkâr mısınız? Bu soru sadece, kanlarının günah ve huylarının da kötü olduğunu fark ettikleri için, geçmiş işlerinden dolayı acı çekmiş olan günahkârları işaret etmektedir.

Gelin ve Tanrı’nın dünyaya olan yargısının tam ortasındaki Müjdeyi dinleyin.

Pavlus, tüm insanlara; dindarlara ve günahkârlara, seçilmiş olanlara ve kaybolmuş olanlara, kültürlü ve basit olanlara, yaşlı ve gençlere doğal ve kutsal yasa adına, küçük düşmüş zihinlerinde birer günahkâr olduklarını kanıtladı.

Tüm insanların bildiği gibi, kutsal olan sizler de, Tanrı’nın görkeminde eksik ve kusurlu olduğunuzu biliyordunuz. Onlar, yaratılışlarında kendilerine verilmiş olan Tanrı benzeyişini kaybettiler. Mahvolmuşluğunuz için ağlıyor musunuz?

Onun kutsal yasasının bize karşı yaptığı suçlamaya karşılık, Tanrı’nın cevabı nedir? Kötü olanın, kalabalık günahkârlar karşısında, tanrısal yargı nedir? Size ve bana karşı onun doğru olan yargısı nedir?

Güçlü olan sözler, ölülerin ve yaşayanların korku dolu dünyasının sessizliğinin ortasında, cennete ve dünyaya düştü: Herkes aklandı! Zihnimiz dikilip der ki: “Bu imkânsız!” ve şeytan da feryat ederek haykırır: “Hayır!” Fakat Tanrı’nın Ruh’u sizi teselli eder ve dünyanın günahlarını almış olan, Tanrı Kuzusu’nun öldürülüşüne dikkat çeker. Tanrı tüm günahkârların yerine, kendi Oğlunu cezalandırdı. Kutsal Tanrı, mahvolmuş olanları günahlarından arındırmak için, kendi kutsal Oğlunu yok etti. Mesih, sizler Tanrı’nın topluluğuna rahatça girebilesiniz diye, fiziksel acıları aracılığıyla sizlerin borçlarını ödedi. Sizler; özgür, satın alınmış ve serbest bırakılmış olanlarsınız. Ne günahın, ne Şeytan’ın ne de ölümün sizin üzerinizde gücü yoktur. Siz masumsunuz ve sonsuza kadar da Tanrı tarafından kabul edilmiş durumdasınız.

Buna inanıyor ve müjdenin kurtarışını, inançlı bir şekilde kabul ediyor musunuz? Eğer aynaya bakacak olursanız, daha önceden görmüş olduğunuz, kendinizi göreceksiniz. Fakat bazı yeni şeyleri de fark edeceksiniz. Gözlerinizde parıldayan, coşku ve minnettarlığın işaretlerini göreceksiniz. Çünkü Tanrı sizi seviyor ve tek Oğlu’nun ölümü aracılığıyla da sizleri günahlarınızdan aklamıştır. Bu gerçeği; ya kabul edersiniz ya da reddedersiniz. Tüm dünyanın aklanması tamamlanmıştır ve Mesih’in bir daha çarmıh üzerinde ölmesine gerek yoktur. Her kim inanırsa kurtulmuştur ve her kim kurtuluşa sımsıkı sarılırsa mahkûm olmayacaktır. İmanınız sizi kurtardı.

Herkes kötülük yaptı ve ölüme ve yok olmaya mahkûm edildi. Böylece, Tanrı, sonsuza dek ona hizmet etme imkânı vererek, onların hepsini akladı. Bu evrensel lütuf, dünyadaki tüm dinlerde bulunmaz. Sadece Müjde’de bulunur. Tanrı’nın sevgisi; yasa bağımlılarını ve kaybolmuşları, seçkin olanları ve inançsızları, filozofları ve basit olanları, yetişkinleri ve çocukları da olmak üzere, tüm insanlığı kurtardı. Tanrı onların hepsini akladı. Bu lütuf karşısında, daha ne kadar sessiz kalacaksınız? Haydi, tüm arkadaşlarınızı arayın ve hapishanelerinin kapılarının sonuna kadar açık olduğunu ve Müjde’de bildirildiği gibi, herkesin özgür olmaya hakkı olduğunu onlara söyleyin. Acele edin ve onlara Tanrı’nın yeni özgürlüğünü gösterin.

Sevgili kardeşim, Mesih’in kurtarışını ve Mesih’in kendisini kişisel olarak kabul ettin mi? Onu senin merhametli Kurtarıcın olarak tanıyor musun? Öyleyse seni kutlamama izin ver ve sadece o seni kurtardığı, temizlediği ve akladığı için, İsa’nın çarmıhtaki acıları ve ölümü için ona şükret. Böylece, onu imanınla onurlandır ve durmaksızın ona şükret. Bırak hayatının geri kalanı, onun muhteşem lütfuna şükretmekle dolup taşsın.

DUA: Sevgili Rabbim İsa Mesih, çarmıhta bizler adına öldüğün için seni seviyor ve sana şükrediyoruz. Merhametli Babamız, İsa’nın kurtaran ölümü aracılığıyla bizlerin tüm günahlarını bağışladığın için, sana tapınırız. Kutsal Ruh, bizlere lütfun özgür bilgisini verdiğin, tam bir aklanmayı bizlerde oluşturduğun ve önceden belirlenmiş olan kurtuluşu bizlere bildirdiğin için, sana şükrederiz. Kutsal Üçlü Birlik, bizlere hayatlarımızın anlamını verdiğin için, seni överiz. Bizlere sana sonsuza kadar şükretmeyi öğret ve hayatlarımızı kutsa ki böylece bizlerin davranışları senin muhteşem görkemin için minnettarlıkla çevremizi aydınlatabilsin. Amin.

SORU:

  1. İman aracılığıyla aklanmamızdaki ana fikirler nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:36 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)