Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 022 (All Men are Corrupt)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
A - Tüm Dünya Ahlaksız Olanın Etkisi Altındadır ve Tanrı Herkesi Doğruluğunda Yargılayacak (Romalılar 1:18 - 3:20)

3. Tüm İnsanlar Bozulmuş ve Azarlanmayı Hak Ediyorlar (Romalılar 3:9-20)


ROMALILAR 3:9-10
9 Şimdi ne diyelim? Biz Yahudiler diğer uluslardan üstün müyüz? Elbette değiliz. Biz daha önce ister Yahudi ister Grek olsun, herkesi günahın buyruğunda olmakla suçladık. 10 Yazılmış olduğu gibi: “Doğru olan kimse yok, bir kişi bile yoktur.”

Pavlus, Tanrı adına, hem Yahudiler hem de Yahudi olamayanlara karşı şikâyetlerini özetledi ve hiç kimsenin bir diğerine karşı bir üstünlüğü ya da tercih edilmesi gibi bir şeyi olmadığını onlara gösterdi. Hepsi günah işledi ve günahları elle tutulur, gerçek günahlardır. Günahın kölesi oldukları için, Tanrı’ya giden güvenilir yolu terk ettiler ve kendi şehvet duygularının ve kendini kandırma duygularının kölesi oldular. Pavlus yapmış olduğu şikâyetin içine, kendisinin de günahlı olduğunu itiraf ederek, kendisini de ekledi.

Hiç midenizi bulandıracak kadar iğrenç bir şey gördünüz mü? Günahlarınız o kadar iğrenç ki ruhunuzun ve özünüzün midesini bulandırır. Kendinizi Pavlus’un şikâyetiyle kıyaslayın ve o zaman o tanımlamanın içinde kendinizi de bulduğunuzun farkına varacaksınız.

ROMALILAR 3:11-12
11 “Anlayan kimse yok, Tanrı’yı arayan kimse yok. 12 Hepsi yoldan saptılar, birlikte yararsız oldular. İyilik eden yok, bir kişi bile yoktur.”

Hepimiz Tanrı’nın parıldayan kutsallığı karşısında kirliyiz. Mesih’ten başka doğru olan yok. Zihnimiz kalın bir sis tabakasıyla kaplanmıştır ve bizler de, bizlerin yüksek standardı olan onu, Tanrı’yı göremiyoruz. Günahımızın ne kadar korkunç olduğunu bilmiyoruz. Keşke insanoğlu Tanrı’nın yüceliğini arasaydı. Böylece daha zeki olabilirdi! Yine de, herkes, kendi onuruna yapışmış bir şekilde, şehvet duygularının bağımlısı olarak ve konfor ve rahatlığı arayarak, kendi yolunda gidiyor. Tüm insanlar Rab’bin yolunu kaybettiler ve kimse doğru olan yolda yürümüyor. Tutumlarınıza baktığımızda, siz de hiç iyi değilsiniz. Herkes bir tarafa dönmüş, yararsız olmuş ve baştan çıkmışlar. Yaratılış olarak, hepimiz ahlaksızız ve vicdanlarımız bizi tam anlamıyla iyi bir şekilde tanıyor.

ROMALILAR 3:13
13 “Ağızları açık bir mezardır. Dilleriyle aldatırlar.” “Dudaklarının altında yılan zehiri var.”

İnsanların bozulmuşluğu, kendisini, dillerinde belli eder. Sivri dillerimizle başkalarının isimlerini, mutluluklarını ve esenliklerini yok edip bir harabeye çevirdiğimiz için, hepimiz de katil ve kasabız. Atmosferi; günahlar, suçlamalar, tacizler ve ahlaksız şakalarla kirletiyoruz ve sonra da Tanrı’nın yönetimine karşı şikâyette bulunuyoruz. Bizlerin karşıtlığı, tıpkı, Tanrı’ya karşı küfrün ağzımızdaki acısı gibidir. Tanrı’nın disiplinine itaatsizlik ve bunun karşılığında da şiddetli bir felaket ve kaçınılmaz bir yargıdan başka bir şeyi hak etmiyoruz.

ROMALILAR 3:14-17
14 Ağızları lanet ve acı sözle doludur. 15 Ayakları kan dökmeye seğirtir. 16 Yollarında yıkım ve dert vardır. 17 Esenlik yolunu da bilmiyorlar.

Düşmanlarımızı sevmediğimiz için, nefretimiz öyle çabucak değişmez, ama sert insanları hemen başımızdan savmayı isteriz. Düşmanlarından nefret edenler, çünkü bir insan öfkesinin içinde bir canavara dönüşeceğinden, kan ırmakları akmasına neden olur. Hepimiz kendi aramızda hep esenlikten bahsetmemize rağmen, içimizde esenlik yoktur. Tüm insanlar Tanrı’nın sevgi, gerçek ve saflık olduğunu bilmedikleri için, katildirler ve hepsinin yürekleri; küçümseme, kin ve aşırı gururla doludur. Gerçeğin duygusunu kaybetmişler ve ne bir standartları ne de bir huzurları vardır. Ama kendilerini kritik bir durumun içine sokmuşlardır.

ROMALILAR 3:18
18 Gözlerinde Tanrı korkusu yoktur.

Tanrı’yı bilmeyenler, aptaldırlar. Ve Rab’bin korkusu bilgeliğin başlangıcı ve Kutsal Olan’ın bilgisi de anlayış demek olduğundan, ondan korkmayanlar da bilgelikten kaçıyorlar demektir. Bu günlerde inançsızlık büyüyor ve insanlar sanki tanrı yokmuş gibi davranıyor. Bu nedenle, şüphe yok ki, günah onların içinde doludur ve kalplerde, sokaklarda ve dergilerde, ahlaksızca, başlarını yükseltirler.

ROMALILAR 3:19-20
19 Kutsal Yasa'da söylenenlerin, her ağız kapansın ve bütün dünya Tanrı'ya hesap versin diye bu Yasa'nın yönetiminde bulunanlara söylendiğini biliyoruz. 20 Bu nedenle Yasa'nın gereklerini yapmakla hiç kimse Tanrı katında aklanmayacaktır. Çünkü Yasa sayesinde günahın bilincine varılır.

Eski Antlaşmanın dindarları, Yasa onlara günahı bilmeleri için geldiğinden, sadece, günahkârlardır. Emirlere uyduğumuz zaman, Yasa’nın cennetin tüm bereketlerini vereceği vaadi gerçektir. Fakat hiçbir insan bu şartı yerine getiremez. Ne zaman kendi çabalarımızla yeniden bina etmeye çalışsak, hemen, yapımızdaki kötü ilişkilerimiz görünmeye başlar. Hepimiz Tanrı’nın cezalandırmasını hak ediyoruz ve yaptığımız tüm hayır işleri de bencilliğimizle kirlenmiştir. Ve bunun için de, Tanrı’dan hiç yardım alamayız. Siz de, Pavlus’un bu ilkelerine katılıyor musunuz? Pavlus’un ne yazdığını bir kez daha okuyun ki böylece daha sağduyulu ve kırılmış olabilirsiniz.

DUA: Göksel Babamız, bizlere umutsuz ve kötümser olmayalım diye, Mesih’te umut verdiğin için sana şükrederiz. Hepimiz de; yüreklerimizde, dillerimizde, ellerimizde, ayaklarımızda ve gözlerimizde kötüyüz. Ve yüreklerimiz hilekârlık, kin, şehvet ve yalanla dolu. Ben ne kadar da kirli bir insanım! Günahlarım için beni bağışla ve kutsallığını gözlerimin önüne getir ki içimdeki gururun arta kalan kırıntıları da yok olsun ve sadece sana tapınabileyim. Rabbim, beni tüm günahlarımdan kurtar.Amin.

SORU:

 1. Elçi, insanlığın tamamen bozulmuş olduğunu açıklamak için, günahlarımızı nasıl açıkladı?

KISA SINAV - 1

Sevgili Okur,
Elçilerin İşleri kitabı ile ilgili bu çalışmayı okuduğunuza göre, şimdi aşağıda ki soruları yanıtlayabilirsiniz. Eğer soruların %90ını doğru yanıtlarsanız, sizleri aydınlatacağını düşündüğümüz bu çalışma serisinin devamını göndereceğiz. Lütfen isim, soy isim ve adresinizi, okunaklı bir şekilde, cevap kâğıdının üzerine yazınız.

 1. Romalılara Mektup’un nedenleri ve sonuçları nelerdir?
 2. Roma’da kiliseyi kim kurdu?
 3. Bu mektubu kim yazdı? Nerede? Ve ne zaman?
 4. Pavlus mektubunda hangi tarzı kullandı?
 5. Bu mektubun ana hatları nelerdir?
 6. Pavlus’un mektubunun ilk cümlesinde kendisi için kullandığı sıfatlar nelerdir?
 7. Mesih’in Tanrı’nın Oğlu olması açıklaması ne anlama gelmektedir?
 8. Lütuf nedir ve insanların buna cevabı ne olmuştur?
 9. Elçisel kutsamadaki hangi açıklama hayatınla ilgili olarak en önemli ve en etkileyici açıklamadır?
 10. Pavlus neden devamlı Tanrı’ya şükretti?
 11. Tanrı, nasıl ve ne sıklıkta Pavlus’un kendi planlarını uygulamasını engelledi?
 12. 16. ayetteki hangi ifadeyi en önemli ifade olarak değerlendiriyorsunuz? Neden?
 13. İmanımızla ilgili olarak Tanrı’nın doğruluğu nasıldır?
 14. Tanrı’nın gazabı neden ortaya çıktı?
 15. Tanrı’ya inanmadan yaşayan bir adam neden kendisi için dünyasal tanrılar yapmak zorundadır?
 16. Tanrı’ya, uygunsuz tapınmanın sonucu nedir?
 17. Pavlus Tanrı’nın gazabının görüntüsünü nasıl resmetti?
 18. Günümüzde, dünyamızda en yaygın olduğunu düşündüğünüz, günah kataloğundaki beş günah nelerdir?
 19. Bir insan başkalarını her ne sebeple yargılarsa yargılasın, kendisini nasıl mahkûm eder?
 20. Pavlus’un Tanrı’nın Yargısıyla ilgili bize açıkladığı sırlar nelerdir?
 21. Son yargıdaki tanrısal ilkeler nelerdir?
 22. Yargı Gününde Tanrı Yahudi olmayanlara karşı nasıl davranacak?
 23. Yasa’nın Yahudiler’e yüklediği sorumluluklar ve Yasa’dan aldıkları ayrıcalıklar nelerdir?
 24. Eski ve Yeni Antlaşmanın her ikisine göre sünnetin anlamı nedir?
 25. Romalılar Mektubunda itiraz edilen orijinal sorular ve onlara verilen cevaplar nelerdir?
 26. Elçi, insanlığın tamamen bozulmuş olduğunu açıklamak için, günahlarımızı nasıl açıkladı?

Eğer Romalılar üzerine olan bu serinin tüm kitapçıklarındaki çalışmaları tamamladıysanız ve her kitabın sonundaki soruları cevaplayarak bize gönderdiyseniz, ileride Mesih’in hizmetleri için sizleri teşvik etmek adına, size, en kısa zamanda;

Pavlus’un Romalılar’a Mektubunu Anladığınızla İlgili Olarak; İleri Düzeyde Çalışma Sertifikası göndereceğiz.

Bitmek bilmeyen bir hazine alabilmeniz için, Pavlus’un Romalılara Mektubu testini bizimle birlikte tamamlamanız için sizi teşvik ediyoruz. Cevaplarınızı bekliyoruz ve sizin için dua ediyoruz. Adresimiz:

Waters of Life
P.O.Box 600 513
70305 Stuttgart
Germany

Internet: www.waters-of-life.net
Internet: www.waters-of-life.org
e-mail: info@waters-of-life.net

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:35 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)