Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 011 (The Wrath of God against the Nations)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
A - Tüm Dünya Ahlaksız Olanın Etkisi Altındadır ve Tanrı Herkesi Doğruluğunda Yargılayacak (Romalılar 1:18 - 3:20)

1. Tanrı’nın Uluslara Karşı Gazabı Ortaya Çıktı (Romalılar 1:18-32)


ROMALILAR 1:22-23
22 Akıllı olduklarını iddia ederken akılsız olup çıktılar. 23 Ölümsüz Tanrı'nın yüceliği yerine ölümlü insana, kuşlara, dört ayaklılara ve sürüngenlere benzeyen putları yeğlediler.

Ölümlü hiç bir insan Tanrısız yaşayamaz. Eğer yüreğinde Rabbini inkâr ederse, insan inanması için yaratıldığı için, başka tanrılara döner. Eğitimli ya da eğitimsiz olsun, tüm ateistler güvendikleri, sevdikleri, yücelttikleri, kendilerini adadıkları ve kendilerini kurban ettikleri; kendi putlarına sahiptirler. Kalabalıklar, onlardan bir başarı umuduyla, liderlerini ilahlaştırırlar. Herkes kendi rahatları ve huzurları için para biriktirir ve zengin olmayı bekler. Eğitimliler, günahkârlardan başka bir şey olmadıkları halde, bir şeyler öğreneceklerini sanarak, kitaplarına ve boş felsefelerine gömülmüşlerdir. Politikacılar, bedeli ne olursa olsun, her anlamda başarıyı umut ederler. Öğrenciler kültürel gelişmelere bel bağlarlar ve eylemciler ise kendilerini devrimin ruhuna adarlar. Tanrı’nın esenliği yüreklerinde oluşmadığı için, herkesin üzerinde korku egemen olur.

Bazı taksi şoförleri, Tanrı’nın kendilerini koruyabileceğini reddederek, kötü bakışlardan korunmak için araçlarının aynalarına nazar boncuğu takarlar. Bazı gezginler, kendilerine bir koruma sağlayacağını umarak, muska takarlar. Birçok insan kâhinlere ve falcılara gitmek için birbirleriyle yarışırlar. Ölülerle ve ruhlarla temas kurabilmek adına, sıranın kendilerine gelmesi için kuyruklarda beklerler. İnsanlar ilk emir olan: “Tanrınız Rab benim. Benden başka tanrın olmayacak.” emrine karşı gelerek her gün milyonlarca kez günah işlemektedir.

Dünya, Tanrı’nın görkeminin gerçeğine karşı körleşmiştir ve insanoğlu da, boş yürekleri için bir umut ve esenlik arzulayarak, yoldan çıkmış bir şekilde bir serabın peşinden gidiyor. Birçokları umutsuzluk ve kötümserliğin etkisi altındalar.

İnsanlar, Tanrı’nın emirlerine hiç dikkat etmeden ya da o emirler doğrultusunda yürümeden, uzaylılarla, film yıldızlarıyla ve politikacılarla ilgili haberlere büyük ilgi duyuyorlar. Savaşlarda birbirlerini ve Yaratıcıyı reddederek de kendilerini yok ediyorlar.

Kendinizi sınayın! Kendinizi ya da bir başkasını, Yaratıcınızı sevdiğinizden daha mı çok seviyorsunuz? Arabanızın motoruna mı güveniyorsunuz? Görüntünüzü seviyor musunuz? İnsanlardan aracılık mı bekliyorsunuz? Tüm dünyasal eğilimleriniz Tanrı’yı küçültür. Yani, Rab’binizi tüm yüreğinizle, tüm ruhunuzla ve tüm gücünüzle sevin. Böylece; putlarınız, tanrılarınız ve hatta bencilliğiniz ölecektir. Sizler de Tanrı’yı yüceltin ve Tanrı’nın sizin üzerinizde parlamasına yardım edin.

DUA: Babamız, bizleri benzeyişinde yarattığın ve özünü de Oğlu’nda açıkladığın için sana tapınırız. Lütfen, sevgini tüm insanlığa açıkla ve böylece dünyadaki inançsızlık yok olsun ve senin Babalığın kutsansın. Eğer başka put ve tanrılarımız var ise bizleri bağışla ve onları düşüncelerimizden sil ve yok et. Böylece Oğlun sonsuza kadar bizlerin üzerinde egemenlik kurabilsin. Amin.

SORU:

  1. Tanrı’ya inanmadan yaşayan bir adam neden kendisi için dünyasal tanrılar yapmak zorundadır?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:26 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)