Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 010 (The Wrath of God against the Nations)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
A - Tüm Dünya Ahlaksız Olanın Etkisi Altındadır ve Tanrı Herkesi Doğruluğunda Yargılayacak (Romalılar 1:18 - 3:20)

1. Tanrı’nın Uluslara Karşı Gazabı Ortaya Çıktı (Romalılar 1:18-32)


ROMALILAR 1:18-21
18 Haksızlıkla gerçeğe engel olan insanların bütün tanrısızlık ve haksızlığına karşı Tanrı'nın gazabı gökten açıkça gösterilir. 19 Çünkü Tanrı'ya dair bilinen ne varsa, gözlerinin önündedir. Tanrı hepsini gözlerinin önüne serdi. 20 Dünyanın yaratılışından beri, Tanrı'nın görünmeyen nitelikleri, yani sonsuz gücü ve Tanrılığı, O'nun yaptıklarıyla anlaşılarak açıkça görülüyor. Bu nedenle özürleri yoktur. 21 Tanrı'yı bildikleri halde O'nu Tanrı olarak yüceltmediler, O'na şükretmediler. Ama düşüncelerinde budalalığa düştüler; anlayışsız yüreklerini karanlık bürüdü.

Pavlus, Tanrı’nın Mesih’teki doğruluğu olan Müjdenin konusunu onlara vurgulayarak, Roma kilisesini alçak gönüllülük, sevgi ve özlemle selamladıktan sonra, derin araştırmasının ilk bölümüne başladı. İnsanlara karşı haksızlık ve Tanrı’ya karşı saygısızlık yapan herkese karşı, Tanrı’nın doğru gazabının geldiğini açıkladı. Bugün sadece lütuf çağında değil, günlerimizin gizemi ve motivasyonu olan, Tanrı’nın gazabının çağında yaşıyoruz. Tanrı’nın insanlığın nefret edilen şeylerine karşı nefreti ve onların günahlarına karşı kini; günümüzün simgesidir. Kutsal Olan’ı her kim tanırsa, ondan korkar ve onun gazabı nedeniyle titrer. Kutsal Olan’ın kutsallığının ışığının küçük bir parçasının farkına varana kadar, hiç kimse onu bilemez. İnsanlığın suçu, tanrısallığın görkeminde görünür.

Tanrı, insanları kendi benzeyişinde yarattı ama onlar şeytani kibirleriyle, aptalca bir şekilde ondan bağımsız olmayı seçtiler. Yine de, sabırla, bu zavallı ve itaatkâr olmayan insanları yok etmedi. Aksine şükürlerle kendisine dönmelerini ve hemen teslim olmalarını bekledi. Fakat onlar kendilerini Tanrı’dan çok sevdiler ve ruhsal olarak körleşene kadar, ondan uzak kaldılar. Artık Kutsal Olan’ın yüceliğini hissetmediler ama kendi kendilerini ayartarak ve sanki doğruymuş gibi, kendi hatalı davranışlarını ve bozulmuşluklarını vurgulayıp, başkalarının kurtuluşu kabul etmelerini engelleyerek, kötü olanda devam ettiler.

Kendisinin günaha düşmüş olmasına rağmen, insanoğlu doğada yaptığı harika işler aracılığıyla, hala Tanrı’nın varlığını onaylayabilir. Bitkilerin yapılarını, atomun gücünü ve sayısız yıldızların büyüklüğünü inceleyin. O zaman sizler de, bilge, yüce ve sonsuz olduğu için, Yaratıcıya tapınacaksınız. Ruhunuzun güzelliğinin, vicdanınızın algılamasının ve zekânızın yaratıcılığının farkında mısınız? Tüm bedeninizin ihtiyacı olan kanı pompalamak için günde yüz bin kez atan, kalbinizin atışını dinliyor musunuz? Bu harika şeyler otomatik olan şeyler değildir. Yaratıcının sizlere armağanıdır!

Hangimiz Tanrı’nın doğadaki harikalarını görünce korku duymadan ve titremeden durabilir? Onun yüceliğine tanıklık durmaksızın konuşur. Çağımızın uygar insanlarının, yine de, Tanrı’nın elleri tarafından en açık haliyle yazılmış olan, doğanın açık kitabını okumak için yeterince zamanı yoktur.

Yaratıcıyı onurlandırmakta başarısız olanlar aptallaşırlar ve onun yapmış olduklarından dolayı ona şükretmek için dönerler ve onun yüceliğine itaat ederler. Kutsal Ruh’un bilgeliğini kaybeder, zihninde körleşir ve bir canavara dönüşür. Yani sevgili kardeşim, seni kendi benzeyişinde yarattığı ve sana yaşam nefesini üflediği için, Tanrı’yı sevgi ve korkuyla yücelt. Sen ona aitsin ve onsuz yaşayamazsın.

Tanrı’ya tapınmayan herkes kaybolmuştur, günah içerisindedir ve inançsızdır. Enerji ve güçlerinin merkezini kaybetmişler, vicdanlarını bastırmışlar ve zihinlerini karartmışlardır. Kendi görüşlerinde yatan düşünceleri doğru olarak kabul eder, Tanrı’nın bilgisini çarpıtırlar ve acımasız bir şekilde bastırırlar. Bu nedenle, onun yüceliğine güvenmeden ve onun merhametini yüceltmeden, onlara karşı açığa çıkmış olan, insanlık Tanrı’nın gazabında yok olacağından, Rab’den diri bir iman isteyin ve diğerlerini de Tanrı’nın varlığına inanmaya yönlendirin.

DUA: Kutsal Tanrı, En Yüce Olan, bizleri bir yarattığın ve en iyi görünümde olmamızı sağladığın için sana tapınırız. Seni överkenki yüzeyselliğimiz ve özensizliğimiz için bizleri bağışla. Sana dönmemiz, senin varlığını toplum içerisinde itiraf edebilmemiz, gündelik olarak senin sevgine devam edebilmemiz, her zaman seni yüceltmemiz ve tanrısızlar ve doğru olmayanlara senin gazabını açıklayabilmemiz için bizlere yardım et. Böylece onlar da tövbe edip sana dönebilsinler. Amin.

SORU:

  1. Tanrı’nın gazabı neden ortaya çıktı?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:26 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)