Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 108 (Paul’s defense)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 2 - Diğer Uluslara Verilen Vaazların Raporları Ve Antakya'dan Roma'ya Kadar Kurulan Kiliseler - Kutsal Ruh Tarafından Görevlendirilen Elçi Pavlus'un Hizmeti (Elçilerin İşleri 13 - 28)
E - PAVLUS’UN YERUŞALİM VE SEZARİYE’DE TUTUKLANMASI (Elçilerin İşleri 21:15 - 26:32)

4. Pavlus vatandaşlarının önünde kendini savunuyor (Elçilerin İşleri 22:1-29)


Elçilerin İşleri 22:9-16
Yanımdakiler ışığı gördülerse de, benimle konuşanın söylediklerini anlamadılar. ‘Rab, ne yapmalıyım?’ diye sordum. Rab bana, ‘Kalk, Şam’a git’ dedi, ‘Yapmanı tasarladığım her şey orada sana bildirilecek.’ Parlayan ışığın görkeminden gözlerim görmez olduğundan, yanımdakiler elimden tutup beni Şam’a götürdüler. Orada Hananya adında dindar, Kutsal Yasa’ya bağlı biri vardı. Kentte yaşayan bütün Yahudiler’in kendisinden övgüyle söz ettiği bu adam gelip yanımda durdu ve, ‘Saul kardeş, gözlerin görsün!’ dedi. Ve ben o anda onu gördüm. Hananya, ‘Atalarımızın Tanrısı, kendisinin isteğini bilmen ve Adil Olan’ı görüp O’nun ağzından bir ses işitmen için seni seçmiştir’ dedi. ‘Görüp işittiklerini bütün insanlara duyurarak O’nun tanıklığını yapacaksın. Haydi, ne bekliyorsun? Kalk, O’nun adını anarak vaftiz ol ve günahlarından arın!’

Saul’un birlikte yolcuk ettiği kişiler Şam’ın kapılarına vardıklarında, güneşten bile daha parlak olan Mesih’in görkeminin ne kadar güzel olduğunu gördüler. Fakat ölümden dirilmiş Olan’ın ne farkına vardılar, ne de O’nun sesini duyabildiler. Aslında, muhtemelen, ölümden dirilmeyi sadece seçilmiş olan inananlar gerçekten görebilecek ve O’nun sesini duyup O’nu anlayabileceklerdir. Onlar sadece O’nun sevgisinin Ruhu’nu tanıyabilirler. O’nun hayatı onlarda pekiştirilmiştir. İnanmayanlar ve ikiyüzlüler O’nun yargısının yüceliğinde çaresiz kalırlar. Onlar, O’nun sesini sadece yargısının gürlemesinde duyacaklar.

Mesih Pavlus’a göründüğünde, hemen yasanın işlerine dayanan kendi sözde doğruluğunu bıraktı ve Rab İsa Mesih’e ve O’nun lütfuna güvendi. Rab onu, imanını denemek için Şam’a gönderdi. Orada Tanrı’nın esas isteğini duyacak ve Rab’bin onun için tasarladığı özel lütfu öğrenecekti. Suçluyken aklanan Pavlus, Yahudi olmayanlar için kutsal hizmetle görevlendirilmek üzereydi.

Mesih bu eğitimli yasa uzmanının gururunu kırmak için kiliseden olmayan basit bir kardeşi seçmişti. Hananya Yahudi kökenli bir inanlıydı ve Mesih’teki imanı aracılığıyla da Tanrı’nın ailesinin bir üyesiydi. Pavlus’a Rab İsa’nın adıyla gelmişti. Görme yetisini tekrardan kazanması için ona aracılık yapmaya gelmişti. Kör olan Saul birden görmeye başladı. Mesih’in yüceliği onu kör etmişti, fakat Kutsal Ruh onu tövbeye ve imana getirmek için içine işlemiş körlüğünü kullandı. Hananya’nın el koymasıyla tekrar görmeye başladı ve Kutsal Ruh’la doldu. Pavlus’un gözü açılmıştı ve o anda onun aracılığıyla Tanrı’nın kilisesini tanıyacağı ve içerisinde Mesih’in konut kurduğu bir kardeşi gördü. Bu kendi çağımızın da bir gizemidir.

Aslında, Mesih bizlerin ruhsal gözlerini kendi zevkimiz için değil, Tanrı’nın isteklerini algılayabilelim ve kendi işleri doğrultusunda dönüşelim diye açmıştır. Ölümcül yasa savunucusu Pavlus, Hananya’dan, yüreğinin isteğinin yenilenmesi ve bunu da tüm dünyaya açıklaması için, İbrahim’in, İshak’ın ve Yakup’un Tanrısı’nın onu seçtiğini öğrendi. Tanrı’nın asıl isteği nedir? Sadece İsa’yı adil ve kutsal olan olarak Kutsal Ruh’tan doğmuş olduğunu ve Tanrı’nın O’nda beden aldığı gerçeğini tanımamız ve kabul etmemizdir. Gözleriniz açıldı mı? İsa’nın kişiliğinde kutsal lütfu ve O’nun hoşgörülü sevgisini, çarmıha katlanırken sabrını ve şimdiki zamandaki görkemini gördünüz mü? Mesih’in hayatını inceleyin. Böylece O’nu tanıyabilir ve O’nun sesini duyabilirsiniz. Rabbimiz diri bir Rab’dir. Yaşar, konuşur, teselli eder ve emirler verir. İnsanlar ekmekle değil, ama Tanrı’nın ağzından çıkan her bir sözle yaşarlar. Kurtarıcı’nın sesine kulak verin ki, antlaşmasında ve dostluğunda sizleri onaylasın. Böyle yaparak O’nun benzeyişinde bir kutsal, Tanrı’nın isteğinde alçakgönüllü bir tanık olursunuz.

Nasıralı İsa sizler için sıradan bir insan değil, Müjde’de karşılaştığınız sonsuz güce sahip Rab’dir. O’nun karakterinin görkemini görürsünüz. O’nu Kutsal Ruh’un kesinliğinde tanırsınız. Rabbiniz’in kim olduğunu, ne yaptığını ve insanları bugün de nasıl kurtardığını tüm insanlara açıklamanız ve kendisine tanıklık etmeniz için sizi seçtiğini unutmayın. Tanrı’nın isteğinin özü şudur: Tanıklığımızı kullanarak tüm insanlara Rab İsa’yı açıklamak.

Hananya Pavlus’un felsefe yapmasına izin vermedi. Hemen Tanrı’nın isteğinin ilkesini açıkladı ve lütfun tanıklığını verdi. Bu kutsal iş, eyleme ve hayal gücüne bağlıdır. Pavlus’un hayatında hâlâ ruhsal engeller vardı. Fanatik cehaleti dolayısıyla birçok günahı, Tanrı’ya karşı düşmanlığı vardı ve masum insanları katletmişti. Ama İsa tüm bu günahları çarmıhta yok etti. Sevgili kardeşim, Mesih’in kanının onun tüm günahlarını tamamen temizlediğinden emin olabilirsin. Pavlus doğumundan önce lütuf aracılığıyla aklanmıştı. Bu gerçeği kabul etmek zorunda kalmıştı. Yine de özgürce sunulan bu aklanmaya inanmış ve bu düşünceye vaftiz aracılığıyla tanıklık etmişti. Eğitimli yasa uzmanlarının vaftiz sembolü aracılığıyla kendilerine ölmeleri gerekiyordu. Sadece Mesih’teki kurtuluşu arayarak tam aklanma ihtiyacını itiraf etmesi ve şartsız olarak kendinden vazgeçmesi gerekiyordu.

Sevgili kardeşim, vaftiz oldun mu? Mesih’in topluluğuna girmek için kararlı bir şekilde ve kesin olarak eski yaşantını terk ettin mi? Çarmıhtan dolayı sen artık doğrusun. Tamamlanmış ve Mesih’te mükemmelleşmiş olan kurtuluşuna inan. Vaftizinin anlamını ve önemini kabul et. Mesih’in ölümü ve dirilişiyle kutsal Tanrı tarafından kabul edildin. O’nun aracılığıyla sonsuz yaşama kavuştuğun için bugün Rabbin’e dua et.

Dua: Rab İsa Mesih, günahlarımı tamamen yok ettiğin için sana şükrederim. Senin huzurunda tüm hatalarımı ve kötü işlerimi itiraf ediyorum ve senin varlığının yüceliğinden beni uzaklaştırmamanı rica ediyorum. Kendini bana göster ki yeniden doğabileyim ve vaftizim aracılığıyla senin topluluğuna kabul edileyim. Amin.

Soru 108: Tanrı’nın isteğinin özü nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 11:27 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)