Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 023 (Peter and John Imprisoned)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

11. Petrus ve Yuhanna Hapishane'ya Atılıyorlar, ve Sonra İlk Kez Mahkemeye Çıkarılıyorlar (Elçilerin İşleri 4:1-22)


Elçilerin İşleri 4:12-18
12 Başka hiç kimsede kurtuluş yoktur. Bu göğün altında insanlara bağışlanmış, bizi kurtarabilecek başka hiçbir ad yoktur."13 Kurul üyeleri, Petrus'la Yuhanna'nın yürekliliğini görüp de bunların eğitim görmemiş, sıradan kişiler olduklarını anlayınca şaştılar ve onların İsa'yla birlikte bulunduklarını farkettiler.14 İyileştirilen adam, Petrus ve Yuhanna'yla birlikte gözleri önünde duruyordu; bunun için hiçbir karşılık veremediler.15 Kurul üyeleri onlara dışarı çıkmalarını buyurduktan sonra durumu kendi aralarında tartışmaya başladılar.16 "Bu adamları ne yapacağız?" dediler. "Yeruşalim'de yaşayan herkes, bunların eliyle olağanüstü bir belirti gerçekleştirildiğini biliyor. Biz bunu inkâr edemeyiz.17 Ama bu haberin halk arasında daha çok yayılmasını önlemek için onları tehdit edelim ki, bundan böyle İsa'nın adından kimseye söz etmesinler."18 Böylece onları çağırdılar, İsa'nın adını hiç anmamalarını, o adı kullanarak hiçbir şey öğretmemelerini buyurdular.

Petrus, sakat bir adamı İsa'nın adında iyileştirmişti. İsa, Elçiler aracılığıyla iyileşen adam için bir planı vardı, ve bu adamı tamamiyle kurtarıp ona sonsuz yaşam vermek istiyordu. Rab insanlara sadece küçük iyiliklerde bulunmaz, ama tamamiyle kurtarır, vücudunu, ruhunu ve canını. Tanrı'nın sevgisi gerçekten bizim tüm anlayışımızı aşıyor. Elçilerin en yaşlısı savunmasını bilinen bir cümle ile tamamladı: “Kurtuluş başka hiç kimsede yoktur”. Böylece Tiberias gölünden basit bir balıkçı, eğitimli ilahiyatçıların ve jürinin önünde, onların Tanrı sözü konusunda kör olduklarına tanıklık etti. Kurtuluş diploma ile elde edilemez ya da kalın ilahiyat kitaplarıylada sahip olunamaz. Sadece çarmıhta ölüp daha sonra dirilen Mesih'e olan iman ile olabilir ve böylece Kutsal Ruh bizlerde konut kurar.

Kurtuluş nedir? Kurtuluş, Tanrı'nın gazabından kurtulup, Mesih'in kanı ile Kutsal kılınmaktır. Kurtuluş ölümü yenmektir ve buda bizleri sonsuz yaşama götürür. Mesih'in kurtarışı, Tanrı'nın gücünü alıp günahtan uzak durmaya yönlendirir. Gerçek kurtulu insanların bildiğinden daha derin, geniş ve güçlüdür. Şeytan'ın gücü kalmaz, Mesih'e iman ettiğimizde. Rabbe hayatını teslim eden zafer kazanır.

Mesih çarmıhta hayatını verdiği zaman kurtuluş işini tüm insanlar için yaptı, doğru olan ve olmayanlar için, ölümlü olan ve olmayanlar için çekti bu cezayı. Rab bizlerin günahını aldı ve bizleri doğru kıldı, çünkü hiç kimsenin kendini kurtaramayacağını biliyordu. Tanrı Oğlu insanoğlu oldu, öyle ki insanoğulları Tanrı oğulları olabilsin. Böylece Mesih bizleri kurtardı ve bizlere Tanrı'nın çocukları olma hakkını verdi. Normal şartlarda kutsal ve ciddi yargı bizim üzerimizdedir fakat artık kurtarıcı araçılığıyla Tanrı babamız oldu. Mesih, Kutsal Ruh'u bir bedel karşılığında bizlere gönderdi, kendi ölümü aracılığıyla Tanrı sevgisinin yüreklerimize dökülmesini sağladı.

Herkes Mesih'te ki kurtuluşa çağrılır ve ondan başka bir yerde kurtuluş yoktur. Tüm dinler, felsefeler, insan fikirleri ve iyi işler Tanrı'nın hoşnut olması için yeterli değildir. Mesih'in kanı aracılığıyla ancak bu olabilir. İşte bunun için Tanrı sözünü kabul edip Tanrı ile barışmak ve onunla bir antlaşma içine girmek çok önemlidir. Tanrı sevgisini ve İsa'yı kabul etmeyen kişi kurtuluş bulamaz. Tanrı'ya İsa Mesih'ten başka giden bir yol yoktur.

Petrus, insan tutan ilk balıkçı, bu kapsamlı gerçekleri kahinlere, ilahiyatçılara, yazıcılara ve resmi görevlilere açıkca anlattı. Çok uzun konuşmadı ve tüm müjdeyi bir cümlede özetledi. Yargıçlar ona imayla gülümsediler, çünkü çok basit bir dil kullanıyor ve anlattıkları onlar için çok kolay anlaşılıyordu. Belliki konuşan bu adam da, yanında ki genç adam da eğitimsizdiler. Bunu saklayabilecek durumda değildiler fakat Tanrı'nın gücü bu adamlarda çalışıyordu. Öyle ki Mesih'in gücü aracılığıyla, Petrus korkusuzca onların İsa'nın ölümüne neden olduklarını söyleyebiliyordu. Aynı zamanda bu günahlarından kurtulabilmeleri için onları tövbeye davet etmişlerdi.

Muhtemelen yargıçlar, Elçilerin tövbe çağrısını umursamamıştı. Uyarıyı dikkate alacak gibi davranmıyorlardı. Fakat ağızlarında ki İsa kelimesi onları dolduruyordu, bu ismi bir daha duymak istemiyorlardı, unutmak düşünmemek istiyorlardı. Hatta fakir dilenciyide umursamamışlardı, sonuç olarak o zaten Tanrı'nın gazabını hak etmişti. Bu iki yüzlü insanlar gerçekten sevgisizdiler. Onların umursadığı şey kitapları, insan hikmetiyle doldurulmuş güzel sözler ve dindarlıklarıydı.

Elçilerin bu cesareti, konuşmalarındaki netliği ve verilecek cezadan korkmamaları dinleyenleri şaşırtmıştı. Buna ek olarak, iyileşmiş olan adamın orada olması da, yargıçların işini zorlaştırıyordu, çünkü ne küfürden ne de hileden tutuklayabilirlerdi. Böylece, kendi aralarında konuşma yapıp, suçluları mahkemeden gönderdiler.

Sonuç olarak, bundan başka bir sonuca karar veremediler ve sadece artık İsa Mesih'in adında vaaz vermeyin diyerek gönderdiler. Onlar, bu gücün kaynağının İsa olduklarını anlamış ve bu durumun ulus için bir problem teşkil ettiği kanısına varmışlardı. Bunun için iki Elçiye konuşma ve öğretme cezası verdiler, hatta bu ismi anmamalarını söylediler. Bu aslında Şeytanın arzu ettiği birşeydi. Şeytan, İsa adında vaazların tamamının sona ermesini ve Tanrı'nın başka ürekler kurtarmamasını istiyor. Peki sen sevgili kardeşim, ağızını kapatıp İsa hakkında konuşmamayı mı yeğliyorsun? Yoksa ona tanıklık mı ediyorsun? Kurtuluş başka Hiçbir yerde bulunmaz ve bizler İsa'nın adının duyurulması için sorumluyuz. Eğer tanıklar olmuyorsa, kurtuluşda olmuyor bunu unutmayalım.

Dua: Rabbimiz İsa, bizleri kurtarıp kendi egemenliğine çektiğin için, ölüp bizlerin yaşamasına neden olduğun için teşekkür ediyoruz. Senin ölümün bizim yaşamamıza neden oldu ve senin acıların bizlere sevinçli bir yaşam verdi. Bizleri cesaretlendir ki adını net ve açık bir şekilde duyuralım, kiseden korkmayalım, fakat herkesin günahlı olduklarını vurgulayalım. Amin.

Soru 23: Neden dünyanın tamamının kurtuluşu sadece İsa'nın ismine dayanıyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:20 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)