Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 022 (Peter and John Imprisoned)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

11. Petrus ve Yuhanna Hapishane'ya Atılıyorlar, ve Sonra İlk Kez Mahkemeye Çıkarılıyorlar (Elçilerin İşleri 4:1-22)


Elçilerin İşleri 4:8-11
8 O zaman Kutsal Ruh'la dolan Petrus onlara şöyle dedi: "Halkın yöneticileri ve ileri gelenler!9 Eğer bugün bir hastaya yapılan iyilik nedeniyle bizden hesap soruluyor ve bu adamın nasıl iyileştiği soruşturuluyorsa, hepiniz ve bütün İsrail halkı şunu bilin:10 Bu adam, sizin çarmıha gerdiğiniz, ama Tanrı'nın ölümden dirilttiği Nasıralı İsa Mesih'in adı sayesinde önünüzde sapasağlam duruyor.11 İsa,'Siz yapıcılar tarafından hiçe sayılan, Ama köşenin baş taşı durumuna gelen taş'tır.

Bu olayda Birkaç hafta önce Petrus İsa'yı 3 kere inkar etmişti. İsa'nın adını hiç duymamış biri gibi davranmıştı. Fakat şimdi Kutsal Ruh'un doluluğu ile konuşuyordu çünkü Mesih'in vaadi şöyleydi. “Benden ötürü valilerin, kralların önüne çıkarılacak, böylece onlara ve uluslara tanıklık edeceksiniz. Sizleri mahkemeye verdiklerinde, neyi nasıl söyleyeceğinizi düşünerek kaygılanmayın. Ne söyleyeceğiniz o anda size bildirilecek. Çünkü konuşan siz değil, aracılığınızla konuşan Babanız'ın Ruhu olacak.” Matta 10:18-20

İki Elçi, Mesih'in tanıkları olarak Yahudi liderlerin önünde durdular. İğneleyici bir şekilde değil, fakat tamamen alçakgönüllü bir şekilde, Tanrı'nın önünde diğer insanlardan sorumlu olan bu liderlere karşı konuştular. Onları onurlandırdılar ve liderliklerini kabul ettiler.

Petrus, Kutsal Ruh'un yönlendirmesiyle bunlara dayanarak, hapishaneye atılmaları ve sorgulanmalarının normal olmadığını çünkü yaptıkları işin bir hastayı iyileştirmek olduğunu söyledi. Oysa ki bu iyiliğe kötülükle yanıt almışlardı, tüm geceyi hapishanede geçirmişlerdi.

Fakat bu adaletsiz olaylara rağmen, Elçiler bu durumdan pek etkilenmemişlerdi. İyileştirmeden ve Tanrı'nın onlarda görünün gücünden çok bahsetmediler, onun yerine Petrus direk Tanrı'nın İsa'da ki zaferinden bahsetmeye başladı. Korkudan dolayı kelime oyunları yapmadı, önderlere ve orada ki insanlara düzgün bir dille anlattı, elbette bu anda olabileceklerin bilincindeydi. Tanrı, Petrus'u müjdelemesi için donatmıştı. Hiçbir şekilde kafalarda karışıklık yaratacak şekilde konuşmadı, Mesih'in kim olduğunu açık bir şekilde anlattı. Mesih, Nasıralı genç adam İsa'ydı ve kendi ulusunun liderleri onu çarmıha germişlerdi. Bunun için Petrus onları lider oldukları için pohpohlamadı, onun yerine net bir şekilde onlara katiller ve Tanrı'nın düşmanları diye seslendi. Bu insanlar gerçekten de Rab olan Mesih'i çarmıha germişlerdi. Ne olağanüstü bir resim. İki balıkçı birden davalı durumundan çıkıp, sorgulayan duruma geçmişlerdi ve Mesih'in katillerini yargılıyorlardı. Onlara net bir şekilde, saygılı ve aklı başında olan liderlerin nasıl olurda Eski Antlaşmanın en önemli noktasını kaçırabildiklerini sordu. Binlerce yıldır vaad edilen Mesih'i nasıl çarmıha gerebilirlerdi, onlar yasayı çiğnemişlerdi. Yargılayan durumda ki Petrus, suçluluklarını onlara göstermişti. Onlar sadece İsa'ya karşı değil ama Tanrı'ya karşı günah işlemişlerdi. Oysa ki Mesih dirilmişti. Elçiler, Başkahin'i ayıpldılar yaptığı işten dolayı, ayrıca sahte dindarlığından ve entrikalarından dolayı onu kınadılar. Onlara, Tanrı'nın bu Eski Antlaşmasal dindar hareketlerle ilgilenmediğini söylediler. Şimdi Tanrı ona inanan basit insanlara Mesih'in adında otorite vermişti.

Muhteşem bir esrar gizli İsa'nın isminde. Cehennem güçler bu isimden çok korkuyorlar, fakat buna karşın onun adı Cennette yüceltme ilahilerinin baş konusu. Kutsal Ruh dünyanın Kurtarıcısını yüceltti, ve Tanrı'nın kendisi onun yanında oturdu. Mesih, Tanrıyla beraber Kutsal Ruhun gücünde hüküm sürmektedir, tek Tanrı sonsuza dek var olacaktır. Dünyadakinden bile daha çok mucize yapmaktadır şu an, çünkü binlerce hizmetlisiyle beraber çalışmaktadır. Ona inanan milyonlarcası Kutsal ruh'un gücüyle değiştirilmiştir. Yaiayan Mesih şimdi dahi aktif, sadık ve zaferlidir. Onunla paydaşlıkta olan, O'nda ki güçten alır.

Eski Antlaşmadaki köşe taşı peygamberliğine dayanarak, Petrus, liderlere, İsa'nın, Ruhsal Tanrı tapınağının temeli, gücü ve lideri olduğunu açıkladı. Şu anda açıktır ki, Mesih'e iman eden kişi onun tapınağında inşa etmeye başlar. Mesih Ruhsal bir vücudun başıdır, ve tüm organları yönlendirir. Mesih'in sahip olduğu Ruhsal vücut bu çağın bir esrarı ve çarmıhtan gelen bir zaferdir. Peki sevgili kardeşim, sende bu Tapınakta işliyor ve çalışıyor musun? Yoksa sende bahsettiğimiz liderler gibi Mesih'i dışlıyor musun, onun bu harika gücünü ve Tanrı'nın sevgisini görmüyor musun?

Dua: Ya Rab İsa, sen aramızda yaşayan gerçek kurtarıcısın, binlerce inanlıya can verip yürelerinde tapınağını kurdun. Bizlere sadık kalmamız için yardım et ve senin Ruhuna karşı gelmeyelim, ve böylece başı olduğun Ruhsal Tapınağına hizmet edebilelim. Amin.

Soru 22: Petrus'un liderlerin önünde anlattığı önemli konu nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:19 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)