Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 021 (Peter and John Imprisoned)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

11. Petrus ve Yuhanna Hapishane'ya Atılıyorlar, ve Sonra İlk Kez Mahkemeye Çıkarılıyorlar (Elçilerin İşleri 4:1-22)


Elçilerin İşleri 4:1-7
1 Kâhinler, tapınak koruyucularının komutanı ve Sadukiler*, halka seslenmekte olan Petrus'la Yuhanna'nın üzerine yürüdüler.2 Çünkü onların halka öğretmelerine ve İsa'yı örnek göstererek ölülerin dirileceğini söylemelerine çok kızmışlardı.3 Onları yakaladılar, akşam olduğu için ertesi güne dek hapiste tuttular.4 Ne var ki, konuşmayı dinlemiş olanların birçoğu iman etti. Böylece imanlı erkeklerin sayısı aşağı yukarı beş bine ulaştı.5 Ertesi gün Yahudiler'in yöneticileri, ileri gelenleri ve din bilginleri Yeruşalim'de toplandılar.6 Başkâhin Hanan'ın yanısıra, Kayafa, Yuhanna, İskender ve başkâhin soyundan gelen herkes oradaydı.7 Petrus'la Yuhanna'yı huzurlarına getirtip onlara, "Siz bunu hangi güçle ya da kimin adına dayanarak yaptınız?" diye sordular.

Tanrı'nın bereketinin olduğu yerde, cehenneminde ortaya çıktığını görüyoruz. Önce İsa sakat olan adamı, Petrus ve Yuhanna aracılığıyla iyileştirdi. Sonra Binlerce kişi müjdeyi duymak için Elçelere doğru koşturdu. Tapınak polisinin olaya hemen müdahale ettiğini görüyoruz, çünkü yapılan mucizeye şüpheci bir şekilde bakmışlardı ve bu kadar kişinin bir araya gelmesi güvenlik için tehlike arz ediyordu. Dini liderler ve Kahinler yan yana oturdular ve sorumluluk sahipleri olarak düzeni sağlamak için hareket ettiler. Eğitimli Sadukiler hızlıca hareket edip, insanları bu zararsız balıkçılara karşı doldurdular, çünkü izinsiz bir şekilde binlerce insana konuşuyorlardı. Böyle bir konuşma yapmaları için filozof ya da bir akademisyen olmaları gerekirdi. Fakat bu adamlar konuşmalarında İsa'nın dirildiğinden de bahsediyorlardı ki, bu onları daha da kızdırmıştı. Aydın ve eğitimli insanlar ölülrin dirilmesi öğretisine inanmazlardı. Sonuç olarak, Elçilerin tutuklanmasının ana nedeni Mesih'in dirilmesi konusuna dayanıyordu. Hapishane'de soğuk bir geceyi dualar, övgüler ve şükranlarla tamamladılar, belki iyileşen sakat adam için de şükrettiler. Tanrı'yı, onlara konuşma şansı verdiği için yücelttiler ve kendilerini bir sonra ki gün çıkacakları mahkeme için hazırladılar.

Elçilerin vermiş oldukları iman mesajı gerçekten büyük bir etki yaratmıştı. Kırık kalpli bir çok insan, Mesih'i kurtarıcıları olarak kabul etmişti. Bu sayede günahlarından kurtuluşa sahiptiler. İlk Kilisenin imanlı sayısı kısa sürede beş bine çıktı. Büyük bir Katedrale ya da güzel bir eve sahip değildiler fakat Tanrı'nın Ruh'una sahiptiler. Tanrı onlarda konut kurmuştu ve onlar aracılığıyla çalışıyordu. Bir çok kişi bir araya gelip hapsedilmiş kardeşleri için Mesih'in adında dua ettiler.

Ertesi gün, Sanhedrin'in sorgu komitesi bir araya geldi, bu mahkeme Yahudilerin en yüksel mahkemesiydi. Komitede Başkahin'in aile bireyleri de vardı ki, bu insanlar zaten İsa'dan nefret ediyorlardı. Bu grup O'na küfürden dolayı ölüm hükmünü vermişti. İsa onlara “Tanrı Gücünün yanında Tanrı Oğlu'nun oturduğunu göreceksiniz” demişti. Gerçekten bu Tanrı gücü, iki elçi aracılığıyla çalışıyordu.

Petrus ve Yuhanna, kurnaz Kayafa ve otorite sahibi olan Hanan'ın karşısında dururken, belki de bir anlamda İsa olara bir tövbe şansı daha veriyordu. Bu gerçekten yargılayanlar için önemliydi. Bir şansları daha vardı, tövbe edip Rab İsa'nın ardı sıra gidebilirlerdi.

Yargılayanlar sorularını hiç beklemeden sormaya başladılar. Onlara “sizi gönderen kim bu yetkiyi ve gücü kimin adına dayanarak yapıyorsunuz?” dediler. Bu, Vaftizci Yahya ve İsa'ya sorulan sorunun aynısıydı. Tanrı'nın gücünü ve mucizelerini gördükleri halde, Kutsal Ruh'un sözlerini ve işlerini anlamamışlardı. Yürekleri sertleştiği için, Tanrı sözünün gücünü algılayamamışlardı. Dinleyenler gururun ve katılığın denetimindeydiler. Aslında dinleyip algılamamaları büyük bir talihsizlikti ve bakıp görememeleri üzüntü verici bir şeydi.

Dua: Rab yüreklerimizi aç ve Ruh'unla bizleri doldur. Bizleri aydınlat ki senin sözlerini sevelim ve bağlanalım, senin verdiğin buyrukları tutalım. Lütfen ulusumuzda ki her bir bireyin yüreklerini ve gözlerini aç, böylece İsa'yı kurtarıcıları olarak kabul edebilsinler ve sonsuz yaşama kavuşabilsinler. Amin.

Soru 21: Yüksek Kurul ve İki Elçi arasında ki toplantının önemi neydi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:19 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)