Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 005 (Christ’ Ascension)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

2. Mesih'in Göğe Alınması (Elçilerin İşleri 1:9-12)


Elçilerin İşler 1:9-12
9 İsa bunları söyledikten sonra, onların gözleri önünde yukarı alındı. Bir bulut O'nu alıp gözlerinin önünden uzaklaştırdı. 10 İsa giderken onlar gözlerini göğe dikmiş bakıyorlardı. Tam o sırada, beyaz giysiler içinde iki adam yanlarında beliriverdi. 11 «Ey Celileliler, neden göğe bakıp duruyorsunuz?» diye sordular. «Sizden göğe alınan bu İsa, göğe çıktığını nasıl gördünüzse, aynı şekilde geri gelecektir.» 12 Bundan sonra elçiler, Kudüs'ten yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki Zeytin dağından Kudüs'e döndüler.

Öğrenciler Mesih'in yaşadığına ve ruhsal bir beden sahip olduğu kanısına vardılar. O gerçek insan ve gerçek Tanrı'ydı. Dirilişinden sonra kırk gün boyunca öğrencilerini Eski Antlaşma Peygamberlikleri ve özelliklede kendi ölümü ve dirilişi ile ilgili konular hakkında aydınlattı. Öğretişlerini yakında dökülecek olan Ruh'tan bahsederek taçlandırdı, böylece öğrenciler Tanrı'nın gücüyle dolacaklardı.

Bu Mesih'in dünyada ki son bildirisiydi. Başka birşeye ihtiyaç yoktu, çünkü Kutsal Ruh, Mesih'in başladığı işi bitirecekti. Babasının yanına gitmeye hazırdı. Kırk günlük yolculuğunda bir çok defa beklenmedik bir şekilde gelip gitmişti fakat ayrılışı gizli veya şaşırtıcı bir şekilde olmadı. Ölümden dirilmiş olan İsa, öğrencilerinin gözleri önünde sessiz fakat görkemli bir şekilde göğe yükseldi. Yerçekimine karşı koyarak, havadan bile daha hafif bir şekilde yükseldi. Tanrı sevgisinin gücü sayesinde Babasına doğru çıktı. Tanrı bulutlarıyla çevresini yumuşak bir şekilde sardı. Mesih görevini bitirmişti ve şimdi dünyasal krallıktan ayrılıp göklerdeki Tanrı'nın yüceliğine doğru ilerliyordu.

Aslına bakarsanız, herşeyin Yaratanı Egemen Rab göklerin üzerinde yaşamaz, dünyamız sürekli bir döngü içerisinde olduğu için gökler aslında bazen yukarıda bazen aşağıda olabilir. Hatta güneş bile üstümüzde değildir, bu kocaman ateşten top diğer birçok gezegenlerle beraber bu koca boşlukta dolanıp dururlar. Peki o zaman Tanrı nerededir? Ya da Mesih? Rabbimiz bu konuda "Ben dünyanın sonuna dek sizinleyim" diyerek çok açık ve net bir cevap vermiştir. Tanrı yukarıda yada aşağıda değildir, heryerdedir ve şimdi de çevremizdedir. Zaman ve yer ile sınırlanmamıştır. Biz insanlar Tanrı'nın büyüklüğünü tam kavrayamayız. Mesih öğrencilerinin anlayabileceği bir düşünce tarzı seçti. Yukarıya göklere doğru görünür bir şekilde çıktı, çünkü öğrenciler göklerin yukarıda olduğunu düşünüyorlardı. Mesih öğrencilerine anlayabilecekleri şekilde öğretti. Şimdi onları bırakıp Babasının sağ yanında tam bir birlik içerisinde hüküm sürmeye başlayacaktır. Oğul Baba'dadır ve Baba'da Oğul'da ve Mesih'i gören Tanrı'yı görmüş demektir. Biz üçlü birliğe inanıyoruz: Baba, Oğul ve Kutsal Ruh, tek bir Tanrı. Doğal hiç bir kişi bu tam anlaşılamayan öğretiyi net ve uygun bir şekilde anlatamaz. İncil bize İsa'nın dirilişinden yaklaşık kırk gün sonra dünyayı terk edip göklere çıktı ve Tanrısal Cennete alındı. Orada Babasıyla beraber lütuf tahtında tam bir yücelik, sevgi ve yetki ile oturmaktadır. Öğrenciler, İsa'nın göğe alınmasıyla hayatlarında radikal bir değişiklik olduğunu çok iyi biliyorlardı, bu durum tarihte de çok büyük bir değişim yaşanmasına neden olmuştur. Gözlerini göklere dikmiş yükselen İsa'ya bakıyorlardı ve İsa yavaş yavaş bulutların arasında gözden kayboldu. Bizlerde göklere doğru bakmalıyız aslında, yüreklerimizi göklere, Tanrı'nın yanında olan Mesih'e doğru yükseltmeliyiz. Yönümüz göklere doğru olmalı çünkü evimiz Tanrı'nın yanındadır.

Yaşayan Rab öğrencilerinin göklere odaklanıp kalmasını çok da fazla istemedi, çünkü gelecek olan yüceliği düşünmekten dolayı konuşamaz hale gelebilirlerdi. Mesih onların dünyada kalmalarını istedi ve ardından onlara iki melek gönderdi. Muhteşem parlaklıklarıyla birden ortaya çıkan bu Melekler İsa göğe alındığı için öğrencileri teselli ettiler. Onun göğe alınması bir göz yanılması değildi fakat gerçeğin ta kendisiydi. Aynı zamanda Mesih'in gönderdiği bu iki göksel haberci, öğrencilerin umutlarının bitmediğini ve Mesih'in bulutlarla gittiği gibi bulutlarla döneceğini belirttiler. Dünya Tarihinin amacı tek bir cümlede yatar, "Rab İsa Mesih tekrar gelecek!". Hristiyanlık bu imanı sarsılmaz bir şekilde korur. Rabbimiz yaşıyor ve bizleri sevdiği için tekrar gelecektir. Geleceği zamanı malesef bilmiyoruz fakat emin olduğumuz birşey var ki o da kesin olarak geleceğidir, hemde yakında. Peki sen İsa'yı bekliyor musun? O senin düşüncelerinin merkezinde midir? Mesih'i seviyor musun? Her gün onu düşünüyor musun? Dualarını ona yöneltiyor musun? Ümitle mi gelişini bekliyorsun? Unutma kardeşim, Rabbi bekleyenden başka hiç kimse hikmetli ve mantıklı bir yaşam süremez. Öğrenciler büyük bir sevinçle Kidron vadisine indiler. Rableriyle beraber zaman geçirdikleri Zeytin Dağından Yeruşalim'e doğru yürüdüler. Zeytin dağına çok yakında bulunun Getsamani bahçesinde hep beraber uyumuşlardı, Mesih gelecek olan ölüm ve Tanrı'nın gazabından dolayı büyük bir sıkınnıtı çekerken. Sonunda tutuklanmış ve zincire vurulup götürülmüştü. Artık o kabuslarla geçen geceyi anımsamıyorlardı öğrenciler, sevinçle Mesih'in zaferini kutluyarlardı. Yanlarına gelen bu iki haberci sayesinde, yürekleri ve zihinlerinde "Rab geliyor" sözleri bir çan sesi gibi çınlıyordu.

Dua: Ya Rab İsa Mesih, sen yaşıyorsun ve düşmanların göğe alındığını biliyorlar. Sen zafer kazanansın ve geri geleceksin. Lütfen zaferini sevinçle kutlamayı bize öğret, ve bizleri kendi sözün ile yoğur ki sen geri dönene kadar bu dünyada senin işin için çalışalım. Amin.

Soru 5: Meleklerin söylediklerine göre Mesih tekrar gelişi hakkında ne söyleyebiliriz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:06 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)