Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 002 (Introduction to the Book)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

1. Elçilerin İşleri Kitabına Giriş ve Mesih’in Son Vaadi (Elçilerin İşleri 1:1-8)


Elçilerin İşleri 1:1-2
Ey Teofilos, ilk kitabımda İsa’nın yapıp öğretmeye başladığı her şeyi, seçmiş olduğu elçilere Kutsal Ruh aracılığıyla buyruklar verip yukarı alındığı güne dek olanları yazmıştım.

Bu güne kadar onbinlerce insan sayılamayacak kadar çok kitap yazdılar ve eğer bu kitapları bir araya koysaydık kocaman bir dağ oluşurdu herhalde. Bir gün bu kitapların tümü Tanrı’nın öfkesiyle alevlenip yanacak, çünkü insanın tüm sözleri işe yaramayan, kurumlu boş sözlerdir. Fakat Doktor Luka’nın iki kitabı yargı gününde güneşten daha da fazla parlayacak. Bu kitaplar yok olmayacaklar, fakat Tanrı’nın tahtının önünde yükseltilecekler. Müjdeci Luka, ilk kitabında (“Luka” kitabı) İsa’nın yaptıkları ve söylediği sözleri ele aldı. Luka, İsa’nın yaptıklarını söylediklerinden önce dile getirdi, çünkü İsa sadece bir öğretmen değildi, ama aynı zamanda tüm dünyanın Kurtarıcısı’ydı. Müjdeci Luka tüm yüreğiyle İsa’yı yüceltmek istedi. Bizlere İsa’nın önünde günahkârların nasıl tövbe ettiklerini ve böylece Rab’bin lütfu sayesinde imanları aracılığıyla doğru kılındıklarını gösterdi. Mesih İsa’nın yanında çarmıha gerilen hırsız da cennetin görkemini gördüğünde aynı şeyleri yaşadı. Luka’nın müjde kitabı (ilk kitabı) gerçekten büyük bir sevinç kitabıdır. Bir melek yemlikte doğacak olan bebekle ilgili sevinç getiren haberi duyurmak için geldi. Rab, kayıp olanları arayıp kurtarmak için insan bedeni aldı. Bugün şükrederek tanıklık edebiliriz ki, birçok insan Luka Kitabı sayesinde kurtulmuştur. Sonsuz yaşamın gücü bu mektuptan yüreklere ve akıllara doğru akıyor. Romalı yönetici Teofilos, Mesih’teki bu muhteşem kurtuluşu tattı. Teofilos, arkadaşı Luka’ya kurtuluş müjdesi konusunda Nasıralı İsa’yla ilgili yaptığı sağlam araştırmalara güvendi. Romalı vali sadece duygusal kayıtlardan memnun değildi ve kendi imanı için daha sağlam temelli bilgiler istedi. Eğitimli Luka bu iki kitabı yazdı ve ona gönderdi. Böylece daha sağlam bir ruhsal hayatı olacağı gibi, aynı zamanda Roma İmparatorluğu mevkiisine uygun daha iyi bir hizmetli olmak üzere donatılacaktı. Luka, Teofilos’a dünyada Mesih İsa’dan başka hiçbir umut olmadığı konusunda tanıklık etti. Dünyadaki tüm ülkeler yok olup gidecek. Her ne kadar mantıklı kanıtlar üretseler de tüm filozoflar da yararsızdırlar. Mesih Egemenliği’ni parlak zekalı düşünürlerin üzerine kurmadı ya da güçlü ordulara bel bağlamadı, fakat onun yerine basit insanları seçti; okuma yazma bilmeyen balıkçıları elçi ilan etti. Yanlız ve zararsız insanları seçmesi, aynı zamanda güçlüyü ve zekiyi reddetmesi anlamına geliyor. Tanrı gururluya karşıdır, ama alçakgönüllüye lütfeder.

Bu Kutsal Ruh’un tasarısıyla tam bir uyum içerisindedir, zayıfı güçlendirir ve yaslıya yaşam verir. Mesih yaptıklarını yanlız yapmadı, her zaman Kutsal Ruh’la bir uyum içerisindeydi ve tabii ki, Baba’nın iradesinden ayrılmadı. Baba Tanrı, Kutsal Ruh ve Mesih İsa bizim anlayışımızı aşan bir biçimde tam bir uyumla gerçek bir birlik içerisindedirler. Kutsal Üçlü Birlik olan Tanrımız daha hiçbir şey yokken, kilisesini kayıp insanların arasında kuracağına karar vermişti ve cenneti ruhsal olarak ölü olanlara duyurmuştu. Tanrı’nın kurtarışı, Mesih’in seçtiği, eğittiği ve vaaz vermeleri için görevlendirdiği elçilerin seçilmesiyle başladı. Müjdeci Luka Rab’bin seçtiği bu adamların yaptığı işlerden bahsetmiştir. Tanrı sevgisinin gücü gerçekten bu zararsız balıkçılarda görünmüştür. Bu kişiler gerçek birer mucizeydiler. Bu dünyada ve daha iyi bir gelecek için umut verecek kişilerdi.

Bu mucizeye bir yol hazırlamak için, Mesih öğrencileri arasında herşeyi kontrol eden ve organize bir biçimde Tanrı’nın Egemenliği’ni duyuran bir kral olarak kalmayı tercih etmedi. Onun yerine, göklere çıktı. Rab öğrencilerinin hata yapmasından korkmadı, çünkü Kutsal Ruh’un onlarda çalıştığını ve bu sayede yapılması gereken işi tamamlayacaklarını biliyordu. Bunun için kaygısız ve korkusuz bir biçimde göklere çıktı. Babası’nın yanında oturdu ve Ba-ba’yla bir olarak egemenlik sürmektedir. Kilisesini bu ahlaksız dünyada, tüm güçlere karşı koyarak sürdürmekte ve milyonların hayatını kurtarmaya devam etmektedir. Luka dünyadaki bu saklı Tanrı’nın Egemenliği’nin mucizevi bir şekilde büyümesinden dolayı şaşakalmıştır. Bu gelişmeleri ikinci kitabında açıklamıştır. Bu, Yeruşalim’den başlayıp Roma’ya kadar süren bir süreçtir.

Dua: Yaşayan Rab İsa Mesih, sana tapınırız ve överiz. Sevgin ve bugün dahi kiliselerde çalışan yüceliğin için adın yücelsin. Bize olan şefkatin için teşekkür ediyoruz. Çalıştığımız bu Elçilerin İşleri Kitabı’nda kendi işlerini bizlere göster. Seni yüceltmek istiyoruz ve öğrettiklerini hayatlarımızda uygulamak istiyoruz. Amin.

Soru 2: Luka’nın ilk kitabının içeriği nedir? Luka’nın ikinci kitabının içeriği ve amacı nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:03 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)