01 - ВСТУП: ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКЕ ЗНАЧЕННЯ ДЕСЯТИ ЗАПОВІДЕЙ
Перелітаючи з Делі в кашмірське місто Срінагар, пасажири можуть милуватися чудовою панорамою сніжних гімалайських вершин, які величаються над затуманеними рівнинами Північної Індії. Гори розділяються глибокими та вузькими долинами. Деякі гірські вершини покриті хмарами. Величезні 8-ми кілометрові вершини височіють над 5-ти кілометровими.
Коли відвідувач приземляється в місті Срінагар, то він тут зустрічається з дивовижним і зачарованим різноманіттям релігій та культур. Тут уживаються разом індуїзти, буддисти, іудеї, християни, мусульмани та атеїсти. Храми, церкви, мечеті та рекламні щити конкурують один з одним, намагаючись привернути увагу населення. В цьому невеликому куточку Землі зустрічаються п'ять різних держав: Індія, Пакистан, Афганістан, Росія та Китай. Кожен приїжджий, який гуляючи вулицями кашмірських міст і сіл та розмовляючи з їх жителями, мимоволі відчуває тут пануюче сильне напруження. Вся справа в тому, що ця чудова долина з 1991 року зазнає спустошення від громадянської війни.
Закони і звичаї великих світових релігій і політичні цілі урядів країн світу змальовують не менш видовищну картину, ніж гімалайські гори. Але велика кількість писемності, літургії, релігійних законів надають першість окремим з них, які підносяться над рештою, як високі вершини гімалайських гір над нижчими вершинами.
Однією з таких вершин в історії людства є Десять Заповідей. Єдиний істинний Бог промовив до пастуха Мойсея, об'явив Йому Свою волю і написав на кам'яних таблицях Свої неповторні Заповіді. З великою пошаною згадують іудеї цього патріарха, через якого Бог склав з ним Свій Завіт на горі Сінай. Ще й сьогодні, через 3300 років, книгу Мойсея читають в синагогах.
Християни теж приймають Десять Заповідей як незмінний фундамент своєї віри. Ісус Христос говорив Своїм учням, що “доки небо і земля не минеться, ані йота єдина, ані жаден значок із Закону не минеться, аж поки не збудеться все.” (Матв.5:18)
Мусульмани називають Мойсея “Калімуллах” і вважають його посланником Аллаха, а також політичним вождем, який володів не лише релігійною, а й політичною владою. Для них він залишається однією з найбільших людей в історії.
Десять Заповідей, які були передані Мойсею для всього людства, займають особливе місце в Старому Заповіті, залишаються і по цей день міцною основою для людей. Хто вивчає ці закони, дотримується та навчає їх, той стає мудрим. Народ, який зневажає ці Заповіді чи забуває їх, розбещується, занепадає і гине. Кожен, хто хоче уникнути такої долі, має старанно вивчати Десять Заповідей.
Роздуми над Десяттю Заповідями набирає великого значення в Кашмірі, адже там зіштовхуються світові релігії з сучасними ідеологіями, а саме, повсякденне життя змушує людей звертатися до Божого закону в Старому Заповіті. Ця книга виникла з бесід з молодими людьми на “вершині світу”. В пошуках істини і керівництва для свого життя, молодь різних релігій дослідила актуальність Десяти Заповідей в наші дні. Роздумуючи разом з ними, ми можемо набути вічну мудрість і безцінну допомогу для нашого повсякденного життя.