Previous Lesson -- Next Lesson
02 - ВВЕДЕННЯ В ДЕСЯТЬ ЗАПОВІДЕЙ: БОГ ВІДКРИВАЄ СЕБЕ ЛЮДЯМ
ВИХІД 20:2
“Я Господь, Бог твій, що вивів тебе з єгипетського краю, з дому рабства твого.”
Десять Заповідей не нав'язують людям якусь систему правил, чи складних догматичних постанов, що були відкриті людям через ангела. В Десяти Заповідях Сам Бог звертається до людей. Святий Творець наближається до Свого творіння, робить крок назустріч Своєму грішному народу.
02.1 - Особистість Бога
Перше слово в Десяти Заповідях — “Я”. Живий Бог звертається до нас не як неясний дух чи шум здалека. Його мова легка і зрозуміла. Він хоче встановити з нами особисті близькі відносини. Він звертається до нас Своєю благодаттю — не в Законі і не в гніві. Яку велику милість Він проявляє до нас, коли звертається словами, повними добра та любові!
Людина може вперто відвертатися від Всемогутнього Бога і втікати від Його доброти. Але святий Бог бачить нас скрізь, де б ми не були. Ми постійно в Його присутності. Ось чому кожна мудра людина повинна відгукуватися на Його слова. Звертаючись до нас словами “Я”, Він піднімає кожного з нас на рівень Свого співрозмовника —“ти” і ми можемо розмовляти з Ним як істоти, які є особистостями.
З цього всього стає ясно, без будь якої тіні сумніву, що Сам вічний Бог, який дає життя всьому, вічний Суддя над всіма, звертається особисто до нас. Давайте будемо уважно слухати Його і з радістю виконувати Його волю!
02.2 - Існування Бога
Бог відкриває нам Свою сутність в словах “Я є”. Як можуть деякі заявляти, що Бога не має? Всі ствердження атеїстів розсипаються в порох перед свідченням Божим “Я Господь!” Причина нашого існування в словах — “Я є”. Бог існує! Все пройде, Бог залишиться, Він Вічний. Людина знову і знову повстає проти свого Творця, нібито намагаючись перебороти високу гору. Але істина не в тому, що людина говорить про Бога чи вчені пишуть про Нього. Він Сам — Істина і Він наповняє весь Всесвіт. Деякі люди ще за часів царя Давида 3 тисячі років тому заперечували існування Бога (Пс.13). Псалмоспівець назвав таких людей зіпсутими безумцями, тому, що вони заперечували дійсність і не помічали Того, Хто тримає весь Всесвіт. Але невіруючі і далі продовжували вести безбожне гріховне життя.
Свідчення Бога про Себе заперечує основи, на яких побудовані релігійні погляди Будди. Наскільки далека від реальності Нірвана зі своїм вченням про самозречення і умертвіння власних бажань до такої міри, щоб душа розчинилась у великому “ніщо”! Бог хоче, щоб усі люди жили. Він живий і свідчить про себе — “Я є”. Це надає нашому життю зміст та ціль. Бог хоче, щоб ми жили, як живе Він. В Його задум не входить план знищити нас.
Боже свідчення кладе кінець всім догмам матеріалізму. Лише недалекоглядна людина може заперечувати існування духовного світу. Така людина фактично нагадує камінь, що лежить на одному місці, в той час, як птаха ширяє під небесами. Бог живий і звертається до нас. Він звертається навіть до матеріалістів, атеїстів та комуністів, щоб кожен привернув своє вухо до Його слів і став мудрішим. Хто ж робить запеклим своє серце і відмовляється слухати Його, той нагадує сліпця, який стверджує, що немає сонця, так як він його не бачить.
02.3 - Хто такий Яхве?
Бог сказав Мойсею: “Я ГОСПОДЬ”. “Я Є СУЩИЙ” - це у вищому ступені буквальний переклад староєврейського тексту з Виходу 3:14. Він виражає реальне, вічне, безумовне і незалежне існування Бога. Бог існує так, як ніхто і ніщо інше. Він не міняється і це є основою нашої віри та наріжним каменем нашого спасіння. Незмінний Бог залишається вірним нам, незважаючи на всю нашу обмеженість і гріхи. Ми можемо приходити до Нього, завдяки Його вірності. Навіть коли ми стоїмо перед загрозою кінця світу, Бог потішає нас: “Небо і земля проминеться, але не проминуться слова Мої!”(Матв. 24:35)
Бог охоплює все у Своїй безмежній владі. Він — всезнаючий, всевидючий, безмірно премудрий. Він знає і показує вихід з будь-якого становища, навіть, якщо всі двері зачинені. Він розуміє наші почуття і думки. Він не бажає, щоб ми зі страху падали перед Ним. Він посилає нам глибоку надію і впевненість. Він промовляє до нас, щоб ми підняли свій погляд до неба і поклали на Нього всю нашу надію. Він хоче бути Господом нашого життя. О, якби ніхто не відвертав лиця свого від нашого терплячого Бога, адже Він чекає від нас відповіді! Коли людина звертається до Свого Творця, то вона просто відгукується на Його милість і благодать. Коли Бог говорить «Я – Господь», Він заявляє що лише один Він є Господь і немає іншого. Всі інші духи і боги – ніщо.
В наш сучасний вік, коли містичні вчення міняються на сучасні релігії, біснуваті звільняються вірою в Єдиного істинного Бога. Сьогодні агностицизм зазнає занепаду, люди кидаються в інші крайності, захоплюються окультизмом і потрапляють у пута злих духів. Окультизм пропагується сьогодні скрізь: по радіо, на телебаченні, а також у пресі.
Читаючи Євангеліє, ми знаходимо там слова Ісуса: «Я – Сущий». Це твердження тісно пов'язане з Десяттю Заповіддями. Ісус стверджує, що Він – Господь, про Якого анголи сповістили радісну вість вифлеємським пастухам. Більше того, Ісус говорить: «Я – Хліб Життя», «Я – Світло для світу», «Я – двері», «Я – Дорога, Правда і Життя». Ісус Христос сказав також: «Я – Цар», «Я – Початок і Кінець». З того часу Його учні впевнено стверджують: «Ісус Христос – це Господь!» Він ніколи не змінюється, Він спасає нас від усякого гріха. Він затвердив Своє положення влади, коли воскрес із мертвих. З того часу перші слова Десяти Заповідей лунають потіхою для нас: «Я – Господь!»
Мойсей навіть не мав уявлення про те, що його Господь втілиться і прийде на Землю. Але ще за 1350 років до народження Ісуса він отримав найпростіше відкриття про Бога: «Я – Господь, Бог твій».
02.4 - Хто такий Бог?
Бог назвав Себе староєврейською мовою іменем «Елохім», що в перекладі на арабську звучить — «Аллах». «Елохім» складається з двох частин «Елох – ім», а слово “Аллах” складається зі слів “Аль-ель-ху”. “Аль” в арабській мові служить визначеним артиклем. “Ель” - це початкове ім'я Бога у всіх семітських культурах і воно несе в собі значення “сила”. Ісус Христос виголосив основне значення імені “Ель” і затвердив його у своєму свідченні перед Вищим судом: “Відтепер ви побачите Людського Сина, що сидітиме праворуч сили Божої, і на хмарах небесних приходитиме!”(Матв.26:64). Частки “-ім” та “-ху” служать суфіксами. Староєврейський суфікс “-ім” означає можливу множину, а арабський “-ху” вказує виключно на однину. Таким чином, слово “Аллах”, по суті, не має значення, яке вказувало б на єдність Святої Трійці. В той час, як в слові ”Елохім” показано Триєдиність Бога.
Вічний Бог є не лише Всезнаючий, Премудрий і Всюдисущій, Він також є і Всемогутній Бог. Крім Нього в світі не існує більше іншої сили, яка могла б творити. Він Один створив Всесвіт Своїм могутнім Словом з нічого і все тримає Своїм святим терпінням. Наш Бог — це не жорстокий і руйнівний бог, який вводить в оману того, кого йому заманеться і веде прямим шляхом того, кого він захоче (сура Фатір 35:8 і сура Муддассір 74:31). Навпаки, Бог “хоче, щоб усі люди спаслися, і прийшли до пізнання правди” (1 Тим. 2:4)
У Старому Заповіті багато імен людей і назви країн пов'язані з іменем “Ель”. Дітей називали: Шмуель (Самуїл), Еліяху (Ілія), Еліазар (Лазар) та Даніель (Даниїл). Міста називали: Бейт-Ель (Вефиль), Єзре-Ель (Ізраїль). Народ називався — Ісраель (Ізраїль). Таким чином, люди пов'язували себе з “силою”, яка панувала над всім Всесвітом. В Новому Заповіті люди також з'єднувалися з Богом, але зовсім унікальним чином, адже Він обіцяв їм: “Та ви приймете силу, як Дух Святий злине на вас” (Дії Ап. 1:8). Бог не відкидає грішників, але очищає, освячує їх та поселяється в них.
Вся влада на небі і на землі дана нашому Всемогутньому Господу Ісусу Христу. Сила всіх атомних бомб є ніщо, в порівняні з Його безмежною могутністю. Його сила не має меж!
02.5 - Хто такий Бог в ісламі?
Покірність Всевишньому примушує мусульманина вигукувати “Аллаху акбар” - Аллах величний! Мусульманин вважає, що Аллах є “найпрекрасніший” і “найрозумніший” за всіх. Таким чином, Аллах в ісламі стає великим, сильним і недосяжним для Його рабів. Людський розум не може Його осягнути. Він осягає нас. Аллах в ісламі є далеким і невідомим. Будь-яка думка про Нього є неповною і невірною. Люди ніяк не можуть осягнути Всевишнього, так стверджують мусульмани. Вони можуть лише схилятися перед ним у страсі і благоговінні.
Містики намагалися по-людському побудувати мости, щоб досягнути великого і недосяжного Аллаха. Але сам Коран у своїй абстрактній бедуїнській логіці не припускає ніяких спроб наблизитися до Бога.
В ісламі Аллах залишається невидимим. Він не складає заповіт з мусульманами. Вони не сприймають Мухамеда як посередника між ними і Аллахом, який складає з ним ісламський заповіт. Він наказує всім підкоритися Господу і при цьому нічого від Нього не очікуючи.
Мусульмани не пізнають Бога в Його сутності. І тому, вони не можуть отримати істинного пізнання власної гріховності і відчути на собі Його благодать. В ісламі поклоніння здійснюється не з подяки Спасителю за спасіння від гріхів і не в знак хвали за звільнення від суду. Ісламське поклоніння — це поклоніння далекому могутньому Аллаху, наче раби, що падають у страху і сумніві до ніг своїх панів. Мусульмани намагаються слідувати за Мухаммедом тому, що іслам возвеличує Аллаха, який страшить людей, а не освячує їх. Вони не дякують Спасителю за те, що Він дарував їм спасіння тому, що в ісламі зовсім не існує спасителя. Недивно, що мусульманин залишається прив'язаним до свого формального обрядового поклоніння!
Але істинний Бог, який відкривається в Біблії, недалекий від Свого творіння. Він наблизився до нас і склав Заповіт з синами Адама, коли звернувся до них словами: “Я Господь, Бог твій!”
02.6 - Заповіт з Богом
Займенник “твій” у висловлюванні “Я Господь, Бог твій!” виявляє приналежність. Він означає, що Бог згідний належати нам. Ми можемо Йому довіряти як дитина батьку. Всемогутній Бог нахиляється до нас, незважаючи на нашу непокірність, неначе нам говорить: “Я твій. Прошу тебе, покайся, навернись до Мене і назавжди посвяти твоє життя і всього тебе Мені Одному!”
Дуже важливо, що Десять Заповідей розпочинаються із укладенням Заповіту між Богом і людьми. Лише один Бог склав з людьми такий Заповіт, в якому Він утвердив Свою присутність і любов до нас. Він очікує, що ми відгукнемось на Його існування і всюдиприсутність нашою вірою, надією й любов'ю.
У Своєму Заповіті з грішниками, Бог запевняє їх в Його прощенні, спасінні, захисті і благословінні. “Коли за нас Бог, то хто проти нас?” (Рим. 8:31). Він підбадьорює нас, обіцяючи завжди перебувати з нами і діяти через нашу неміч. Людський гріх не може скасувати Божу праведність. Поза всяким сумнівом, Святий Бог буде судити будь-який гріх, навіть саме малий. Його досконала праведність вимагає, щоб кожен гріх був засуджений, але Його вічна любов у Христі очищає гріхи всіх, хто складає з Ним Заповіт. Своєю смертю за нас Христос підтвердив, що Божий Заповіт вже вступив у силу. З того часу, хрест був і залишається символом продовження Його благодаті.
02.7 - Бог є наш Отець
Народження Ісуса Христа поклало кінець відділенню Бога від людини. Бог явився в тілі, щоб Його послідовники більше не були рабами, тому, що Христос звільнив їх від пут гріха, від кайданів сатани, від смерті і навіть від Божого суду. Кров Ісуса Христа пролита на викуплення за наше звільнення. Хто повірить в Нього, той очищається і стає сином чи дочкою Божою. Через Христа Всемогутній Бог став нашим законним духовним Батьком. Навіть, якщо ми і вчинили важкий гріх, Він всеодно запевняє нас: “Я Господь, твій Батько”.
Бог і Отець Господа нашого Ісуса Христа наповняє силою Духа Святого кожного, хто полюбив Воскреслого і слідує за Ним. Народженні згори віруючі в Христа носять в собі життя і природу Отця Небесного. Вони більше не живуть в кайданах сумніву і в рабстві духовної смерті. Святий Бог вступив з нами в Заповіт у Христі. Він зробив нас Своїм храмом — місцем Свого перебування. Він — наш Батько, а ми — Його діти. Ми належимо Йому, а Він — нам. Цей Новий Заповіт виконався внаслідок заступницької жертви Христа за нас. З того дня, як Христос вмер на хресті, кожен віруючий в Нього перебуває в особистому зв'язку з Богом. Їх молитви не залишаються в порожнечі. В молитві вони спілкуються з Богом, дякують Йому, сповідаються перед Ним і приносять свої прохання. Наш Небесний Отець чує нас. Ми знаходимо в Ньому притулок. Він оточує нас і покриває Своїм одягом праведності. На відміну від мусульман, істинні християни близькі до Бога. Вони не поклоняються пантеону богів, як індуси і не наближаються до жахливої пустоти, як це роблять буддисти.
Всемогутній Бог пов'язав Себе з послідовниками Христа путами Своєї любові, щоб вони жили в Його присутності, перетворюючись в Його образ. Наш Небесний Отець не захотів залишити нас у стані відчаю і тому, вирішив врятувати і відновити зв'язок з нами. Він кинув виклик Своєму народу: “Будьте святі, бо святий Я” (Лев.11:45). Спілкування з Богом — це не лише віра розуму, але вона неодмінно проводить докорінні зміни морального життя людини. Якщо ми живемо з Богом, то наша сутність обов'язково буде мінятися, адже вічний Бог задумав підняти Своїх дітей на рівень Його стандарту. Наш Батько хоче, щоб ми були такі, як Він. Ісус сказав: “Будьте досконалі, як досконалий Отець ваш Небесний!” (Матв. 5:48). Десять Заповідей грають важливу роль в процесі перетворення людей, що йдуть в погибіль в Божих дітей. Фактично, вони нагадують перепону, яка втримує нас від падіння, завдяки Його благодаті.
Можливо, тобі здається, що це неможливо, виповнити заповіді Христа. Як можна бути таким досконалим як Бог? Невже спроба стати таким досконалим, вже сама по собі не є схожою спокусою Єви в раю, коли вона почула слова сатани: “будете як боги”? Людина не може себе саму врятувати, не може власними зусиллями стати праведною. Будь-яка людська праведність будується на законі, який викликає непокору і приводить людину до осуду. Але справжню насолоду ми отримуємо від доброго діла, яке Отець чинить у нас. Він веде нас на дорогу праведності. Кожен день Він закликає нас жити, відкинувши себе і дає нашим душам вічну силу перемагати зло в самих себе; Він закликає нас читати Слово Боже і чинити по Ньому; Він дає нам Свою любов, яка перетворює егоїстів в слуг і служителів. Духовні дари нашого Отця настільки явні, що навіть Мухаммед визнавав їх і описував послідовників Христа як особливих людей, які “не виявляють зарозумілості”, але показують “співчуття і милосердя” (сури Маїда 5:82 і Хадід 57:27).
02.8 - Завершене спасіння
Бог хоче звільнити нас від пут гріха. В другій частині вступу до Десяти Заповідей Він говорить нам, що ми не можемо самі звільнитися від пут гріха. Бог діє в нас через послух у вірі. Бог звільнив через Мойсея Свій народ із мук рабства і склав з ним Божественний Заповіт. Він прийняв їх не завдяки тому, що вони були праведні; Він вибрав їх по своїй благодаті. Бог сказав їм: “Я Господь, Бог твій, що вивів тебе з єгипетського краю з дому рабства”.
3600 років тому назад сини Якова переселились зі скелястих гір на Захід від Йорданської долини. Голод привів їх на плодовиту долину Ніла за 300 кілометрів від їхньої Батьківщини. В Єгипеті вони мали краще життя. Кожного року Ніл зрошував землю і вона приносила врожай. Через деякий час сини Якова розмножились і стали загрозою для єгиптян. Фараони зробили євреїв-переселенців рабами і безжалісно примушували їх виконувати непосильні роботи. Деякі ізраїльтяни в рабстві пам'ятали Бога їхніх батьків і зверталися до Нього по допомогу. В добрі часи вони забули свого Бога, але бідність і потреба привели їх назад до Нього — їх Спасителя і Визволителя. Бог почув їхнє благання і послав їм Мойсея, раба Свого, якого Він ще раніше — в палаці фараона і в пустелі — підготовив до виконання особливого покликання. Господь з'явися Мойсею в кущі, який горів і не згорав. Бог відкрився Мойсею як “СУЩИЙ”— “Я є Той, Хто Я є. Я не міняюсь і залишаюсь вірний вам.” І тому сказано: “І будете шукати Мене, і знайдете, коли шукатимете Мене всім своїм серцем” (Єрем. 29:13).
Господь послав Мойсея до великого фараона, якого вважали єгипетським богом, щоб Мойсей просив фараона звільнити єврейських рабів. Але управитель долини Ніла не хотів відпускати на волю дешеву робочу силу. Він все більше робив запеклим своє серце і відпустив синів Авраама лише після того, як Господь змусив його до цього багатьма судами і бідами. Вони звільнились від рабства в Єгипеті не через власну праведність, але лише через послух віри. В них не було необхідної зброї. Вони бігли всю ніч в бік пустелі, під захистом пасхального ягняти, заколеного за них. В кожній сім'ї було заколене одне ягня. Коли вони з'їли м'ясо ягняти, то здобули Божу силу і втекли на волю. Перехід через Чермне море і загибель ворогів, які гналися за ними, підтвердили остаточно їхнє звільнення. Сьогодні в Єгипетському музеї в Каїрі відвідувачі можуть побачити мумію втопленого фараона, в легенях якого знайшли водорості.
Мусульмани розцінюють свої перемоги над ворогами як Боже втручання. Але Мухаммед отрмав перемогу в битві у Бадре не з-за чудового Божого втручання, а завдяки тому, що він був добре озброєний. Його послідовники жертвували всім, чим могли. Недивно, що вони здолали всіх ворогів. Те, що Мойсей описує, як чудове Божественне втручання (без жодної краплі крові), відомо в ісламі як священна війна (джихад), в якій кожен має приймати участь. Іслам і по цей день виправдовує такі дії, як: “Не ви їх вбили, а Аллах їх вбив. Не ти кинув жменю піску, коли кидав, а Аллах кинув...”(сура Анфаль 8:17)
Після того, як Господь чудовим чином звільнив синів Ізраїльських із рабства в Єгипті, Він привів їх в суху, палючу пустелю, і там приготовив їм бенкет. Він хотів скласти з ними Божественний заповіт, щоб вони освятились у спілкуванні з Ним. Він покликав їх як народ священників, які звершують служіння Богу. Вони повинні були нести служіння примирення для всіх людей перед престолом Божим. Десять Заповідей були самим серцем книги Заповіту і золотим правилом для спілкування з Господом. Бог сидів на престолі над двома скрижалями закону, які береглись в ковчезі заповіту.
02.9 - Спасіння в Новому Заповіті і ціль Десяти заповідей
Роздумуючи про чудову перемогу, яку Бог подарував синам Якова 3300 років тому, порівнюючи її зі спасінням, яке звершив Ісус в Новому Заповіті, ми можемо підсумувати Десять Заповідей словами: “Я Господь, твій Бог і Отець; я навіки викупив тебе”.
З того часу як Ісус прийшов в цей світ і поніс на Собі гріхи кожної людини, померши на хресті як Агнець Божий, ми сповіщаємо про Божу милість всім народам і проповідуємо Ісуса Господом і Спасителем всіх людей. Своєю мученицькою смертю на хресті Ісус Христос розірвав кайдани гріха і знищив владу сатани. Він угамував Божий гнів і поніс на Собі покарання за всіх нас. Наше спасіння було звершене лише Христом. Ось тому ми повинні дякувати Йому і вірою приймати Його викуплення.
Боже спасіння готове для кожної людини. Ми спасенні незвичайним чином, без будь-якої зброї. Хоча пролилася кров, але кров не переможеного ворога, а Кров Єдинородного Сина Божого, який віддав Себе в жертву за нас.
Нас не врятувало дотримування Десять Заповідей, вони дані нам зовсім не для цієї цілі. Вони вчать нас, спасенних, як дякувати Господу за подароване нам спасіння. Хто думає, що може власними людськими зусиллями спасти себе від гріха, сатани, смерті і Божого гніву, той глибоко помиляється. Насправді, така людина ще більше застряє в рабстві гріха. Десять Заповідей не можуть слугувати нашому самоосвяченню. Вони лише ведуть нас до покаяння і послуху вірі, до радості вже звершеного спасіння. Щоб виконати ціль закону Мойсея, потрібно прославити Небесного Отця і Ісуса в силі Святого Духа. Бог не хоче нас осуджувати чи проклинати; Він не хоче, щоб Десять Заповідей стали для нас непосильним тягарем. Ні, наш Спаситель задумав наше спасіння ще до того, як Він явив Закон. Він дав Закон для того, щоб привести спасенних віруючих до покаяння, змінити їх, зробити непокірних слухняними і м'якими людьми в Дусі Святому. Таким чином, ціллю Закону є не знищити нас на Великому Суді, а привести нас до спільності з Богом, нашим Отцем.
Якби ми були рабами, то змогли б краще зрозуміти Десять Заповідей. Як раби, ми працювали б, незалежно від наших обставин: і під час хвороби, і на схилі літ. Ми змушені були б працювати в нестерпних обставинах. Ми носили б на собі номер і ніхто не турбувався б про нас.
Бог звільнив Свій народ від таких страшних мук і болю. Тому ми рахуємо Десять Заповідей як керівництво для життя звільнених християн, яке навчає їх чинити тверезо і мудро у своїй свободі. У свободі приховано багато спокус. Якщо ми будемо жити без Бога, то дуже швидко станемо рабами власних інстинктивних бажань та гріхів. Бог створив людину за Своїм образом. Без Бога людина не може жити праведно. Без Бога не існує досконалої свободи.
Якщо людина живе в гріху, то вона — раб гріха. Наркотичні речовини, тілесні пожадання, злодійство, лінощі, насильство і злість стають для неї в'язницею. Деякі люди заплутані невидимими ланцюгами алкогольної, тютюнової, наркотичної залежності, звичками постійно обманювати, не говорячи вже про чаклунство і злих духів. Сатана заграє з їхніми думками. Але Ісус Христос звільняє віруючих в Нього і дарує їм святу свободу Божих дітей. Христос — істинний Переможець, Спаситель, Господь, Мудрий Цілитель, Добрий Пастир і Вірний Друг. Він ніколи нікому не відмовляє в допомозі і в пораді.
Десять Заповідей — захисна стіна, яка захищає звільнених по благодаті. Бог став їхнім Отцем, Христос — Спасителем, Дух Святий — Утішителем. Вони пізнали, що Отець і Син і Дух Святий — є Єдиним Богом. Вони зазнали істинну свободу в Ньому з подякою і миром. Недивно, що Десять Заповідей стали знаком Божого керівництва для них і їхніми піснями в пустелі мандрування (Пс. 118:54)