Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Bulgarian":
Home -- Bulgarian -- Romans - 062 (The Apostle’s Worship)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian-- Azeri-- Bengali -- BULGARIAN -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Greek -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo -- Indonesian -- Javanese -- Kiswahili -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Somali -- Spanish -- Tamil -- Telugu -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson -- Next Lesson

РИМЛЯНИ - Господ е наш правдата
Изследвания в писмото на Павел до римляните
ЧАСТ 2 - Божията правда Е НЕПОКЛАТИМА дори и след ЗАКОРАВЯВАНЕТО на синовете на Яков, Божийте избрани (Римляни 9:01 - 11:36)
5. Надежда на децата на Яков (Римляни 11: 1-36)

д) Поклонението на Апостола (Римляни 11: 33-36)


РИМЛЯНИ 11:33-36
33 О, колко дълбоко е богатството на премъдростта и знанието на Бога! Колко са непостижими Неговите съдби и неизследими пътищата Му! 34 Защото: "Кой е познал ума на Господа или кой Му е бил съветник?", 35 или: "Кой от по-напред Му е дал нещо, за да му се отплати?" 36 Защото всичко е от Него, чрез Него и за Него. На Него да бъде слава до векове. Амин.

Павел се страхуваше от духовното положението на евреите, но беше в същото време изпълнен с благодарност и хвала за ранните вярващи от евреите в Ерусалим. Той възвеличи Светия за нарастващия брой на вярващите от другите народи и чувствата му на тревожност се успокоиха поради изобилната Божия любов. Той изповяда нвговата милост, но не отрече неговото наказание. Павел разпозна любовта на Всемогъщия, повярва в чудните му пътища и накрая свидетелства, казвайки: "Бог е отвъд нашите разбирания. Ние му вярваме и поставете нашите мисли под неговата воля и откровение "(Исая 40:13; 45:15; 55: 8-9; Римляни 11:33).

Блажен е всеки, който се покланя на Господа с вярност, хвали го и му благодати, защото разпознава Святия и неговата любов. Духът на истината го отвежда до дълбините на божествеността и до изпълнението на духовните дарби. Във втората част на посланието си, Павел достига края на своята тема. Той изповядва закоравяването на народа на Яков и разпознава, че причината за това е тяхното неверие и несъгласието им с Божията воля; Павел не отрича тази истина.

В същото време той насърчава вярващите от еврейски произход, както и някои господа в Рим, че Бог ще ги приеме отново поради безграничната си благодат. Въпреки това, Господ подбуди евреите чрез новповярвалите езичници, показвайки им тяхната любов, смирение, чистота и тяхната служба в Анадола, наставлявайки ги в практическо служение във вярност.

Но историческите факти се развиха в опозиция на това,за което Павел се надяваше. Самият Павел беше първата жертва на злобата на евреите. Той беше обезглавен в Рим в резултат на тяхното лъжливо свидетелство.

Павел забелязва това закоравяване към него и към евнгелието и повтаря духовната истина на юдеите, както пророк Исая беше изрекъл. Той пише: 26 "Иди, кажи на този народ: С уши ще чуете, но никак няма да разберете; и с очи ще гледате, но никак няма да прозрете. 27 Защото затлъстя сърцето на този народ и ушите им натегнаха, и очите си затвориха, да не би да видят с очите си и да разберат със сърцето си, и да се обърнат, за да ги изцеля." 28 Затова, да знаете, че това Божие спасение бе изпратено на езичниците; и те ще го слушат. 29 И като каза това, юдеите си отидоха с големи спорове помежду си. " (Деяния 28: 26-29).

Павел престоява в римските затвори в продължение на много години, поради съдебното решение на еврейския съвет срещу него (Деяния 23: 1 -28: 16). В резултат на тяхната упоритост и злоба, той трябваше да пътува до Рим, където Цезар лично го осъди (Деяния 27: 1 - 28:16). Неговият затвор, все пак, не беше тежък, защото римляните му разрешиха да проповядва благовестието на всички онези, които искаха да го слушат.

Някои от евреите в Рим повярваха, докато мнозинството от старейшините и равините не приемаха неговото учение, но счита християнството като еврейска секта (Деяния 28:22). Те са имали голямо влияние върху съдиите, дори и след като Павел е бил обезглавен.

Злобата на евреите срещу апостола на езичниците достига своя край, но посланията на Павел са били разпространени без никакви препятствия. Дори и днес, те привличат безброй евреи и езичници да вярват в Христос. Очевидно е, че Павел, който живее в Христос, ще ходи в победа с Христос до края на света.

МОЛИТВА: O небесни Татко, покланяме ти се. Величаеме те и те хвалим за твоята любов и справедливост; радваме се за твоите мъдри пътища и безкрайна благодат. Изключително много ти благодарим, че си ни довел до Христос и си ни направил твои възлюбени деца.

ВЪПРОСИ:

  1. Какво се разбира под пълнотата на благодатта и мъдростта на Бога?
  2. Как Бог продължава да е праведен ако закоравява сърцата на избрания си народ и на края приема святия остатък и счита всички тях за потомък на Яков?

ВИКТОРИНА 3

Скъпи читателю,
Прочитайки нашите коментари върху посланието до Римляните, вече можеш да отговориш на следните въпроси. Ако отговориш на 90% от въпросите по долу, ще ти изпратим следващата част от тази поредица. Моля те, не забравяй да включиш пълното си име и адрес ясно на листа с отговорите.

  1. Каква е била причината за дълбока скръб на Павел?
  2. Каква беше готов Павел да пожертва за спасението на своя народ?
  3. Колко провилегии наименува Павел за хората от Стария Завет? Коя от тях изглежда най-важна за вас?
  4. Защо Божията благодат не успя да спаси голяма част от избрания народ, който изпадна от едно осъждение в друго?
  5. Какво е значението на избора на потомството на Исаак и Яков?
  6. Каква е тайната на Божия избор?
  7. Защо никой не заслужава да бъде избран от Бог? Поради каква причина сме избрани за добро?
  8. Защо Бог закорави сърцето на фараона? Как започва закоравяването на отделните личности, родове и народи?
  9. Кои са съдовете на Божия гняв и каква е причината за тяхното непослушание?
  10. Каква е целта на съдовете на Божията милост и какъв е техният произход?
  11. Защо милиони вярващи от различни народи придобиват Божията правда и са утвърдени в нея?
  12. Защо религиозните хора от други религии се опитват да спазват законите си, за да придобият Божията правда?
  13. Какъв е смисълът на мотото на Павел: Христос е краят на закона?
  14. Защо евреите очакват с нетърпение идването на Месия?
  15. Каква е връзката между вярата и свидетелството?
  16. Как вярата и свидетелството правят постепенен напредък според апостол Павел?
  17. Как може всеки човек днес, ако желае, да чуе, да разбере и да приеме Евангелието?
  18. Защо Бог прие обновени човеци от различните народи за свои избрани хора?
  19. Какво е значението на думите на Бог към Илия, за да запази седем хиляди в Израел, всички, които не бяха преклонили коляно пред Ваал?
  20. Какво е значението на думите на Павел, поради които той и всички последователи на Христос от евреите да принадлежат към светия остатък от избрания Божий народ?
  21. Какво означава закоравяването на евреите за нечистите езичници?
  22. Как могат християните да насочат неверниците към правата вяра?
  23. Какво означава присаждане в духовното тяло на Христос?
  24. Кой ще бъде в опасност, ако присадките са повредени?
  25. Защо Божиите обещания никога не отпадат, но траят завинаги?
  26. Кой е целият духовен Израел?
  27. Какво се разбира под пълнотата на благодатта и мъдростта на Бога?
  28. Как Бог продължава да е праведен ако закоравява сърцата на избрания си народ и на края приема святия остатък и счита всички тях за потомък на Яков?

Ако преминеш изучаването на всички книги от поредицата за Римляни и ни изпратиш отговорите си в края на всяка книга, ние ще ти изпратим

СЕТИФИКАТ ЗА НАПРЕДНАЛО ИЗУЧАВАНЕ
В разбиране на посланието на Павел до Римляните

като насърчение за бъдещото ти служение за Христос. Насърчаваме те попълниш това изучаване заедно с нас, за да получиш вечно съкровище. Чакаме отговорите ти и се молим за теб. Нашият адрес е:

Waters of Life
P.O. Box 600 513
70305 Stuttgart
Germany

Internet: www.waters-of-life.net
Internet: www.waters-of-life.org
e-mail: info@waters-of-life.net

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on November 02, 2015, at 01:11 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)