Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 054 (The Jews Neglect the Righteousness of God)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 2 - TANRI’NIN DOĞRULUĞU, ONUN SEÇİLMİŞLERİ OLAN YAKUP’UN ÇOCUKLARININ YÜREKLERİNİN KATILAŞMASINDAN SONRA BİLE, SARSILMAZ (Romalılar 9:1-11:36)
4. Tanrı’nın Doğruluğuna, Yasaya bağlı Kalmakla Değil, Sadece İman Yoluyla Ulaşılır (Romalılar 9:30 - 10:21)

a) Yahudiler İman Aracılığıyla Ulaşılan Doğruluğa Aldırmadılar ve Yasa’nın İşlerine Bağlandılar (Romalılar 9:30 - 10:3)


ROMALILAR 9:30-10:3
30 Öyleyse ne diyelim? Aklanma peşinde olmayan uluslar aklanmaya, imandan gelen aklanmaya kavuştular. 31 Aklanmak için Yasanın ardından giden İsrail ise Yasayı yerine getiremedi. 32 Neden? Çünkü imanla değil, iyi işlerle olurmuş gibi aklanmaya çalıştılar ve ‘sürçme taşında’ sürçtüler. 33 Yazılmış olduğu gibi: "İşte, Siyon'a bir sürçme taşı, Bir tökezleme kayası koyuyorum. O'na iman eden utandırılmayacak." 10:1 Kardeşler! İsraillilerin kurtulmasını yürekten özlüyor, bunun için Tanrıya yalvarıyorum. 2 Onlara ilişkin tanıklık ederim ki, Tanrı için gayretlidirler; ama bu bilinçli bir gayret değildir. 3 Tanrı’nın öngördüğü doğruluğu anlamadıkları ve kendi doğruluklarını yerleştirmeye çalıştıkları için Tanrı’nın öngördüğü doğruluğa boyun eğmediler.

Elçi Pavlus, Roma’daki kilise üyelerini, dolaylı olarak, din öğretmenleri doğruluğun işlerde olduğunu öğreterek yok olmaya yönlendirirken, Tanrı’nın doğruluğuna sadece Mesih’e olan imanları sayesinde ulaşabileceklerini anlayabilsinler diye, son kararlarından döndürmeye çalıştı. Sorusu belirleyiciydi. Elçi Pavlus ilk kilise konseyinin huzurunda ve özellikle de hiç biri Tanrı’nın emirlerini tam olarak uygulayamayan ve hiç biri kendi işleri aracılığıyla kurtulamayan ama sadece Mesih’te sunulan Tanrı’nın lütfu aracılığıyla kurtulabilecek olan, doğruluğu yasanın işleri uyarınca kavrayanların huzurunda itiraf etti (Elçilerin İşleri 15:6-11). Her kim Mesih’in lütfunu küçümserse o kişi karanlıkta yürürken yolu üzerindeki büyük bir taşa takılan, düşen ve yok olan birisi gibidir (Yeşaya 8:14; 28:16).

Yahudileri Tanrı’yla barıştırmasına rağmen, birçokları için, bu muhteşem lütfu reddetmeleri nedeniyle, Mesih, onların kendi yargılanmaları için bir neden oldu. Yine de, Kurtarıcılarının farkında olan ve ona inananlar kurtuldular.

Pavlus birçok Yahudi’nin yasayı uygulama konusunda gayretli olduklarına ve emirlere uyma konusunda da tüm çabaları harcadıklarına tanıklık etti. Gayretleri nedeniyle onları sevdi ve hayatlarının imkânlarını yakalayacaklarını ve kendilerine verilmiş olan muhteşem armağanı kabul edeceklerini umdu. Bu nedenle, Pavlus Tanrı’ya dua etti ve birçoklarının kendileri için hazırlanmış kurtuluşa doğru yönlenebilmeleri için samimi bir şekilde rica etti.

Ancak, Pavlus Roma İmparatorluğundaki birçok mali merkezlerde bulunan Yahudiler’in, kendi yasalarına uyduklarını gördü. Kendilerini seçilmiş insanlar olarak ve diğer insanları da bir süprüntü olarak gördüler. Tanrı’nın Mesih’teki yeni doğruluğunu anlamadılar ama bunun yerine, kendi masumiyetlerini kanıtlamak adına, bu 613 emre itaat için ve dolayısıyla Tanrı’nın gerçek doğruluğunu reddederek; oruç, kurban, sadaka ve hac vazifelerini yapmaya yöneldiler. Ne düzenbaz bir düşüncedir bu! Kendi üzerlerine çektikleri, ne acı bir durumdur bu!

DUA: Göksel Babamız, biz inananlar temiz olmayan Yahudi olmayanlar olduğumuz ama senin lütfunun doluluğundan birimizden diğerine bereket aldığımız ve bizleri, muhteşem bir armağan olarak, kendi doğruluğunla ödüllendirdiğin için sana tapınırız. Bunun için, kişisel işlerinin kendilerini kurtaracağına inanan başka dinlere mensup olanları da bereketlemen için sana dua ediyoruz. Lütfen onların gururlarını kır ve sevgili çocukların olarak, sana inanmaları ve güvenmeleri için onlara yardım et. Amin.

SORULAR:

  1. Farklı halklardaki milyonlarca inanan, neden Tanrı’nın doğruluğuna ulaştı ve onda sabitlendi?
  2. Diğer dinlere ait dindar insanlar, Tanrı’nın doğruluğu yerine, neden kendi yasalarına uyarlar?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:05 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)