Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 055 (The Aggravation of the Offense of the Israelite People)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 2 - TANRI’NIN DOĞRULUĞU, ONUN SEÇİLMİŞLERİ OLAN YAKUP’UN ÇOCUKLARININ YÜREKLERİNİN KATILAŞMASINDAN SONRA BİLE, SARSILMAZ (Romalılar 9:1-11:36)
4. Tanrı’nın Doğruluğuna, Yasaya bağlı Kalmakla Değil, Sadece İman Yoluyla Ulaşılır (Romalılar 9:30 - 10:21)

b) Tanrı’nın Kendilerine Başkalarından Daha Merhametli Olması Nedeniyle, İsrail Halkının Suçunun Artması (Romalılar10:4-8)


ROMALILAR 10:4-8
4 Oysa her iman edenin aklanması için Mesih, Kutsal Yasanın sonudur. 5 Musa, Kutsal Yasaya dayanan doğrulukla ilgili şöyle yazıyor: "Yasanın gereklerini yapan, onlar sayesinde yaşayacaktır." 6-7 İmana dayanan doğruluk ise şöyle diyor: "Yüreğinde, 'Göğe -yani Mesih’i indirmeye- kim çıkacak?' ya da, 'Dipsiz derinliklere -yani Mesih’i ölüler arasından çıkarmaya- kim inecek?' deme." 8 Ne deniyor? "Tanrı sözü sana yakındır, Ağzında ve yüreğindedir."

Pavlus yasanın nihai hedefinin, kendisi; yol, gerçek ve yaşam olduğu için, İsa Mesih olduğunu bildirdi. Onun aracılığı olmadan kimse Baba’ya gelemez (Yuhanna 14:6).

Mesih, yasanın tüm gereklerini; tüm detaylarıyla, mükemmel bir şekilde yerine getirdi ve kendisini izleyenlere de bir örnek oldu. Bu nedenle, kendimizi onunla kıyasladığımızda, kendimizi mahvolmuş ve bozulmuş olarak buluruz. Bu, herkes sevgi ve gerçekte eksik olduğu, hepsi de günahkâr olduğu ve Tanrı’nın görkeminden yoksun kaldıkları için, hem Yahudilerin hem de Hıristiyanların her ikisini de ilgilendirir (Romalılar 3:23).

Aynı zamanda, İsa kefaret olan ölümü aracılığıyla (2. Korintliler 5:18-21) tüm dünyayı Kutsal Tanrı’yla barıştırdı. Mesih eski yasaya tam olarak uydu ve bunun için de o, kendisinde lütfun yasasını bulduğumuz, bizim yeni yasamızdır. Mademki, onun kefaret eden ölümüyle, sonsuz hayat uyarınca, lütuf aracılığıyla ücretsiz aklanmayı elde edebilelim diye, bizim haklarımız yerine geldi, o zaman Mesih bizim doğruluğumuzdur (Yeşaya 45:24; Yeremya 23:6; 33:16) ve her kim ona dönerse mahkum olmayacaktır.

Rab, Musa’nın yasasında: herkim emirlerime uyarsa yaşayacaktır, demiştir. Ama İsa’dan başka hiç kimse Tanrı’nın tüm emirlerine uymadı. Bunun için, hiç kimse; ibadetleri, hizmetleri, oruçları ve kendilerini Tanrı’nın gazabından kurtarması için, vaat edilen Mesih’in gelişini beklemeleri gibi kendi erdemleri nedeniyle, sonsuza dek yaşamayacaktır. Diğer taraftan, onlar, kendi isteğiyle gelecek olan gerçek Mesih’e yaklaşmayı ya da onun hakkında bir şeyler duymayı da istemezler. İmanın doğruluğu, Mesih zaten bizlere geldiği (Luka 2:11) ve ölümden dirildiği (Matta 28:5, 6) ve yaşam sözleri birçoklarına ulaştığı için, göklerden gelecek yeni bir Mesih’e ya da ölümden dirilecek yeni bir Mesih’e ihtiyaç duymaz. Vaaz edilen müjde Mesih’in yetkisiyle doludur. Her kim onu duyar ve ona inanırsa, yüreğindeki müjdenin bereketini alır ve her kim onu dile getirirse o müjde o kişinin ağzında demektir. Bizler bildiğimizden daha da zenginiz ve başkaları kendilerini muhteşem ve aslında kendileri ölümlü ve günah içerisinde ölü ve suçlu oldukları halde, kendilerini güçlü olarak değerlendirdikleri için de bu ruhsal gıdayı diğerleriyle de paylaşmamız gerekir.

DUA: Göksel Babamız, yasanı uygulamak, dünyanın günahını ortadan kaldırmak ve bizlere kefaret etsin diye biricik Oğlunu bizlere gönderdiğin için sana tapınırız. Onun kefaret için evrensel ölümünden beri, yasa bizleri suçlayamaz. İsa yasa çağına bir son verdi ve bizleri lütuf çağına getirdi. Âmin.

SORULAR:

  1. Pavlus’un: Mesih yasanının sonudur, sözü ne anlama geliyor?
  2. Yahudiler gelecek Mesih’leri için neden sabırsızlanıyorlar?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:06 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)