Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 035 (The Believer Considers Himself Dead to Sin)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
D - Tanrı’nın Gücü Bizleri Günahın Gücünden Kurtarır (Romalılar 6:1 - 8:27)

1. İnanan Kişi Kendisini Günaha Ölmüş Olarak Değerlendirir (Romalılar 6:1-14)


ROMALILAR 6:12-14
12 Bu nedenle bedenin tutkularına uymamak için günahın ölümlü bedenlerinizde egemenlik sürmesine izin vermeyin. 13 Bedeninizin üyelerini haksızlığa araç ederek günaha sunmayın. Ölümden dirilenler gibi kendinizi Tanrı'ya adayın; bedeninizin üyelerini doğruluk araçları olarak Tanrı'ya sunun. 14 Günah size egemen olmayacaktır. Çünkü Kutsal Yasa'nın yönetimi altında değil, Tanrı'nın lütfu altındasınız.

Her kim günahın gücünden kurtulur ve Mesih’le dostluğa başlarsa, günahtan nefret eder, günaha karşı iğrenme hisseder ve onu bir daha yapmak istemez. Şehvet duygusu güçlüdür ama Mesih’in sevgisi daha da güçlüdür. Her kim müjdeye bağlı kalır ve dualarında sebat ederse, bedeninin ve ruhunun tüm isteklerine karşı direnmek için güç bulur. O kişi kendisine hizmet etmez ya da şeytani öğretileri izlemez ama istekli bir şekilde tüm şeytani eylemlerden kaçınır. Artık ayartının sesini duymaz. Çünkü o kişi, bedeninizdeki ölümün gücü tüm etkinliklerinden daha güçlü olduğundan, muzaffer İsa ile dostluğa devam eder. Kutsal Ruh sizi dünyanın tüm filozoflarından daha zeki bir bilgelikle doldurur.

Tüm kötülük dolu eylemlerden, kitaplardan, filmlerden ve arkadaşlıklardan kaçının. Onların, sizi Mesih’le olan dostluğunuzdan ayırmasına izin vermeyin. Günahınızın gücüne inanmayın ama Mesih’e ve onun kurtarışına güvenin.

Siz artık Tanrı’ya aitsiniz. Onun Ruh’unu soluyorsunuz ve sonsuz gerçeğini tecrübe ediyorsunuz. Öyleyse, içinde Tanrı’nın bulunmadığı yolları nasıl düşünebilirsiniz? Kendinizi, kutsal bir savaştaki bir asker gibi, Rab’be getirin ve tüm zamanınızı, gücünüzü ve paranızı ona teslim edin. Kendinizi kurban olarak Tanrı’ya sunmanız bir görev değil; bir ayrıcalık, şükür ve memnuniyettir. Hasat, gerçekten, çok bol ve bereketli olduğu ama işçiler az olduğu için, sizin hizmet etmenizi isteyen Rab’binizden dileyin. Bunun için hasatın Rab’bine dua edin ve Onun hasatını toplamaları için, işçi göndermesini isteyin. Sizin aracılığınızla, günaha ölmüş insanları yüceltmek istiyor ki böylece onlar onun sonsuz yaşamında yaşayabilsinler. Öyleyse, tüm benliğinizi ve varlığınızı, doğruluğun silahı olarak, Tanrı’ya verin.

Günahlarınıza öldüğünüz ama şimdi Mesih’te diri olduğunuz için, şükretmeyi unutmayın. Armağanlarınızı Tanrı’ya geri getirin ki böylece o da onları birçoklarının kurtuluşu için bir araç olarak kullanabilsin. Kutsal Olan sizleri Mesih için yetkin hale getirir ve sizleri de, zayıflığınızda onun doğruluğunun gücünü yüceltmeniz için gönderir. Tereddüt etmeyin! Pavlus kendisini Mesih’in kulu olarak tanımladı. Öyleyse, hayatınızı her zaman Tanrı’nın hizmetine vererek, ne zaman onu gerçekten izleyeceksiniz?

Pavlus gibi, Tanrı’nın sevgisinin dostluğunda hizmet edenler, her gün Kutsal Ruh’un gücünü yaşarlar ve yüreklerinde değişimin başladığını fark ederler. Artık, günah yüreğinizin tahtında daha fazla gülümseyerek oturamaz ama Mesih’in kendisi yüreklerinize sahip olur ve onun yüreklerimizde konut kurmasıyla da hayatlarımızda yeni bir çağ başlar. Tanrı’nın emirlerini yerine getirmemiz imkânsız bir görev değildir. Ama şefkatli Ruh’un gücü aracılığıyla teşvik edilmiş olarak, onlara memnuniyetle itaat etmeye özlem duyarız. Her Hıristiyan lütfun gücüyle ödüllendirilmiştir. Ölüm ve mahvolma, onda hüküm sürmez. Yüreklerimizde ve zihnimizde, muhteşem lütfuyla hüküm süren tek kişi Mesih’tir.

DUA: Rab İsa Mesih, sonsuz hayatta ortağın yapmak için kendini bizlerin ölümlü bedenlerine bağladığın için, her sabah ve her akşam seni överiz. Sen yüreklerimizde ve zihinlerimizde hüküm sürersin. Bizlere bilgece davranmayı öğret ki bizler de seni ve senin göksel Babanı; tüm aklımızla, gücümüzle ve paramızla övgülerle yüceltebilelim ve tüm inananların senin sevginin kulları olduğunu öğrenebilelim. Amin.

SORU:

  1. Kendimizi ve bedenlerimizin her bir parçasını, doğruluğun silahı olarak kullanması için, Tanrı’ya nasıl getiririz?

Bu nedenle
ben gerek Tanrı, gerek insanlar önünde
vicdanımı temiz tutmaya
her zaman özen gösteriyorum.

(Elçilerin İşleri 24:16)

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:46 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)