Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 111 (Christ’s Appearance to Paul; The zealots’ plot against Paul)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 2 - Diğer Uluslara Verilen Vaazların Raporları Ve Antakya'dan Roma'ya Kadar Kurulan Kiliseler - Kutsal Ruh Tarafından Görevlendirilen Elçi Pavlus'un Hizmeti (Elçilerin İşleri 13 - 28)
E - PAVLUS’UN YERUŞALİM VE SEZARİYE’DE TUTUKLANMASI (Elçilerin İşleri 21:15 - 26:32)

6. Mesih’in Pavlus’a Gece Görünmesi (Elçilerin İşleri 23:11)


Elçilerin İşleri 23:11
O gece Rab Pavlus’a görünüp, “Cesur ol” dedi, “Yeruşalim’de benimle ilgili nasıl tanıklık ettinse, Roma’da da öyle tanıklık etmen gerekir.”

Gece ve gündüz Tanrı’ya hizmet ettiği için Pavlus’un vicdanı her zaman rahattı. Yeruşalim’deyken düşüncesizce hareket etmemiş ve isteyerek karmaşaya neden olmamıştı. Kutsal Ruh’un rehberliğine uydu; ölüm için de hazırdı. Ancak Rab’bin onun için başka bir planı vardı. Gecenin karanlığında Rab sessizce yaklaştı ve, “Cesur ol ve korkma. Ölüm aç kurtlar gibi seni kuşatmış olsa bile, bu onların elinde değil. Seninle olduğum için sana zarar veremeyecekler. Canavarların hepsinin ağızlarını kapatacağım. Çevrende ateşten bir duvar öreceğim” dedi.

Kardeşler Pavlus’tan çekindiler. Asya veya Avrupa’dan bir arkadaşı bile hapiste ona eşlik etmedi. Ne Yakup ne de başka bir inanlı ona aracılık yapmak ya da teselli etmek için ortalıkta görünmedi. Sanki bir buharmışçasına ortadan yok olmuşlardı. Ama Mesih kişisel olarak onunlaydı. Onun tesellisi, doğruluğu, gücü ve umuduydu. Sevgili kardeşim, Mesih’in varlığı haricinde, ne bugün ne de gelecek için insanlardan bir umut bekleme. İsa Mesih her zaman ve her durumda seninle olacaktır. Kutsal Ruh’un gücünün verdiği güç, teselli ve güvence, ölümde ve işkencede bile devam eder. Beyin yıkama bu güvenceyi yok edemez!

Mesih’in Pavlus için hazırladığı bir tasarısı vardı. Onu o günlerde tüm dünyanın başkenti olan Roma’ya göndererek hizmet tacını giydirecekti. Bu hedefi başarmakla Mesih’in zafer geçişi tamamlanmış olacaktı. O umutsuz gecede, büyük savunmanın yapıldığı noktada, kendisi için Roma’da da tanıklık vererek hizmet görevinin son yolculuğunu yapacağını bildiren Mesih, onu teselli etti ve canlandırdı. Pavlus tıpkı bir koşucu gibi son yolculuğunun başlangıç noktasında durdu. Ancak Rab’bi, onun bu aşamada özgür ve muzaffer olarak ön saflarda değil, ama hapsedilmiş olarak bağlı olmasını istedi. Yine de yüreğinin derinlerinde Mesih’in kendisi için ha-zırladıkları dışında hiçbir şey olmayacağını bildiği için, Pavlus gerçek anlamda özgürdü. Bu nedenle, o andan itibaren kendini Mesih’in tutuklusu olarak adlandırdı. Böylece zincir ve kelepçelerle, bu başkenti Rab’bi için kazanmak amacıyla Roma’ya doğru yola çıktı.


7. Bağnazlar Pavlus’a Karşı Düzen Kuruyor (Elçilerin İşleri 23:12-22)


Elçilerin İşleri 23:12-22
Ertesi sabah Yahudiler aralarında gizli bir anlaşma yaptılar. “Pavlus’u öldürmeden bir şey yiyip içersek, bize lanet olsun!” diye ant içtiler. Bu anlaşmaya katılanların sayısı kırkı aşıyordu. Bunlar başkâhinlerle ileri gelenlerin yanına gidip şöyle dediler: “Biz, ‘Pavlus’u öldürmeden ağzımıza bir şey koyarsak, bize lanet olsun!’ diye ant içtik. Şimdi siz Yüksek Kurul’la birlikte, Pavlus’a ilişkin durumu daha ayrıntılı bir şekilde araştıracakmış gibi, komutanın onu size getirmesini rica edin. Biz de, Pavlus daha Kurul’a gelmeden onu öldürmeye hazır olacağız.” Ne var ki, Pavlus’un kız kardeşinin oğlu onların pusu kurduğunu duydu. Varıp kaleye girdi ve haberi Pavlus’a iletti. Yüzbaşılardan birini yanına çağıran Pavlus, “Bu genci komutana götür, kendisine ileteceği bir haber var” dedi. Yüzbaşı, genci alıp komutana götürdü. “Tutuklu Pavlus beni çağırıp bu genci sana getirmemi rica etti. Sana bir söyleyeceği varmış” dedi. Komutan, genci elinden tutup bir yana çekti. “Bana bildirmek istediğin nedir?” diye sordu. “Yahudiler sözbirliği ettiler” dedi, “Pavlus’la ilgili durumu daha ayrıntılı bir şekilde araştırmak istiyorlarmış gibi, yarın onu Yüksek Kurul’a götürmeni rica edecekler. Ama sen onlara kanma! Aralarından kırktan fazla kişi ona pusu kurmuş bekliyor. ‘Onu ortadan kaldırmadan bir şey yiyip içersek, bize lanet olsun!’ diye ant içtiler. Şimdi hazırlar, senden olumlu bir yanıt gelmesini bekliyorlar.” Komutan, “Bunları bana açıkladığını hiç kimseye söyleme” diye uyardıktan sonra genci salıverdi.

Luka Teofilos’a, Roma’daki resmi görevlilerin ve yobazların Pavlus’un Yüksek Kurul karşısında sorgulanmasından hiç de memnun olmadıklarını ve ikiyüzlülüklerinin had safhasında Yahudi ulusunu bozmak isteyen bu adamı bir çırpıda yok edecek bir düzen kurduklarını söyledi. Yüksek Kurul’un da bu olaya katılması için gizli bir plan yaptılar. Böylece Pavlus tehlikenin eşiğine geldi.

Fakat Mesih, Romalılar tarafından tutuklanan ve onların gözeti-minde olan Pavlus’u korumak için emrinde 1000 asker olan Romalı komutanı kullandı. Bu komutan onu tehlikenin ortasından çekip çıkarmıştı. Luka’nın yazdıklarından Romalı subayın, sanki yaptığı hatayı düzeltmek istercesine, pozitif bir yaklaşımda bulunduğunu görüyoruz.

Luka’nın bildirdiklerinden Pavlus’un, Yeruşalim’de yaşayan ve çocukları olan evli bir kız kardeşi olduğunu öğreniyoruz. Muhtemelen kısa bir süre önce Pavlus’un ailesi ve çocukları Tarsus’tan ana yurtları Yeruşalim’e dönmüşlerdi. Yani öldükten sonra birçok Yahudi’nin de geleneği olduğu gibi, kutsal topraklarda gömülmek istemiş olabilirler. Oğullarının Pavlus gibi Hristiyan olup olmadıklarını bilmiyoruz, ama Pavlus’un kız kardeşinin oğlunun asi yasa taraftarlarıyla bir bağlantısı olduğunu görüyoruz. Kız kardeşinin oğlu, Pavlus’u öldürmek isteyen kırk yobazın gizlice bir düzen kurduklarını duymuştu. Pavlus’un kız kardeşi bu düzeni duyar duymaz kardeşini korumak istedi. O da hayatını tehlikeye atarak Pavlus’u bekleyen tehlikeyi bildirmesi için oğlunu gönderdi. Pavlus bu gizli girişimi öğrendiğinde kız kardeşinin oğlunu komutana gönderdi. Bu düzeni duyan komutan o insanlara çok kızdı ve Pavlus’u korumak için hemen tedbir aldı. Pavlus’u, Roma valisinin de yaşadığı ve olayla ilgili olarak daha sonra yargılanacağı şehir olan Sezariye’ye göndermeyi seçti.

Tüm Yeruşalim çalkalanıyordu, çünkü Pavlus’un Yahudi birliğini bozacağını düşünüyorlardı. Pavlus ise Roma hükümetinin özel koruması altındaydı. Sadece bu bile tek başına yobazların Pavlus’a karşı öfkelerini ateşlemek için yeterliydi. O kadar öfkeliydiler ki, bu suikastı gerçekleştiremezlerse, kendileri için beddualar etmişlerdi. Bunun sonucunda iyi bir plan yapıp Pavlus’u öldürmeyi dü-şünüyorlardı. Onu öldürene kadar bir şey yiyip içmeyecekleri için her şeyin çabucak olması gerekiyordu. Mesih hizmetkârına yeni görevler verdiği için onu koruduğundan, uzun süredir çok acıkmış ve susamışlardı. Gerçek özgürlüğün sivil özgürlük olmadığını; günahtan tövbe, ölüm ve Tanrı’nın gazabından kurtulmak olduğunu görmeleri için Rab tutuklu olan Pavlus’u Roma’ya gönderdi. İsa özgürlüğün ne olduğunu zaten bildirmişti: “Oğul sizi özgür kılarsa, gerçekten özgür olursunuz” (Yu.8:36). Görüyoruz ki, Mesih ruhları özgür kıldığı için ve çevremizdeki şartlar ne olursa olsun bizleri Tanrı’yı yüceltmeye yönlendirdiği için, Mesih’in ruhsal özgürlüğü bir tutuklu da da olsa Pavlus’un hayatında gözüküyordu.

Dua: Rab İsa Mesih, diri olduğun ve hapiste bile olsalar hizmetkârlarını koruduğun için sana tapınırız. Onları göz bebeklerin gibi korursun. Varlığınla her zaman bizleri koru ve senin adın uğruna hapiste bulunanları teselli et. Böylece onlar da temiz bir vicdanla gerçek özgürlüğün tadını tadabilsinler. Amin.

Soru 111: Yobazlar neden Pavlus’u öldürmek istiyorlardı? Pavlus neden Roma’ya gitmek zorundaydı?

Sorular - 7

Sevgili Okur,
Elçilerin İşleri Kitabı’yla ilgili bu çalışmayı buraya kadar okuduysanız aşağıdaki soruları yanıtlayabilirsiniz:

 1. Pavlus’un yol arkadaşlarının çok olmasının önemi ve anlamı nedir?
 2. Rab’bin, genç adamı Pavlus aracılığıyla diriltmesinin anlamı ve önemi nedir? Rab’bin Sofrası neden Troas’ta haftanın ilk günü kutlanmıştır?
 3. Pavlus Troas’tan Efes’e neden yalnız olarak gitti?
 4. Elçi Pavlus’un vaazlarının tarzı, içeriği ve özeti nedir?
 5. Tanrı’nın çobanları neden sürülerini devamlı olarak gözetmelidirler?
 6. Vermek almaktan neden daha bereketlidir?
 7. Pavlus’un Sur’da yaşadığı tecrübeler nelerdi?
 8. Pavlus kendisini Yeruşalim’de bekleyen sıkıntılardan neden korkmadı?
 9. Yakup, Pavlus’un tapınakta tapınabilmesi için aklanmasını neden istedi?
 10. Yahudiler neden Pavlus’u öldürmek istediler?
 11. Rab’bin, Yasa’ya ateşli bir şekilde bağlı olan Saul’a kendisini göstermesinin anlam ve önemi nedir?
 12. Tanrı’nın isteğinin özü nedir?
 13. İsa’nın kendisini Yahudi olmayanlara da gönderdiğini öğrendiklerinde, Yahudiler neden öfkeden kudurdular?
 14. Pavlus neden Yasa’ya değil de kendi imanına güvendi? Ferisiler neden Mesih’e imanının ve ölümden dirilişin bir sonucu olarak Pavlus’u temize çıkardılar?
 15. Yobazlar neden Pavlus’u öldürmek istiyorlardı? Pavlus neden Roma’ya gitmek zorundaydı?

Elçilerin İşleri Kitabı ile ilgili bu serinin tüm kitapçıklarını çalışmayı tamamlayıp, her kitabın sonundaki soruları cevaplayıp, cevaplarınızı bize gönderirseniz, ileride Mesih’in hizmetleri için sizleri teşvik etmek adına, size, en kısa zamanda;
Elçilerin İşleri Kitabını Anladığınızla İlgili Olarak; İleri Düzeyde Çalışma Sertifikası
göndereceğiz. Bitmek bilmeyen bir hazine alabilmeniz için, Elçilerin İşleri Kitabı testini bizimle birlikte tamamlamanız için sizi teşvik ediyoruz. Cevaplarınızı bekliyoruz ve sizin için dua ediyoruz.

Adresimiz:

Waters of Life
P.O.Box 600 513
70305 Stuttgart
Germany

Internet: www.waters-of-life.net
Internet: www.waters-of-life.org
e-mail: info@waters-of-life.net

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 11:31 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)