Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 056 (Beginning of Preaching to the Gentiles)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
B - Kurtuluş Mesajinin Samİrİye ve Surİye'ye Yayilmasi ve Yahudİ Olmayanlarin Hrİstİyan Oluşu (Elçilerin İşleri 8 - 12)

9. Yüzbaşi Kornelius'un İmanı ve Diğer Uluslara Müjdelemenin Başlaması (Elçilerin İşleri 10:1 - 11:18)


Elçilerin İşleri 10:44-48
Petrus daha bu sözleri söylerken Kutsal Ruh, konuşmayı din-leyen herkesin üzerine indi. Petrus’la birlikte gelen Yahudi imanlılar, Kutsal Ruh armağanının öteki uluslardan olanların da üzerine dökülmesini şaşkınlıkla karşıladılar. Çünkü onların, bilmedikleri dillerle konuşup Tanrı’yı yücelttiklerini duyuyorlardı. O zaman Petrus, “Bunlar, tıpkı bizim gibi Kutsal Ruh’u almışlar. Suyla vaftiz olmalarına kim engel olabilir?” dedi. Böylelikle onların İsa Mesih adıyla vaftiz olmalarını buyurdu. Sonra onlar Petrus’a, birkaç gün yanlarında kalması için ricada bulundular.

Tanrı Petrus’un, Mesih’in yaşamıyla ilgili temel vaazını onaylamıştı. Kurtarışını ve Ruh’unu bu sözleri duyanların üzerine döktü. Bu konuşma kelime oyunlarından uzak bir balıkçının konuşmasıydı ve herkesin yüreğine dokunmuştu. Tanrı kendini beğenmiş, diğerlerinden üstün gösteren tavırlardan hoşlanmaz ve böyle davrananları kabul etmez. Fakat basit, Mesih merkezli bir vaazı bile kullanabilir. Kardeşim, arkadaşlarının aydınlanmasını ve kurtulmasını istiyor musun? O zaman Kornelius’un evindeki Petrus’un bu vaazını çalış. İşte o zaman Tanrı’nın nasıl da basit bir tanıklığı bereketlediğini ve bir balıkçıyı Ruh’u ile güçlendirdiğini göreceksin.

Dinleyenlerin yürekleri imanla dolmuştu. Rab’bin Ruh’u onlarla beraberdi artık. Tanrı, Yahudiler’e diğer ulustan olan insanların da sünnet olmadan, yasayı bilmeden ve emirleri uygulamadan Tanrı’nın kurtuluş armağanına sahip olabileceklerini gösterdi. İnsanlar sadece imanla kurtulabilirdi. Hiç kimse doğası nedeniyle ya da Tanrı’nın önündeki doğruluğundan dolayı aklanamaz. Ancak kişi Mesih’i kabul eder ve O’nun kanıyla paklandığına inanırsa doğru kılınır.

Pentikost Günü’nden bugüne kadar, Kutsal Ruh geniş bir ırmağın akışı gibi inananlara akıyor. Mesih’e iman olmadan Kutsal Ruh bizleri doldurmaz. Kişi ne zaman Rab’be gelir ve O’nu kabul ederse, işte o zaman kurtulur. Böylece Mesih inanlılarda yaşamaya başlar. Kutsal Ruh sadece düşüncelerde olan bir şey ya da geçici bir heves değildir. O Tanrı’nın Ruhu’dur ve gerçekten inanlılarda çalışır.

Tanrı’nın sevgisi, daha önceden kendini beğenmiş olanlar aracılığıyla yayılmaya başlar. Daha önceden Tanrı’yı tanımayanlar, artık O’na Baba demeye başlarlar ve O’nu yüceltirler. Tanrı’yı tanımak, kişiye sevinç ve esenlik getirir. Yaşamın Kutsal Ruh’ta olduğunu biliyor musun? Rab İsa Mesih’e tüm yüreğinle inanırsan kurtuluşa erersin. İşte o zaman yaşamın Mesih’in yaşamıyla dolar.

Yahudiler ve Petrus muhtemelen Kutsal Ruh’un dökülüşüne tanıklık edince korkmuşlardı, çünkü bu kişiler ne iman ettiklerini söylemişler ne de vaftiz olmuşlardı. Hatta inançlarıyla ilgili tek bir adım bile atmamışlardı. Onlar yaptıkları işlerle, dualarıyla ya da oruç tutmayla değil, imanlarıyla kurtulmuşlardı. Sünnet olmalarına da gerek yoktu, artık törensel yasaları uygulamaları gerekmiyordu. Orada otururken bile Tanrı’nın kuşku götürmez sevgisi ve ışığıyla doldular.

Petrus, zaten Tanrı’nın Ruhu’nu almış olan bu inanlıları görünce, dışsal bir sembol olan su vaftizinin yapılmasını uygun gördü. Petrus ve diğer Yahudiler’de olan Kutsal Ruh, diğer uluslardan olanlar tarafından da alınabiliyordu. Bu durum Yahudiler için çok kafa karıştırıcıydı. Yine Rab’bin yönlendirişi sayesinde onları vaftiz ettiler.

Kornelius’un arkadaşlarıyla dolan ev, yeniden doğuşa tanıklık etmişti. İşte böylece Sezariye’de bir günde bir kilise kuruldu.

Yeni inanlılar, Petrus ve arkadaşlarının bir süre daha onlarla kalıp bu kurtuluştan gelen sevince ortak olmalarını istediler. O günlerde her yerde Tanrı’ya övgü, yücelik ve şükran sunuluyordu. Diğer ulustan olanlar Pavlus’un değil, Petrus’un aracılığıyla Tanrı sözünü duymuştu ve kilisenin geleceği onun aracılığıyla yönlendirilmişti. Şimdi artık bizler de İncil’i duyduğumuza göre, bizler de İsa’ya olan imanımız aracılığıyla Kutsal Ruh’u alabiliriz.

Dua: Ya Rab İsa, insan olup aramıza geldiğin için sana şükürler sunarız. Bizlerin günahları için öldün ve Baba’yla aramızda aracılık ettin. Senin dirilişin bizleri pak kılar. Bizlere Kutsal Ruhun’u gönderdiğin için şükrederiz. Kutsal Ruhun’u ailemizin, arkadaşlarımızın hatta bizi sevmeyenlerin dahi üzerine dök! Amin.

Soru 56: Kutsal Ruh insanların yüreğinde nasıl konut kurar?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:52 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)